Chełmska nekropolia w fotografii Wiesława Lisieckiego

  • 24.10.2019, 14:17
  • DSO
Chełmska nekropolia w fotografii Wiesława Lisieckiego
Od 30 października do 30 listopada br. w galerii Nova Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40) dostępna będzie wystawa fotografii Wiesława Lisieckiego „Chełmska nekropolia”. Składają się na nią zdjęcia ukazujące najstarszą chełmską nekropolię, cmentarz przy ulicy Lwowskiej i naznaczone upływem czasu rzeźby, nagrobki, epitafia, kapliczki.

Autor fotografii prezentuje m.in. klasycystyczną murowaną kaplicę grobową z początku XIX w,. nagrobek Franciszka Magierskiego (1864-1884) i Rozalii Magierskiej (1836-1885) z drugiej połowy XIX w., nagrobek Józefa Osieckiego (1825-1880) właściciela ziemskiego, krzyż nagrobny Henryki z Górskich Niemirowskiej (1814-1841) dziedziczki dóbr Nowosiółki, herbu Trzaska,  fragment nagrobka Tadeusza Stanisława Zawistowskiego (1794-1855) pułkownika wojsk Cesarsko-Rosyjskich z Pułku Ułanów Jego Królewskiej Wysokości Księcia Fryderyka Pruskiego czy kaplicę rodziny Zajdlerów - neogotycką kaplicę grobową, wybudowaną w 1909 r. z przeznaczeniem na rodzinny grobowiec i mauzoleum znanego  i cenionego mieszkańca Chełma Władysława Zajdlera.

Na chełmskiej nekropolii pochowani zostali ludzie zasłużeni dla historii miasta, kultury, oświaty i wielu innych dziedzin życia. Ekspozycja ma charakter zarówno dokumentacyjny jak i artystyczny.


Wiesław Lisiecki urodzony w Chełmie w 1959 roku. Absolwent Szkoły Reklamy w Mińsku Mazowieckim (1980), grafik, plakacista, projektant form przestrzennych i fotografik. Pasjonat technik fotograficznych i grafiki użytkowej. Uczestnik i laureat wystaw grafiki wydawniczej i fotografii, Muzeum Ziemi Chełmskiej (1977), Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie (1998), Książnica Karkonoska (1998) i Chełmska Biblioteka Publiczna (2005). 

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe