Chełm: Muzeum kupuje obrazy Zenona Waśniewskiego

  • 20.11.2019, 09:56
  • DSO
Chełm: Muzeum kupuje obrazy Zenona Waśniewskiego
Muzeum Ziemi Chełmskiej wzbogaciło się o 48 obrazów Zenona Waśniewskiego - artysty związanego z Chełmem. Wszystkie pochodzą ze zbiorów prywatnych. Projekt wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - kwotą ponad 70 tysięcy złotych.

Dofinansowanie, w wysokości 72 tys. zł., pozwoliło na zakup 48 prac artysty, które znajdowały się do tej pory w prywatnej kolekcji. Celem zakupu jest powiększenie muzealnych zbiorów dzieł Zenona Waśniewskiego, które gromadzone są sukcesywnie od wielu lat. Obecnie Muzeum posiada 135 dzieł tego artysty, które tworzone były w różnych technikach, m.in.: olejnej, pastelu, tempery, akwareli, rysunku ołówkiem oraz linorytu.

48 zakupionych prac zostanie zaprezentowanych na wystawie czasowej Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie. Prace będzie można oglądać od 11 grudnia 2019 do 15 kwietnia 2020 w budynku muzeum przy ulicy Lubelskiej 56A.

Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo Zenon Waśniewski (1891–1945) – zakup do kolekcji muzeum w Chełmie.

Obecnie w chełmskim muzeum jest 135 dzieł artysty. To prace tworzone w różnych technikach, są wśród nich m.in. obrazy olejne, pastele, akwarele, rysunki ołówkiem oraz linoryty.
Nowe obrazy zostaną pokazane chełmianom na wystawie czasowej. 


Zenon Waśniewski (1891–1945)
Poeta związany z Chełmem. Współzałożyciel "Kameny". Urodzony 11 grudnia 1891 r. w Tarnowie. Zmarł w obozie zagłady w Bergen-Belsen w 1945 r. W latach 1919–1921 pracował jako nauczyciel w Radzyniu Podlaskim, a następnie w 1921 r. przeniósł się do Chełma.

Okres chełmski to czas jego największej aktywności w dziedzinie malarstwa i poezji, ale także zaangażowania w życie kulturalne, społeczne i polityczne. Wówczas wystawiał swoje najpiękniejsze dzieła – pejzaże, portrety, martwe natury i inne kompozycje w technice akwareli, tempery, pastelu, oleju, rysunku, linorytu. Malownicze położenie Chełma i zabytki architektury XVIII–XIX wieku, nastrojowe zaułki, aleje parkowe oraz piękno krajobrazów okolicy były inspiracją do pracy twórczej, licznych pejzaży i widoków architektonicznych. W lokalnym środowisku artystycznym zetknął się z działającymi artystami malarzami, absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: Władysławem Ukleją (1900-1978), Witoldem Olpińskim (1897-1969) – wraz z którymi uczestniczył w wystawach w Chełmie, Lublinie i Warszawie – a także z Mieczysławem Gańko (1910-1991), absolwentem warszawskiej ASP. Współpracował i przyjaźnił się z poetą Kazimierzem A. Jaworskim.

Od 1933 r. wydawał "Kamenę" wspólnymi siłami z Kazimierzem Andrzejem Jaworskim. Waśniewski zdobił również pismo linorytami. Pismo o profilu literacko-artystycznym pełniło ważną rolę w życiu literackim Lubelszczyzny.
 
W "Kamenie" publikowali mi.in.: Józef Czechowicz, Józef Łobodowski, Leo Lipski, Witold Kasperski, Wacław Iwaniuk, Anna Kamieńska. Na łamach "Kameny" publikował też Bruno Schulz (Druga jesień,1934, nr 3; Wiosna, 1935, nr 10). Środowisko skupione wokół pisma opisał m.in. w swojej książce Jaworski, zwany przez przyjaciół "Kajem", w zbiorze W kręgu "Kameny". Zamieszczono tu także tłumaczenia poetów. Oddzielnie poświęcano dużo miejsca sprawom ukraińskim.
 
W "Kamenie" Waśniewski publikował głównie recenzje książek, które ukazywały się wówczas na rynku wydawniczym. Zamieszczał też swoje tłumaczenia poetów niemieckich. Tłumaczył mi.in.: Alfreda Henschka, Georga Heima, Conrada Ferdinanda Meyera, Gustawa Falkego, Hansa Carossy.

Zenon Waśniewski należy do grona najważniejszych artystów malarzy i poetów działających w Chełmie w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe