Chełm: Miasto musi dostosować gospodarkę odpadami do nowej ustawy

  • 10.09.2019, 12:03
  • DSO
Chełm: Miasto musi dostosować gospodarkę odpadami do nowej ustawy
Departament Komunalny informuje, że w związku ze zmianą ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Miasto Chełm musi dostosować system gospodarki odpadami komunalnymi do nowych przepisów. Przygotowane zostaną nowe uchwały dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi, w tym regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Chełm. Ustawa weszła w życie 6 września, a samorządy mają na jej wprowadzenie 12 miesięcy.

Mieszkańcy, którzy segregują śmieci, zapłacą za ich odbiór co najmniej dwa razy mniej niż ci, którzy tego nie robią. Opłaty śmieciowe będą też niższe dla osób, które mają przydomowe kompostowniki. Weszła w życie tzw. 'nowa' ustawa śmieciowa, która  wnosi wiele zmian m.in. wprowadza 'widełki' w opłatach dla osób, które nie będą segregować śmieci, przewiduje, że opłaty śmieciowe będą niższe dla tych mieszkańców, którzy mają przydomowe kompostowniki. Jeżeli okaże się, że mimo deklaracji nie kompostują odpadów, stracą upust w opłacie śmieciowej. Jeżeli właściciele nieruchomości nie będą selektywnie zbierać śmieci, to firmy odbierające odpady przyjmą je jako niesegregowane i powiadomią o tym fakcie władze gminy.

Ustawa zakłada, że jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku segregowania śmieci, to zapłaci przynajmniej dwukrotnie więcej (a maksymalnie czterokrotnie więcej) za wywóz śmieci niż osoby, które zbierają odpady w sposób selektywny.

Stawki ustala rada każdej gminy. Przyjmując, że opłata za wywóz segregowanych śmieci wynosi np. 20 zł miesięcznie, za te niesegregowane możemy płacić nawet 80 zł.

O zmianach mówi Dominik Gil z Biura Prasowego Urzędu Miasta Chełm:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Ponadto ustawa zakłada, że gminy będą mogły  oddawać swoje śmieci do punktów przetwarzania w całym kraju. Ma to podnieść konkurencyjność i wyeliminować praktyki monopolistyczne, w tym ograniczenie ryzyka dokonywania zmowy cenowej. 

Ministerstwo nie uwzględniło postulatów samorządów - nie wprowadzono przepisu upoważniającego do wydania rozporządzenia ministra, które w sposób jednolity na terenie całego kraju uregulowałoby, kiedy selektywna zbiórka jest prowadzona, a kiedy nie. Zamiast tego upoważniono rady gmin, żeby wprowadziły kryteria do regulaminów. W rezultacie każda gmina będzie sama te kryteria regulować.

Jednym z celów nowych przepisów, które obowiązują od  6 września, ma być zwiększenie motywacji mieszkańców do segregowania odpadów. Na wprowadzenie nowych przepisów w życie samorządy maja 12 miesięcy

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
elka
elka 11.09.2019, 21:02
w Cementowni palą śmieci chyba z całej Europy nie tylko z Polski, a obok zakład przetwórstwa opon także wielki na miarę Europy
smrod
smrod 11.09.2019, 14:30
panieee prezydencik pierwsze to wy zwikudujcie spalarnie , w cementowni w której rząd po ciuchu spala cała dobę śmieci z całej polski w Chełmie , SMRÓD czuć w całym mieście , nikt tego nie widzi z rządu bo ktos dostał dobrze w rekę !!!!
i co pan z tym zrobi panieee prezydencik ???
jaa
jaa 10.09.2019, 15:51
kontenery na osiedlach otwarte a nawet jak były zamknięte to w nocy a nawet w dzień przyjeżdżają samochody z rejestracja LCH z tzw. REZYDENCJI i wyrzucają śmieci pod kontener i chodu, a my za to zapłacimy
Łukasz
Łukasz 11.09.2019, 10:03
Typowe cebulaki.
Najwyższy czas na zmiany!
Najwyższy czas na zmiany! 10.09.2019, 12:57
W krajach Unii Europejskiej gospodarka odpadami domowymi to zadanie dla municypalnych służb publicznych działających nie dla zysku ale dla ochrony środowiska i dla dobra mieszkańców. U nas zajmują się z reguły tym operatorzy kręcenia lodów na comiesięcznych opłatach polskich rodzin których wyłaniają w drodze przetargów urzędy samorządowe, które także prowadzą dla nich windykację comiesięcznych opłat… Polska to Eldorado dla mafii śmieciowych polskich i zagranicznych! Przez cztery lata „dobrej zmiany” niewiele zrobiono aby zmienić tą sytuację! Wszystko zmierza do realizacji czarnego scenariusza… pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523
Alexander
Alexander 10.09.2019, 18:28
mala korekta, w takich krajach np. jek Szwajcaria, Niemcy, Francja czy Holandia firmy ktore zajmuja sie wywozeniem smieci nie robia tego bezinteresowanie - oplaty za trzymanie np. pojemnikow na smieci na piosesji -rosna kazdego roku jak -nikt nie zjamuje sie tym na zasadzie non profit - ekologia ekologia-miasta zarosly by brudem -nie wprowadzaj w zamieszania ze sprzataja tylko i idei tzw.porzadku. Kasuja pieniedz i to tez niemaly

Pozostałe