Chełm: Prezydent zaprasza na konsultacje w sprawie rewitalizacji Placu Łuczkowskiego

  • 18.09.2019, 12:13 (aktualizacja 18.09.2019, 12:37)
  • DSO
Chełm: Prezydent zaprasza na konsultacje w sprawie rewitalizacji Placu…
Miasto przygotowuje projekt o dofinansowanie szeroko zakrojonej rewitalizacji placu. Dotacja może sięgnąć aż 12 milionów zł.

Mieszkańcy mogą podzielić się swoimi pomysłami i uwagami podczas spotkania 19 września o godzinie 17:00 w sali nr 1 Urzędu Miasta Chełm.

Plac Łuczkowskiego 'straszy' dziurawym dachem studni

Na początku września na naszym radiowym fanpage'u zamieściliśmy zdjęcia dziurawego zadaszenia studni na Placu Łuczkowskiego. Kilka dni później prezydent Jakub Banaszek poinformował, że miasto ponownie będzie starać się o środki na rewitalizację Placu Łuczkowskiego:

Kilka miesięcy temu zrezygnowaliśmy z dotacji przeznaczonej na rewitalizację Placu Łuczkowskiego. Wartość projektu wynosiła ok 4 mln złotych, a dofinansowanie niecałe 30% - 1,2 mln złotych. W ramach tego projektu 8 tysięcy złotych przeznaczono na remont studni (sam remont studni to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wbrew pozorom uzupełnienie paru dachówek to nie są małe koszty - należy zmienić całą konstrukcję). Główne prace miały polegać na pracach pod ziemią, ale nie były to koszty kwalifikowane - nie były uwzględnione w ramach dotacji. Do tego problemy z samym projektem i brak środków wymusiły decyzję o rezygnacji z projektu.

Kiedy informowaliśmy o otrzymaniu dotacji pojawiły się głosy krytykujące pomysł rewitalizacji, argumentowane potrzebą naprawy dróg, przeznaczeniem środków na chełmski szpital lub na inne cele. Do tego wiele osób zarzucało wydawanie pieniędzy na głupoty w obliczu zadłużonego miasta. Często pojawiały się głosy o niepotrzebnej rewitalizacji, bo przecież jest ok i nie ma sensu nic robić.

Kiedy zrezygnowaliśmy z dotacji pojawiały się głosy krytykujące ten ruch bo plac wymaga rewitalizacji, bo skoro rezygnują to nie potrafią nic zrobić, bo inne miasta robią a u nas zawsze to samo...

Zanim przejdę do meritum, małe wyjaśnienie. Inne miasta pozyskały wielomilionowe dotacje- od 10 do nawet 20 mln złotych. A otrzymane dofinansowanie to pomiędzy 85-95% procent.

A jak u nas? Wniosek o dofinansowanie został złożony jeszcze w poprzedniej kadencji. Wartość projektu ponad 4 mln złotych, uzyskana dotacja 1 mln 200 tys. złotych. Czyli niecałe 30%.

Do tego doszła sprawa wypłaty odszkodowania dla jednego z Stowarzyszeń, brak zabezpieczonych środków na dodatki mieszkaniowe, MOPR, utrzymanie dróg, zieleni i niedoszacowane projekty. A tym miejscu chciałbym poinformować, że na najbliższej sesji Rady Miasta poinformuje o dokładnych kwotach, poziomach niedoszacowań.

Prezydent podpisał umowę na dofinansowanie w lutym b.r.

O pomyśle rewitalizacji Placu Łuczkowskiego pisaliśmy jeszcze w styczniu 2018 roku. Poprzedni projekt zakładał powstanie nowego budynku o znaczeniu kulturalno-oświatowym z wejściem do podziemi kredowych, udostępnienie piwnic ratusza i kamienicy Węglińskiego oraz remont i rozbudowę piwnic na placu Łuczkowskiego.

W ramach projektu na placu w centrum miasta miało pojawić się też nowe oświetlenie, stacje do ładowania smartfonów oraz stojaki na rowery. 

Dokumentację techniczna inwestycji była gotowa jeszcze w zeszłym roku. 7 lutego 2019 r prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę o dofinansowanie. Pieniądze pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa lubelskiego. Prace miały ruszyć wiosną b.r.

Chełm: Rewitalizacja placu Łuczkowskiego za 4 mln zł

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe