Chełm: Chełmianka - Monika Wolińska - pierwszą polską dyrygentką w Carnegie Hall!

  • 11.10.2019, 07:44 (aktualizacja 21.10.2019, 13:22)
  • DSO
Chełm: Chełmianka - Monika Wolińska - pierwszą polską dyrygentką w Carnegie Hall!
Pochodząca z Chełma Monika Wolińska, stypendystka opery w Dallas, jako jedna z sześciu kobiet-dyrygentów, wybranych z całego świata, została pierwszą polska dyrygentką występującą w Carnegie Hall - nowojorskiej sali koncertowej, jednej z najbardziej prestiżowych na świecie.

Swoją edukację muzyczną zaczynała w Chełmie - w Państwowej Szkole Muzycznej:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Monika Wolińska przyznaje , że to  właśnie wtedy, jako mała dziewczynka, po raz pierwszy zapragnęła grać w orkiestrze.

Naukę kontynuowała w Lublinie, na studia - wyjechała do Bydgoszczy, a potem - do Warszawy. Kierowała też Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej. Teraz pracuje i robi karierę w Stanach Zjednoczonych.

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Emil
Emil 13.11.2019, 11:22
Gratulacje!
Stefaniak
Stefaniak 11.11.2019, 23:11
Zycze sukcesów w NYC. 💖🇺🇸💖
Paweł Gieorgica
Paweł Gieorgica 11.11.2019, 10:19
Ta..., i tylko jeszcze brakuje tego , że to wszystko miało miejsce za pontyfikatu Jarosława.To jest sukces prof. Moniki Wolińskiej z 2009 roku a nie sukces v-ce premiera rzadu PiS z 2019r. i kropka . Bardziej w świecie zwraca uwagę to, że jest kobietą i wcale nie została wybrana dlatego, że z Polski , a tym bardziej z Chełma ( o czym nigdzie w śwecie nie wspomniano) .Jeśli już to z Gorzowa (w 2016 roku zosta­ła uho­no­ro­wa­na przez Klub Rotary w Gorzowie Wielkopolskim sta­tu­et­ką „Sukces”, za pro­mo­wa­nie Gorzowa Wielkopolskiego w kra­ju i na świe­cie). Nb. wspomniany koncert Koncert Moniki Wolińskiej w Carnegie Hall zakoń­czył się owa­cją na sto­ją­co nie dlatego że był to pierw­szy w histo­rii kon­cer­t, pod­czas któ­re­go za pul­pi­tem dyry­genc­kim sta­nę­ła Polka z Chełma , tylko dlatego , że SZTUKA nie ma ojczyzny.Na ten sukces złożyły się; talent , lata pracy i koncerty na całym świecie.
YSL
YSL 13.11.2019, 17:43
czujesz sie OK?
Emilia Czerwińska
Emilia Czerwińska 10.11.2019, 11:17
Mamy jeszcze powody do dumy i radości. Tylko w dziedzinie kultury Polska ma szanse zaistnieć w świecie.
Maria
Maria 08.11.2019, 02:12
Moje najserdeczniejsze gratulacje. Życzę powodzenia, dalszych sukcesów, oraz pozytywnych komentarzy.
EM
EM 03.11.2019, 02:33
A jej mamusia to wybitny pedagog od kasowania co zdolniejszych uczniów, specjalistka z fletu a nawet fortepianu. Byłam u niej najlepiej grającą na dodatkowym fortepianie zaś moja lekcja trwała może kwadrans bo pani zajęta była ważniejszym sprawami, np pisaniem czegoś. Wyszła z założenia, że nie warto uczyć albo nie miała wiedzy. Sądzę, że to drugie.
Dzisiaj w szkole są fachowcy po akademiach muzycznych no i są efekty ich nauczania. Zaś zdolnych dzieci nigdy nie brakowało.
Pani dyrygent mówi o dyrektorze Niedźwiedzkim. Hm...to temat rzeka. Takiego fanatyka, gorliwego wyznawcy partyjnych idei, marnego nauczyciele skrzypiec a zwłaszcza dyrygenta, hahaha i założyciela orkiestry to już Chełm nie widział i nie zobaczy. Miałam okazję grać w owej orkiestrze ale niestety kontynuowałam edukację muzyczną w Lublinie a tu już takiej orkiestry nie było, była lepsza.
Moi drodzy trzymajmy się prawdy. Ona nas wyzwoli.
Szacun dla Moniki Wolińskiej!
zaraza
zaraza 02.11.2019, 22:40
Czarna pantera polskiej sceny dyrygenckiej :)
Gratuluję!!!
https://www.youtube.com/watch?…
lucam
lucam 12.10.2019, 19:04
To było w październiku 2009. Ktoś wie, jaką orkiestrą dyrygowala?
n/a
n/a 13.10.2019, 02:42
Susquehanna Symphony Orchestra, za https://culture.pl/en/artist/m…
nasum
nasum 12.10.2019, 15:14
Super :)
Chełmianin
Chełmianin 12.10.2019, 13:16
Gratulację!!!
ja...biały miś
ja...biały miś 11.10.2019, 23:20
Gratulacje dla Pani Moniki Wolińskiej to wielki sukces talentu i pracy tym większy ,że odziedziczyła go po mamie która rozpoznała go już w dzieciństwie u swojej córki a mojej koleżanki. Tu gratulacje należą się obu Paniom Monice i mamie Ewie .
Malg555
Malg555 19.10.2019, 11:38
Zgadza sie 😍 Uwielbiam Pania Ewe moja nauczycielke muzyki z dziecinstwa zreszta tez bardzo wyjatkowo utalentowana muzycznie mame Moniki, to Ona od poczatku prowadzila Monike i wyslala ja do Liceum Muzycznego w Lublinie 🥰wielkie brawa dla Obu cudownych Pan ❤️
miejscowy
miejscowy 11.10.2019, 14:15
Patrzcie Chełmianie i podziwiajcie.
Napoleon Bonaparte
Napoleon Bonaparte 11.10.2019, 10:05
Oby ziemia chełmska była znana przede wszystkim dzięki tego rodzaju wybitnym osobom. Kultura wyższa w tym naszym chełmskim grajdołku powszechnie uznawana była i jest nadal, jak jakies nieszkodliwe dziwactwo. Rzeczywiste krzewienie jej u nas od dawien dawna uznano za stratę czasu i środków, a przecież ludzi zdolnych i bardzo zdolnych nigdzie nie brakuje.
Chylę czoła Pani Moniko.
Elżbieta
Elżbieta 11.10.2019, 09:20
Potrzebujemy takich wiadomości dla pokrzrpienua serc. Wczoraj Nobel, dziś wspaniałe docenienie naszej dyrygentki. Gratuluję.

Pozostałe