Premier wręczył nowemu wojewodzie lubelskiemu akt powołania

  • 27.11.2019, 08:30
  • DSO
Premier wręczył nowemu wojewodzie lubelskiemu akt powołania
W październikowych wyborach siedmioro wojewodów oraz dwoje wicewojewodów zostało wybranych w wyborach parlamentarnych do Sejmu RP IX kadencji. Wśród nich Przemysław Czarnek – wojewoda lubelski, który złożył rezygnację. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego spotkania powołał czterech nowych wojewodów - wśród nich lubelskiego, którym został Lech Sprawka.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że urzędy wojewódzkie są integralną częścią całego aparatu państwowego, który zapewnia obecność państwa, w każdym zakątku Polski.

Podejmując się tej bardzo ważnej roli wojewody, pełnicie istotną funkcję w terenie – powiedział premier, zwracając się do nowo powołanych wojewodów.

Lech Stanisław Sprawka (ur. 9 sierpnia 1955 w Radawczyku) – polski polityk, nauczyciel i urzędnik państwowy, były kurator oświaty i wiceminister edukacji, poseł na Sejm VI, VII i VIII kadencji.
 
W 1980 ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. W 1984 ukończył Studium Pedagogiczne w Instytucie Nauczycieli. W 2000 został absolwentem studiów podyplomowych z zarządzania i finansowania oświaty na Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
 
Od 1 lipca 1981 pracował jako nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Samochodowych w Lublinie. W latach 1990–1998 był dyrektorem tej szkoły. 15 kwietnia 1998 został powołany na stanowisko lubelskiego kuratora oświaty. W latach 2000–2001 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej w rządzie Jerzego Buzka. Odpowiedzialny był za koordynacje pracy trzech departamentów: ekonomicznego, kadr i doskonalenia nauczycieli. W wyborach do parlamentu w 2001 startował do Sejmu z listy AWSP jako bezpartyjny kandydat z rekomendacji Ruchu Społecznego AWS.
 
Od 2001 do 2006 był dyrektorem Zespołu Szkół Ekonomicznych w Lublinie. 21 marca 2006 został ponownie powołany na stanowisko kuratora oświaty. Następnie, przez trzy kadencje, był posłem na Sejm RP. Wyróżniony m.in. Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej I stopnia, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „Lumen Mundi”.

– Reprezentacja rządu, realizacja programów rządowych, nadzór nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego, kierowanie i nadzór nad funkcjonowaniem służb zespolonych, współpraca z samorządem województwa, i wszystkimi jednostkami samorządu terytorialnego, środowiskiem społeczno-gospodarczym, szukanie i doskonalenie kierunków rozwoju Lubelszczyzny we wszystkich płaszczyznach – wymieniał swoje cele działania na pierwszym spotkaniu z dziennikarzami nowy wojewoda lubelski Lech Sprawka.

 

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe