Chełm: Młode ukraińskie kino już po raz szósty

  • 26.09.2019, 13:06
  • DSO
Chełm: Młode ukraińskie kino już po raz szósty
Są młodzi, bezkompromisowi i wolni od ograniczeń narzucanych przez producentów. W większości to absolwenci kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji im. Ivana Karpenki-Karego, na którym powstały ich debiutanckie obrazy. Część z nich – filmów młodych ukraińskich reżyserów – zobaczymy już w piątek, 4 października w Chełmie w ramach 6. Przeglądu Kina Ukraińskiego „UA:KINO”. Początek seansów o godz. 17.00 w Chełmskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Partyzantów 40.

Będzie też okazja na rozmowę z twórcami –  gościem 6. Przeglądu będzie Kateryna Lesyk, absolwentka Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kino i Telewizji im. Ivana Karpenki-Karego. Reżyser filmu „Mów do mnie”, który otrzymał "Złoty NUK" dla najlepszego współczesnego filmu ukraińskiego, zajął 2-gie miejsce na Równieńskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Miasto Marzeń", nagrodę na festiwalu "Kinomarszrut" oraz Nagrodę Publiczności Festiwalu "Brukiwka" w Kamieńcu Podolskim, aktor Oleksandr Loj - bohater filmu „Sztangista”  oraz   Maryna Lopuszin ze Stowarzyszenia “RGB Films”.

Filmy będą wyświetlane z polskimi napisami.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Integracji Transgranicznej „Łączy Nas Bug”, przy współpracy Fundacji „Partnerstwo i Współpraca” i ChBP. Pokazy i spotkanie z reżyserami współfinansuje Miasto Chełm.

W programie  6. Przeglądu Kina Ukraińskiego „UA Kino” zaplanowano pokazy:

  • 1. „Wasjuta” reż. Anton Skrypec – tytułowy Wasjuta jest superbohaterem Kijowa. Każdego dnia zaczyna biegać, aby sprawdzić, czy wszystko idzie zgodnie z planem - czy zamiata ulicę woźny Mykola, czy mały Sergij idzie do szkoły, czy Maryna wychodzi na spacer z psem. Dzisiaj wszystko poszło zgodnie z planem! Wszystko było w porządku! Wszystkie oprócz jednego ... 
  • 2.  „Mów do mnie” reż. Kateryna Lesyk - codziennie Sergij rozmawia z ojcem, ale są to tylko rozmowy telefoniczne. Nie widzieli się od 7 lat. Główny bohater zasadniczo nie chce zrobić pierwszego kroku i oczekuje, że jego tata to zrobi. Dowiedziawszy się, że jest poważnie chory, łamie zasadę i zwraca się do ojca o wsparcie. Ale czeka go nieoczekiwany cios.  
  • 3. „Sztangista” reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk  - na pierwszy rzut oka to historia o prawdziwej cenie zwycięstwa. Tragiczna wiadomość przerywa przygotowania Petro do ważnych zawodów w podnoszeniu ciężarów. 
  • 4.  „Mia Donna” reż. Pawlo Ostrikow - życie 46-letniej Oksany zmienia się, gdy jej mąż Tolik staje się 7-latnim chłopcem. Lekarze są bezsilni. Problem jest poważniejszy …
  • 5. „Fingerman” reż. Iwan Szocha - każdy z nas miał dziecięce fantazje. Powróćmy do czasów, gdy lawa płynęła między meblami, a my byliśmy superbohaterami!

To wszystko zobaczymy już w piątek, 4 października w Chełmie w ramach 6. Przeglądu Kina Ukraińskiego „UA:KINO”. Początek seansów o godz. 17.00 w Chełmskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Partyzantów 40.

Wstęp wolny!

dso_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe