Muzeum zaprasza na wernisaż wystawy „Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę”

  • 21.11.2019, 10:18 (aktualizacja 28.11.2019, 11:18)
  • DSO
Muzeum zaprasza na wernisaż wystawy „Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę”
30 listopada o 17:00 w Muzeum Ziemi Chełmskiej na ul. Lubelskiej 55 będzie miał miejsce wernisaż wystawy czasowej „Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę” przygotowanej w Żydowskim Instytucie Historycznym przez Zuzannę Benesz-Goldfinger.

Szmul Mordechaj Zygielbojm ps. „Bawir”, „Artur” (1895-1943).
Działacz polityczny związany z Socjalistycznym Powszechnym Żydowskim Związkiem Robotniczym „Bund”, radny Chełma, Warszawy i Łodzi, publicysta i redaktor miesięcznika Arbeiter Fragen. 3 II 1942 został powołany w skład Rady Narodowej, namiastki polskiego parlamentu w Londynie. Reprezentował tam ludność żydowską wraz z Ignacym Schwartzbartem, działaczem syjonistycznym. Przekazywał informację o sytuacji polskich Żydów pod niemiecką okupacją i zabiegał o pomoc.  W obliczu klęski powstania w getcie warszawskim, na znak protestu przeciwko obojętności świata na Zagładę Żydów w nocy z 11 na 12 maja 1943 r. popełnił samobójstwo.
 
Wystawa przedstawia najważniejsze fakty z życia Szmula Zygielbojma – działacza politycznego związanego z socjalistyczną partią Bund – od jego przedwojennej aktywności politycznej, poprzez relacje rodzinne, aż do jego działalności w czasie II wojny światowej. 


Na wystawie wykorzystane są materiały z: Instytutu i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie, Studium Polski Podziemnej w Londynie, Archiwum YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku, Archiwum United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Państwowego w Łodzi, Archiwum Państwowego w Lublinie, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, a także Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.
 

dso_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe