Chełm: To nie jest miasto dla młodych ludzi

  • 08.11.2019, 13:27 (aktualizacja 20.11.2019, 14:52)
  • DSO
Chełm: To nie jest miasto dla młodych ludzi
Ranking Europolis zmierzył atrakcyjność 66 polskich miast dla ich młodych mieszkańców. 1. miejsce w "Ranking Europolis: miasta dla młodych" zajęła Warszawa. Jak wypadł Chełm? Na 66 miast w rankingu, zajęliśmy 5 miejsce od końca.... Z województwa lubelskiego - Lublin uplasował się na 12. miejscu, Zamość na 19. miejscu, a Biała Podlaska na 41.

Stolica na szczycie

Warszawa zdobyła 55 punktów. Co ciekawe, zwyciężyła tylko w jednej z siedmiu kategorii rankingu, określającym kondycję gospodarczą. Tu okazała się bezkonkurencyjna. Dość wysokie noty w większości pozostałych obszarów zapewniły stolicy prowadzenie w całościowym zestawieniu. Drugie miejsce zajął Rzeszów. Jego największa zaleta to wysokiej jakości edukacja, zarówno jeśli chodzi o wyższe uczelnie, jak i szkoły średnie - w tym licealne i zawodowe. Podium rankingu Europolis zamykają Katowice. Miasto to zdecydowanie prowadzi jeżeli chodzi o dostępność do dobrej jakości opieki zdrowotnej.

Skład pierwszej dziesiątki rankingu Europolis. Miasta dla młodych nie jest zaskoczeniem: za Katowicami plasują się Gdańsk (zwycięzca kategorii Otwartość) i Kraków (zwycięzca kategorii Kultura i rozrywka), a następnie Wrocław, Opole, Poznań, Sopot i Łódź. Z wyjątkiem bogatego i prężnego Sopotu wszystkie są miastami wojewódzkimi - ośrodkami, które ze względu na swój potencjał gospodarczy i kulturalny cieszą się dużą siłą przyciągania.

Twórcy raportu wskazują jako interesujące dobre wyniki Opola i Łodzi - miast, które w ostatnich latach zmagają się z depopulacją, w tym zwłaszcza w najmłodszych grupach wiekowych.

Ostatnie miejsce w zestawieniu zajął Bytom. W „najgorszej” dziesiątce jest zresztą dużo innych miejscowości regionu (np. MysłowiceRuda ŚląskaŚwiętochłowiceDąbrowa Górnicza), których wyniki są mniej jednoznaczne, a ich mieszkańcy mogą rekompensować część problemów bezpośrednim sąsiedztwem silnych ośrodków, takich jak Katowice czy Chorzów. Miasta te same w sobie są jednak raczej nieatrakcyjne dla młodych pod względem wskaźników związanych z jakością życia.

Inne nisko oceniane ośrodki leżą w regionach o słabszej kondycji gospodarczej, tracą w mobilności i edukacji: Grudziądz i Elbląg z warmińsko-mazurskiego, Chełm (miejsce 62.) oraz Suwałki z podlaskiego.

Przykładowo, Chełm należy do czołówki miast pod względem wielkości publicznie finansowanej sieci internetowej, z kolei Elbląg, Suwałki i Grudziądz są w pierwszej dziesiątce miast z rozległą siecią ścieżek rowerowych. Świadczy to o punktowych staraniach podejmowanych przez samorządy.

Jakie przyjęto kryteria?

Przyjęto ramy wiekowe od 16. do 30. roku życia, ale nawet w takiej grupie jest duża różnorodność. Jak pisze Raport Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Fundacji Konrada Adenauera w Polsce przygotowany przez Politykę Insight są tu zarówno młodzi rodzice pracujący w prostych usługach, jak i ambitni pracownicy korporacji średniego szczebla czy pozbawieni sztywnych zobowiązań studenci, łaknący intensywnego życia.

Aby uniknąć tendencyjnego obrazu „młodych, wykształconych, z wielkich ośrodków”, ocenialiśmy miasta w siedmiu kategoriach. Trzy kojarzą się z czasami młodości: edukacja, kultura i rozrywka oraz mobilność. Trzy następne – kondycja lokalnej gospodarki, jakość publicznej służby zdrowia i opieki oraz jakość infrastruktury miejskiej – to oferowany poziom życia. Osobnym wymiarem była otwartość – na potrzeby młodych i różnorodność kulturową.

Długo szukamy pracy

Z raportu wynika, że przeciętny czas poszukiwania pracy w 2018 roku liczony w miesiącach dla województwa lubelskiego wynosi 12,1, co plasuje nasze województwo na przedostatnim miejscu. 

20 miast zamykających zestawienie w tej kategorii to przeważnie ośrodki ze wschodniej Polski, począwszy od województwa podkarpackiego z najgorszym w tej kategorii Przemyślem i Tarnobrzegiem, przez lubelskie z Zamościem, Białą Podlaską i Chełmem, warmińsko-mazurski Elbląg, po Łomżę z województwa podlaskiego. W dolnej części rankingu jest też kilka biedniejszych miast z centrum kraju: Radom i Ostrołęka (mazowieckie), Piotrków Trybunalski i Skierniewice (łódzkie) oraz Grudziądz i Włocławek (kujawsko-pomorskie). Co charakterystyczne, zdecydowana większość tych miast odznacza się wysokim udziałem młodych w populacji bezrobotnych (10 proc. wobec 7 proc. dla ogółu i niecałych 4,5 proc. dla pierwszej dziesiątki miast w tej kategorii), pensjami znacznie poniżej przeciętnej (3740 zł wobec 4128 zł brutto dla ogółu zestawienia) i niedużą chłonnością lokalnego rynku pracy (6 wakatów na 100 bezrobotnych). Uwagę zwraca także duże zróżnicowanie kondycji gospodarczej między miastami – w naszym rankingu jest to trzecia kategoria co do wielkości odchylenia standardowego po mobilności i edukacji.

Słaba infrastruktura

Dzięki inwestycjom infrastrukturalnym, w ciągu ostatniej dekady znacznie poszerzyła się sieć autostrad, zwiększyła się też liczba lotnisk i kolejowych połączeń międzynarodowych. Jednocześnie coraz liczniejsze regiony kraju borykają się z wykluczeniem transportowym związanym przede wszystkim ze stopniową prywatyzacją, a następnie likwidacją połączeń autobusowych. Widać to szczególnie w najmniejszych polskich miastach, w których posiadanie samochodu stało się koniecznością – w rezultacie tylko 11 proc. mieszkańców miasteczek porusza się za pomocą komunikacji publicznej. Tymczasem efektywny transport jest ważny, ponieważ daje swobodę i poczucie upodmiotowienia. Młodzi chcą być mobilni, przemieszczać się szybko i sprawnie, a posiadanie samochodu wiąże się z kosztami i koniecznością utrzymania miejsca parkingowego. Dotyczy to zarówno codziennego przemieszczania się po mieście, do szkoły, uczelni lub pracy, jak i możliwości podróżowania po kraju i za granicę.

Jeśli pominąć miasta konurbacji górnośląskiej, u dołu tabeli znaleźć można przede wszystkim ośrodki z Polski Wschodniej: małopolski Nowy Sącz, lubelskie Chełm i Biała Podlaska oraz podkarpacki Przemyśl. Poza tym słaby wynik osiągnął Wałbrzych. Z kolei u szczytu tabeli, co nie zaskakuje, znajdują się wyłącznie ośrodki wojewódzkie, z czego większość to metropolie.

Z kulturą u nas nie najgorzej

Potencjał do zmiany widać także w kategorii „Kultura i rozrywka”, w której żadne z 10 miast z końca rankingu nie zdobyło dobrych not, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie bezpośrednio zależne od samorządów np. nakłady na kulturę lub liczbę kin i muzeów. Zwraca tu jednak uwagę miernik określający udział podmiotów z sektora kreatywnego (np. wydawnictw, mediów, wytwórni filmowych czy agencji kreatywnych) we wszystkich nowo powstałych firmach.

Zauważalnie dobre noty osiągnęły Mysłowice (9,1 proc. przy średniej 7,7 proc.), Chełm (8,6 proc.) i Grudziądz (8 proc.). Powstawanie przedsiębiorstw, niezależne od podtrzymywania nieraz wiekowych samorządowych instytucji kultury, stanowi zapowiedź ożywienia w lokalnym sektorze kreatywnym i krok w stronę zaspokajania obecnych w Polsce – a przez długi czas niezagospodarowanych – aspiracji edukacyjnych. Dzięki tego rodzaju inicjatywom rynek poszerza się o miejsca pracy dla osób, które chciałyby wykorzystać wiedzę i erudycję wyniesioną ze studiów.

Najprzyjaźniejsze młodym są metropolie

Jeśli pominąć najmniejsze ośrodki, przeciętna ocena przyjazności miast dla młodych spada wraz z klasą wielkości miejscowości, gdzie zauważalna jest różnica między metropoliami i pozostałymi miastami.

Nasza ocena wynikająca z dobranych mierników najogólniej zgadza się więc z trendami demograficznymi – to właśnie ośrodki wojewódzkie mają z polskich miast największą siłę przyciągania nowych mieszkańców (którzy rekrutują się w dużej mierze z najbardziej mobilnych młodych), względnie dużo słabiej niż średnie i małe miasta odczują też spadek populacji (Śleszyński 2018). Można potraktować te wyniki jako wskazanie dla decydentów, zarówno na szczeblu krajowym, jak i samorządowym, do korekty dotychczasowej polityki. Alternatywą jest bierne poddanie się wielkim procesom strukturalnym, które systematycznie będą działać na niekorzyść miast średniej wielkości.

Pełen raport znajdziecie TU: ==>> Ranking Europolis. Miasta dla młodych

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zrezygnowany
Zrezygnowany 11.11.2019, 01:53
Wyższe wykształcenie nie gwarantuje tutaj dobrej pracy o czym sam się przekonałem. Zaproponowano mi... 3 miesięczny staż w małym sklepie spożywczym poprzez urząd pracy. Na prośby dopasowania mojego wykształcenia do danej dziedziny zawodów Pani w urzędzie bezradnie wzrusza ramionami. Bezrobotny bez możliwości wyjazdu przez brak funduszy w celu znalezienia pracy. Na pewno jest wiele osób w podobnej sytuacji. Czy może być gorzej?
Mario
Mario 11.11.2019, 01:02
U prywaciarza dostaniesz śmieciówke albo obiecuje umowę i wychodzi ze pracujesz na czarno dostając 8 albo najwyzej 10 zł za godzine ciezkiej pracy. I wychodzi na to ze minimalna krajowa wcale sie tu nie liczy bo kazdy sobie ustawia stawki jakie chce a czlowiek z braku wyboru decyduje sie na taki gułag za który ledwo sie utrzymuje bo ceny w sklepach nie maleją lecz drożeją. Nikt nie ma odwagi zglosic sprawy do PIPu.. 500+ dali i patologia wzrasta, taki pijaczek zamiast isc do pracy narobi sobie 5 dzieci i po co mu isc do pracy? przepije pieniadze a dziecko jak nie mialo na zeszyty do szkoly tak dalej nie ma - system degeneracji spoleczenstwa. Ciemnota ludzka nie zna granic. Przykro patrzec na ten naiwny narod co chce wszystko za darmo i nie widzi że tu dają ale drugim zabierają.
Antoni
Antoni 10.11.2019, 17:40
To jest miasto na wymarciu. Pokazały to wyniki wyborów. Poszedł do kościoła to zagłosował na PIS bo tak kazał ksiądz.A do kościoła to chodzą emeryci.
jozin z bazin
jozin z bazin 10.11.2019, 08:25
podobno sciana wschodnia to Polska B . Jak patrze na Chelm z jego rozpadlinami w jezdniach, bidota mieszkancow i ich nastawieniem do zycia to tu raczej mowilbym o Polsce C.
jan
jan 10.11.2019, 07:43
Miasto smutnych zawistnych ludzi
Młody
Młody 09.11.2019, 23:49
Jeśli dalej tak będzie to emeryci wymrą i nie będzie komu tutaj pracować i rozwijać się w nowoczesny sposób. Młodzi, którzy zdecydowali się zostać w Chełmie biegają po firmach prosząc o przyjęcie do pracy mimo szczerych chęci i gotowości do pracy, lekceważy się osoby mimo bardzo dobrego wykształcenia i chęci nauki na stanowisko, a wciska się zupełnie niekompetentne osoby tylko ze względu na znajomości. Kolejne co jest dla mnie oburzające to totalny wyzysk prywatnych właścicieli firm, które raczej powinny nazywać się obozem pracy, bo wypłata 9-10 zł na rękę dla pracownika fizycznego to brak szacunku i człowieczeństwa. Co z tego że UE "funduje" nam nowe drogi i inne udogodnienia w momencie gdy zaniedbuje się podstawowe elementy gospodarki? Kiedy ktoś na to spojrzy?
ChChr
ChChr 09.11.2019, 22:14
Miasto dla emerytów
Aaaaaa
Aaaaaa 09.11.2019, 22:32
Raczej dla pobierajacych świadczenia,robiących z siebie niepełnosprawnych,ofiary przemocy i anonimowych alkoholików.
Apap
Apap 09.11.2019, 13:30
Wam przyjezdnym z pobliskich wiosek nic sie nie podoba. Droga wolna mozecie wyjechac caly swiat przed wami... wlodawa warszawa paryz londyn i szprotawa do wyboru do koloru😆
Wioskowy
Wioskowy 09.11.2019, 15:52
Jestem z wioski Chełm.
Ff
Ff 10.11.2019, 11:02
Bo jesteś nieudacznikiem życiowym i widzisz tu jak kaczka na bagnach .
Wioskowy
Wioskowy 10.11.2019, 14:02
Widzę ciemność i beznadzieję...
Kryslc
Kryslc 09.11.2019, 11:17
Aaaa to pewnie dlatego Banaszek cały czas w Warszawie siedzi hehehe. Ciekawe jak wpadamy w rankingu kościołów bo tych ci u nas dostatek.
!!!
!!! 09.11.2019, 11:08
Agata wróć!!!
Isa
Isa 10.11.2019, 11:11
I zadłużaj miasto, i kolesiostwo i poniżanie ludzi....
Katarzyna
Katarzyna 09.11.2019, 10:34
To jest od nastu lat.w urz.pracy dużo pracowników. A ofert pracy ?staże lub praca 70 km od chelma .nic sie nie zmienia.Gdzie mlody czlowiek wyksztalcony ma pracowac?sprzedawca...???
Kondzio
Kondzio 09.11.2019, 09:35
zacytuję znaną postać " ch... *** i kamieni kupa " to jest obraz tego miasta
Zenon
Zenon 09.11.2019, 09:27
W tym mieście to niewolników szukają a nie pracowników , jak ma być dobrze w tym dziadostwie, bieda , dno.
Mma
Mma 09.11.2019, 09:20
Miasto w ktorym nic nie ma wiecej pujakow malo pracy i malo platna i wszystko drozsze niz w innnych miastach
Witold
Witold 09.11.2019, 08:30
szukanie pracy w tym mieście? Żenada , tutaj najczęściej szukają białych murzynów
Pan Jan
Pan Jan 09.11.2019, 08:26
to miasto to jest wielkie dziadostwo, skandal i wstyd, zaorać albo przyłączyć do Krasnegostawu
tubylec
tubylec 08.11.2019, 20:55
Jak się czyta nagłówki z pierwszych stron lokalnych piśmideł żartobliwie zwanych gazetami to aż dziw bierze, że jeszcze ktoś chce tu mieszkać i pracować. Tylko rabunki, napady, gwałty i inne kryminałki. Żeby nie być gołosłownym tytuły z ostatnich wydań:

Super Tydzień:
Policjanci szukają rozczłonkowanych zwłok.
Potwór spod Włodawy
Pijany staranował barierki
Pod sąd za śmiertelne uderzenie
Okradł sklep i groził nożem

Nowy Tydzień:
Dźgał się szkłem
Pedofil powrócił
Były policjant - gwałciciel przed sądem
ChDK szastał kasą

Promocja taka, że nie ma co się zastanawiać tylko trzeba sp....lać.
Łubu Dubu
Łubu Dubu 08.11.2019, 19:47
Glupoty piszecie, sytuacja młodych znacznie poprawiła w ostatnim czasie. Młodzi ciągną do Chełma za pracą i robią tu karierę. Nasze miasto jest atrakcyjne nie tylko dla ludzi z północno - wschodniej Polski ale też z samej stolicy. Sam czytałem o dwóch takich młodzieńczych - jeden został nawet Prezydentem miasta a drugi niedawno jego zastępcą. Kto by jeszcze kilka lat temu pomyślał że będzie się opłacało zarabiać w Chełmie a wydawać w Warszawie. A ludzie jeszcze narzekają.
realista
realista 08.11.2019, 22:04
raport dotyczy 2018-czylki Fiszowej he he he -ale laurke gosciu wystawiasz -to przeciez za rzadow Fiszowej a wczesniej Grabczuka Miasto zaczelo sie wyludniac ha ha ha
ament
ament 10.11.2019, 18:35
wlasciwie to ju po wyborach kot prezesa juz sie zabezpiecza,ze nadchodzi kryzys ,ale kryzys chelma to osiagnąl szczytu na tle innych miast,co z ta rampa brzeska ? bedzie remont ?
Napoleon Bonaparte
Napoleon Bonaparte 08.11.2019, 19:56
Ależ Waść złośliwy jesteś. Jeszcze bardziej niż ja. Hehe.
Łubu Dubu
Łubu Dubu 08.11.2019, 21:32
Czyż nie życie nas do tego zmusiło? Naturalny bunt istot rozumnych. Pozdrawiam.
Zniesmaczona Chełmianka
Zniesmaczona Chełmianka 08.11.2019, 14:33
Dla starych też nie.Tych w średnim wieku niestety też...Żal mi tego miasta...Wszystko po***da..

Pozostałe