Chełm: Sprawą remontu DK12 zajmie się Prokuratoria Skarbu Państwa

  • 20.07.2019, 09:43 (aktualizacja 20.07.2019, 10:02)
  • DSO
Chełm: Sprawą remontu DK12 zajmie się Prokuratoria Skarbu Państwa
Urząd Miasta i Budimex wciąż nie mogą dojść do porozumienia w sprawie przebudowy DK12 w granicach miasta. Jak poinformował wczoraj za pośrednictwem mediów społecznościowych prezydent Jakub Banaszek - sprawa znajdzie swój finał w Prokuratorii Generalnej RP.

Informacja na ten temat pojawiła się wczoraj wieczorem na profilu Jakuba Banaszka na Facebooku:

Urząd Miasta Chełm oraz Budimex S. A. informują, że ze względu na dobro społeczne i interes mieszkańców Chełma, wypracowały wspólne, wstępne porozumienie co do możliwości, i warunków kontynuowania realizacji inwestycji dotyczącej przebudowy drogi DK12 w Chełmie. 

Po uzgodnieniu zasadniczych spraw z tym związanych, strony wspólnie zwróciły się o przeprowadzenie mediacji przed Prokuratorią Generalną Rzeczpospolitej Polskiej i mają nadzieję na potwierdzenie w postępowaniu mediacyjnym satysfakcjonującej obydwie strony uzgodnień, które doprowadzą do ostatecznego i wiążącego rozwiązania kwestii spornych. Do tego czasu Budimex S.A. podejmie niezbędne czynności dotyczące przygotowania terenu do realizacji Inwestycji.

Władze Miasta Chełm i spółka Budimex wyrażają nadzieję na dojście do ostatecznego porozumienia umożliwiającego kontynuowanie inwestycji.

Prokuratoria Generalna to państwowa jednostka organizacyjna powołana w celu ochrony praw i interesów Skarbu Państwa. W zakresie działań podejmowanych w ramach zastępstwa Skarbu Państwa oraz co do treści wydawanych decyzji – jest niezależna. Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa prowadziła na koniec 2018 r. ponad 8100 spraw, a objęte nimi roszczenia opiewały w sumie na ok. 58 mld zł. Liczba nowych spraw sądowych zarejestrowanych w Prokuratorii w ubiegłym roku przekroczyła 3 tysiące. Jak wskazano w sprawozdaniu za 2018 rok, oznacza to skuteczność PGRP w sprawach skierowanych z powództwa Skarbowi Państwa lub państwowych osób prawnych na poziomie 62,46 proc.

Przypomnijmy, że 12 lipca informowaliśmy o wycofaniu się firmy Budimex S.A. z planowanego remontu drogi krajowej nr 12 w granicach miasta. Informacja trafiła do mediów o poranku.

Chełm: Budimex odstąpił od umowy na przebudowę krajowej '12'! [AKTUALIZACJA]

Odstąpienie przez Budimex S.A. od Umowy jest skutkiem braku porozumienia się z Miastem Chełm co do wykonania drogi w wyższym standardzie, wynikającym ze stanowiska Ministerstwa Infrastruktury i decyzji ZRID uzyskanej przez Miasto Chełm.

Mimo rozmów toczących się pomiędzy stronami od marca br., Miasto Chełm nie zaakceptowało złożonej przez Budimex S.A. oferty na wykonanie zmienionego zakresu robót, koniecznych do dalszej realizacji inwestycji.

W godzinach popołudniowych stanowisko w tej sprawie zajął Urząd Miasta, który stwierdził, że Budimex powinien remont drogi wykonać, a 'odstąpienie od umowy jest 'bezskuteczne''.

Chełm: Jest stanowisko prezydenta w sprawie Budimexu

Miasto Chełm wskazuje, że dzisiejsze odstąpienie przez Budimex S.A. od umowy na realizację inwestycji „Przebudowa drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych miasta Chełm” należy uznać za bezskuteczne, ponieważ nie zaistniały żadne przesłanki uprawniające Wykonawcę do odstąpienia od Umowy, które wynikałyby z treści umowy zawartej w dniu 14 czerwca 2017 r.

W związku z powyższym Miasto Chełm wystosuje do Wykonawcy wezwanie do niezwłocznego rozpoczęcia robót, zgodnie z treścią łączącej strony umowy. Nadmienić należy, iż Budimex S. A. w dniu 8 lipca 2019 r. odebrał plac budowy, a zatem uznać należy, iż nie ma przeszkód do rozpoczęcia wykonywania prac. W przypadku braku niezwłocznego przystąpienia przez Wykonawcę do wykonywania prac Miasto Chełm będzie zmuszone do odstąpienia od wiążącej strony umowy z winy Wykonawcy, o czym Budimex S.A. był uprzednio informowany.

W sobotę stanowisko w tej sprawie zajęło Ministerstwo Infrastruktury.

Chełm: Ministerstwo Infrastruktury zabrało głos w sprawie DK12

Prace miały ruszyć w listopadzie ubiegłego roku, potem była mowa o kwietniu, w końcu - o połowie maja. Przebudowa miała objąć ulice: Rejowiecką, Rampę Brzeską, Al. Przyjaźni, Wschodnią i Podgórze. Projekt dotyczył przebudowy ulic i chodników, skrzyżowań, wiaduktu, budowy nowych ścieżek rowerowych, nowych skrzyżowań, ulic i nowego wiaduktu nad torami w kierunku Włodawy.

 

 

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jaro
Jaro 20.07.2019, 10:07
Ustawka młodego z pisem przed wyborami. Dzisiaj przyjedzie sasin z kaczorem i załatwia 20 baniek i pozamiatane?
Panie Dzieju
Panie Dzieju 20.07.2019, 16:22
nastepny q-wa znawca tematu
Raven
Raven 20.07.2019, 11:10
I co z tego ? Chyba o to chodzi żeby doszło w końcu do realizacji projektu
Napoleon Bonaparte
Napoleon Bonaparte 20.07.2019, 12:13
Robią dziwną pokazówkę kto - kogo przed wyborami. Jakieś szarpaniny i naciąganie firmy na straty, zamiast obiecaną przed wyborami kasę przytargać i uczciwie faktyczny koszt inwestycji opłacić. Procedury nie specjalnie mogły by mieć pewnie do rzeczy, przy obecnym niemalże "ukazowym" systemie sprawowania władzy.
Kutuzow
Kutuzow 20.07.2019, 16:19
naciaganie firmy na straty? przeciez Fiszowa podpisala kontrakt na tyle ile bylo. i na warunkach znanych.Budmiex tez wiedzial w co sie pakuje - mogl zglosi zastrzenia zaraz po wygraniu przetargu.czekal prawie 2 lata by oglosic- chcemy kasy i kasy i kasy ale z uwagi by Chelmianom zylo sie lepiej to bedziemy budowac remontowac przebudowywac. .Napoleon ile dzis za wierszowke dostajesz 2 zl?
Xyzsss
Xyzsss 22.07.2019, 11:12
Faktycznie, przepisy wychodzące z Parlamentu Europejskiego dotyczące dróg, spalin wszystkiego zmieniają się tak czesto, ale Chelma przecież to nie dotyczy co nie? Cena materiałów ciagle rośnie ale Chełm również wszystko omija tak? Najpierw zorientuj się w temacie później pisz głupoty bo spółka budująca drogi to nie fundacja a jej pracownicy to nie więźniowie, im tez trzeba zapłacić a miasto powinno posiadać pieniądze na inwestycje bo myśle ze podatek odprowadzany od firmy w zupełności wystarczy i firmy nie musza wykonywać pańszczyzny również CHEŁMA TO DOTYCZY
Napoleon Bonaparte
Napoleon Bonaparte 22.07.2019, 11:41
XYZsss dotknąłeś na finiszu swojego posta właśnie przy tej okazji, tak mętnie, zawile i po omacku poszukiwanego od jakiegoś czasu, bodajże najważniejszego powodu uj...ania spółek miejskich w CHEŁMIE.
Napoleon Bonaparte
Napoleon Bonaparte 20.07.2019, 20:52
Jego Wielmożność raczy żartować. "Cesarz" za 2 złote? Wypraszam sobie!
Do tego znów na mnie pokrzykujesz, a ja właśnie przestałem się jjjjąkać. Coś tam Ci może podpowiadam, a Ty się zaraz denerwujesz. M. Barclay de Tolly był chyba bardziej roztropny. Ten to był gość!

PS. Jeden "plusik" masz ode mnie, żeby nie było że Cię nie całkiem nie lubię.

Pozostałe