Chełm: Jest stanowisko prezydenta w sprawie Budimexu

  • 12.07.2019, 13:59 (aktualizacja 12.07.2019, 14:34)
  • DSO
Chełm: Jest stanowisko prezydenta w sprawie Budimexu
Dzisiaj Budimex S.A. odstąpił od umowy na przebudowę drogi krajowej nr 12 w granicach miasta Chełm. Jak podała spółka "Odstąpienie przez Budimex S.A. od Umowy jest skutkiem braku porozumienia się z Miastem Chełm, co do wykonania drogi w wyższym standardzie, wynikającym ze stanowiska Ministerstwa Infrastruktury i decyzji ZRID uzyskanej przez Miasto Chełm." Prezydent twierdzi, że odstąpienie od umowy jest 'bezskuteczne'

O sprawie pisaliśmy rano: Chełm: Budimex odstąpił od umowy na przebudowę krajowej '12'!

Po pięciu godzinach od otrzymania oficjalnego stanowiska firmy Budimex, otrzymaliśmy komunikat Prezydenta Miasta Chełm:

Miasto Chełm wskazuje, że dzisiejsze odstąpienie przez Budimex S.A. od umowy na realizację inwestycji „Przebudowa drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych miasta Chełm” należy uznać za bezskuteczne, ponieważ nie zaistniały żadne przesłanki uprawniające Wykonawcę do odstąpienia od Umowy, które wynikałyby z treści umowy zawartej w dniu 14 czerwca 2017 r.

W związku z powyższym Miasto Chełm wystosuje do Wykonawcy wezwanie do niezwłocznego rozpoczęcia robót, zgodnie z treścią łączącej strony umowy. Nadmienić należy, iż Budimex S. A. w dniu 8 lipca 2019 r. odebrał plac budowy, a zatem uznać należy, iż nie ma przeszkód do rozpoczęcia wykonywania prac. W przypadku braku niezwłocznego przystąpienia przez Wykonawcę do wykonywania prac Miasto Chełm będzie zmuszone do odstąpienia od wiążącej strony umowy z winy Wykonawcy, o czym Budimex S.A. był uprzednio informowany.

Miasto Chełm oświadcza również, iż nie zmienił się zakres rzeczowy umowy, w konsekwencji czego nie istniały podstawy do uznania roszczeń Budimex S.A. i zwiększenia wynagrodzenia ryczałtowego. Podkreślić należy, iż nie jest prawdą twierdzenie Wykonawcy, iż standard drogi uległ zmianie, bowiem przepisy w tym zakresie nie zmieniły się od 1999 roku, o czym Wykonawca jako profesjonalny podmiot powinien wiedzieć.

Miasto Chełm nie zgodziło się na zwiększenie kwoty wynagrodzenia, ponieważ ryczałtowy charakter wynagrodzenia oraz postanowienia umowy nie pozwalają na takie zmiany. Miasto Chełm dysponuje środkami publicznymi wszystkich mieszkańców, a władze miasta są zobowiązane do dbania o wspólny interes mieszkańców. Ewentualna zgoda Prezydenta na żądania Budimex S. A. stanowiłaby naruszenie zapisów umowy, a w efekcie naruszenie dyscypliny finansów publicznych, co w konsekwencji mogłoby narazić na odpowiedzialność karną osoby podejmujące decyzje w tym zakresie.

Jednocześnie należy podkreślić, że Miasto Chełm ma swoje roszczenia względem Wykonawcy, w łącznej kwocie 20 382 682,64 zł brutto. Miasto Chełm stoi na stanowisku, że Wykonawca powinien przystąpić do realizacji umowy zgodnie z jej treścią, a ewentualne dalsze roszczenia Wykonawca powinien dochodzić na drodze postępowania sądowego. Tym bardziej, że roszczenia wykonawcy mają charakter przyszły.

Wykonawca przed podpisaniem umowy powinien oszacować i uwzględnić ryzyko, co Wykonawca jako podmiot profesjonalny zapewne uczynił. Pomimo powyższego, Wykonawca żąda od miasta dodatkowego wynagrodzenia w kwocie koło 12 mln zł netto. W tym miejscu pragniemy wskazać, że Miasto Chełm jest jednostką samorządu terytorialnego i jest obowiązane działać na podstawie i w granicach prawa, w tym również prawa zamówień publicznych, co powoduje, iż roszczenia Budimex S.A. dotyczące zmiany wysokości wynagrodzenia nie mogły zostać uwzględnione.

Budimex S. A. w swoim komunikacie podkreśla troskę o interes społeczny mieszkańców. Gdyby tak w rzeczywistości było, Wykonawca przystąpiłby do realizowania umowy, zgodnie z jej treścią, ponieważ miał świadomość wagi inwestycji dla mieszkańców miasta Chełm. Działania wykonawcy świadczą o braku dobrej woli ze strony Budimex S.A., a celem tychże działań jest dbanie o nienarażanie na straty akcjonariuszy Budimeksu, co wynika wprost z zamieszczonego przez spółkę komunikatu. Natomiast priorytetem Miasta Chełm jest dbanie o interes mieszkańców Chełma, a nie akcjonariuszy firmy, tym bardziej, że wykonawca był zobowiązany do oszacowania ryzyka na etapie przystąpienia do przetargu.

O braku dobrej woli ze strony wykonawcy świadczy również fakt, że w dniu 22.05.2019 r. Wykonawca wystąpił do Zamawiającego o przedłożenie gwarancji zapłaty za realizację inwestycji, pomimo iż nie było obaw, że zapłata nie nastąpi. Gwarancja zapłaty została przedłożona w terminie, a miasto Chełm poniosło z tego tytułu dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Miasto Chełm dowiedziało się o odstąpieniu od umowy przez Budimex S.A. z mediów, co uważamy za działanie nieprofesjonalne, świadczące o braku dobrej woli ze strony Wykonawcy.

Ponadto oświadczamy, iż w najbliższych dniach zostaną oszacowane i naliczone kary umowne, z tytułu opóźnień w opracowaniu dokumentacji technicznej przygotowanej przez Wykonawcę.

Miasto Chełm pragnie zapewnić, że realizacja samej inwestycji, jak i jej dofinansuje nie są zagrożone. Niemniej jednak Zamawiający uzależnia swoje dalsze działania od decyzji Wykonawcy podjętej w odpowiedzi na wezwanie do natychmiastowego rozpoczęcia realizacji prac objętych umową.

Mamy nadzieję, że Wykonawca Budimex S.A jako profesjonalna firmą przystąpi do realizacji swoich zobowiązań wynikających z Umowy, a ewentualne obustronne roszczenia będą dochodzone na drodze postępowania sądowego.

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
lech
lech 15.07.2019, 22:46
No to jest po ptokach. Inwestycja musi być rozliczona do 31 grudnia 2020, a w takim czasie żadna inna firma nie jest w stanie zrobić projektu, uzgodnić go i wybudować.
Mamy następny sukces "dobrej zmiany".
Antoni
Antoni 15.07.2019, 11:37
Miasto ładnie zaczęło od wysyłania komornika do firm których jest właścicielem to niech teraz wyśle komornika do Zarządu Dróg Miejskich i będzie po sprawie.
B
B 15.07.2019, 11:05
Nie jest to żadna nowość. Budimex bierze przetargi pod wodą, a póżniej ma roszczenia na roboty dodatkowe.
Kryslc
Kryslc 13.07.2019, 07:55
Typowe gadanie dla ciemnego ludu hehehe. PiS uznaje coś za bezzasadne i myśli że już wygrał ale na szczęście jesteśmy w UE i nawet jak Zero coś pomajstruje w sądzie to jeszcze są sądy UE gdzie można walczyć o sprawiedliwość więc duże firmy PisZPR się nie boją.
Melon
Melon 13.07.2019, 14:51
Sprawa jest bardzo prosta. Gdyby miasto oglosilo przetarg na budowe 3-pietrowego bloku, wybralby wykonawcę, później inne podmioty państwowe i urzad miasta nakazał wybudować budynek 4-pietrowy, to wykonawca musi to robić w tych samych pieniadzach ??? BZDURA !!! Ludzie, którzy nie mają wyobraźni i nie potrafią myśleć, nie powinni kierować miastem i Zarzadem Dróg. Zastanawiam sie po co zarzad dróg w naszym mieście, skoro jest wydział inwestycji. Skoro inwestycji nie ma żadnych, to niech zajmą sie drogami, a raczej dziurami w drogach. Dzisiaj jakaś ekipa robiła nakladki na wyjeździe do Włodawy. Zachecam wszystkich, aby sprawdzili jakość wykonania. W 100% na wiosnę w tych miejscach będą dziury. Kto znowu za to zapłaci ???
Napoleon Bonaparte
Napoleon Bonaparte 13.07.2019, 17:47
Coż to żeś się tak na nich zawziął ?
Urzędnik nie jest od tego by łatać jakieś Twoje dziury. Urzędnik jest od URZĘDOWANIA i basta! Każdy z nich Ci to powie.
A tu jakieś grymasy, roszczenia.
Nie ma czasu na fanaberie!
Gość
Gość 12.07.2019, 22:42
Budimex chyba ma lepsze kancelarie prawne niż Chełm więc jest pewny swojego. Nie wiem czy 27 letni prezydent wie co robi
lech
lech 13.07.2019, 14:17
Nie wiem, czy Budimex jest pewny, ale nie jest to jego pierwsza sprawa i nie pierwsza budowa, czy rezygnacja z budowy. Świeżak prezio nie ma pojęcia w co się ładuje i w co ładuje bogu ducha winnych mieszkańców. Nie ma chętnych do wygrywania przetargów, bo nie ma podwykonawców chętnych utopić swoje środki i na końcu nie ma ludzi do pracy w tej branży. Finito. A taksówkarze chełmscy co parę miesięcy dalej będą wymieniać pół zawieszenia.
QTH
QTH 13.07.2019, 18:21
Taksiarze to może promil użytkowników dróg w Chełmie. Nie tylko oni używają pojazdów do pracy. Po mieście jeździ cała masa pojazdów droższych jak chodzi o naprawę zawieszeń. O prywatnych nie wspomnę.
mg
mg 12.07.2019, 20:16
...a na Hrubieszowskiej w okolicy pierwszych świateł od ponad 2 tygodni dalej stoją w dziurach i straszą kierujących 2 słupki !!!... Jak długo takie kuriozum ma trwać??!!!..., aż Ktoś zniszczy sobie autko i ulegnie uszczerbkowi na zdrowiu????... A może niech okoliczni mieszkańcy w ramach inicjatywy obywatelskiej zasypią te dziury żużlem czy gruzem??!!!!....
Napoleon Bonaparte
Napoleon Bonaparte 12.07.2019, 22:01
A może zrób to sam?
Co za miasto, władza, ludzie...
Co raz daje się odczuć roszczeniowe oczekiwania działań charytatywnych na rzecz miasta wobec:
różnych firm - nawet swoich - komunalnych,
grup inicjatywnych i stowarzyszeń, grup artystycznych czy mieszkańców itp.
Jak długo można tak "dziadować"?
Jakaś paranoja.
miki
miki 15.07.2019, 07:51
Woli pan zamknąć oczy na katastrofalny stan miejskich finansów i dalej zaciągać kredyty na bieżące naprawy? Nie ma to jak wpędzać mieszkańców w kolejne długi, oby tylko nie "dziadować". niestety spora część społeczeństwa żyje właśnie ponad stan, spłacając jeden kredyt następnym. Tylko pytanie - jak długo tak pociągniemy?
Napoleon Bonaparte
Napoleon Bonaparte 16.07.2019, 20:26
Na katastrofalny stan miejskich finansów spoglądam już od prezydentury p. Dżamana. Można sobie policzyć jak to dłuuuuugo i mam już DOŚĆ! Co kolejna ekipa dopychająca się łokciami do władzy to lepsi "artyści", i ciągle to samo. Skowyt i nawalanki na poprzedników na samym początku ( to info dla małolatów - starsi może pamiętają ). Później przychodzi proza życia i m. in. zaciąganie milionowych kredytów na "niezwykle" niezastąpione i "niezwykle"
niezbędne inwestycje - tym razem może to będzie jakże nam wszystkim koniecznie niezbędny np Disneyland?
W ogródku "basen" jak kurorcie, na podwórku np. fura za miliony, a chałupina się wali...
Kumasz coś z tego pan - panie miki?
O wnioski dla rozsądnych nie trudno...
Jakby co, ja łokciami przepychać się nie mam ochoty.
lech
lech 12.07.2019, 19:41
Budimex ma swoje kancelarie prawne, nie pierwsza to jego inwestycja i wiedzą, co robią. Czego nie można powiedzieć o świeżakach z Urzędu Miasta łącznie z preziem.
A nam wszystkim pozostało jeździć po tej czołgówce całe 3 km aż sądy zadecydują.
Slonzik
Slonzik 12.07.2019, 16:51
Głupoty gada I tyle wszystko drozeje place w gore i ,nikt ni będzie robił takiej budowy zadarmoche a umowa byla podoisywana w innej rzeczywistości i,miasto miało dołożyć a skad jak wszystko idzie do centrali każdy grosz na obietnice I zapomnijcie chelmianie o dobrych drogach
plisak
plisak 12.07.2019, 18:37
komentarze tego typu nie wnosza niczego pozytywnego do dyskusji. kazdy manager projektow musi uwzglednic ryzko zwiazane z rewaloryzacja zlotowki rok do roku tlumaczac (zlotowka dzisiaj jest warta znacznie mniej niz zlotowka za rok). w rzeczywostosco tlumaczenie budimexu nie ma zadnego uzasadnienia. a kwoty zwiazane z roszczeniami miasta jak najbardziej.
Napoleon Bonaparte
Napoleon Bonaparte 12.07.2019, 19:57
plisak
Jedynie słuszna opinia...
Brawo! Zaklinania rzeczywistości ciąg dalszy...
MATRIX
MATRIX 12.07.2019, 16:44
Przystąpiła do przetargu i wygrała mówi się trudno... i trzeba robić, każdy by tak chciał dawać najniższą ofertę wygrać przetarg a potem sobie podnieść...
ja... biały miś
ja... biały miś 12.07.2019, 16:40
Mamy stanowiska obu stron ale to wcale nie przybliża nas do rozpoczęcia przebudowy rzeczonej T 12 tylko utwierdzają swoje stanowiska .Sądzę ,że Budimex S A przekarkulował za i przeciw nim podjął tą decyzję w innym przypadku nie odstępowałby od umowy ...
TIR
TIR 12.07.2019, 17:15
Niestety. Każde rozwiązanie, jakie by ono nie było, oznacza zerwanie umowy. Budimex zerwał umowę. Miasto grozi zerwaniem umowy. Więc tak czy inaczej sprawa w sądzie. Jak długo? Nie wiemy niestety. Wiemy natomiast to, że przejazd przez miasto będzie istnym wyzwaniem.
Łubu Dubu
Łubu Dubu 12.07.2019, 15:58
Miasto powinno zrozumieć, że charytatywnie to można sobie drzewka posadzić przy drodze a nie zaprojektować ją i zbudować. Mamy wolny rynek, inflację. Antyekologiczna polityka rządu i brak wsparcia działań w kierunku ochrony przedsiębiorstw działających na polskim rynku i powszechne rozdawnictwo publicznych (naszych pieniędzy) dla wiernego elektoratu, który sam nie dokłada się do budżetu, spowodowała wzrost cen. Ceny energii powodują wygaszanie hut więc stal drożeje, wyższe ceny paliw sprawiają, że transport materiałów budowlanych i koszty wytworzenia mas bitumicznych rosną. Ceny emisji CO2 do atmosfery powodują wzrost cen cementu a więc betonu i prefabrykatów. Wszystkie kontrakty drogowe w Polsce są renegocjowane lub wykonawcy wycofują się z nich... i tylko w Chełmie, jedynym miejskim bastionie "dobrej zmiany" uważa się, że wszystko jest super, nie ma podstaw do wycofania się wykonawcy a wszystko to wina poprzedniej władzy. Innej reakcji nie można było się spodziewać w dniu "Miasta+", trzeba robić dobrą minę do złej gry.
Obserwator
Obserwator 12.07.2019, 15:28
No tak. Dziwne ze Budimex nie chciał wykonać tego charytatywnie co nie? Wtedy miasto byłoby szczęśliwe...
Kratos
Kratos 12.07.2019, 15:38
Jakie "charytatywnie"? Ryzyko w ocenie oszacował na 20 mln zł. Dziwne, że teraz niespodziewanie stwierdza, że jest za mało, co nie ?
Czytelnik
Czytelnik 12.07.2019, 17:11
Czy widziałeś gdzieś w piśmie Budimexu, że mają jakieś halo do oszacowanego ryzyka, czy tylko tak sobie wymyśliłeś? Budimex chce zapłaty za dodatkowe prace które wynikają ze zmian wprowadzonych przez zamawiającego już po podpisaniu umowy. Choć Miasto twierdzi, że takich zmian nie było. Ciekawe więc kto mówi nieprawdę?
Bolo
Bolo 12.07.2019, 17:00
No skoros takis madry to dawaj widocznie widza ze nie da rady nie widzisz wszystko drożeje a szczególnie materiały budowlane płace w górę kto ci będzie robil za friko kto no hyba ze ty
Aragorn
Aragorn 12.07.2019, 16:49
Dziwny to jest twój komentarz , weź się chłopie ogarnij......
Ten co wczoraj
Ten co wczoraj 12.07.2019, 15:00
Poczekajmy jeszcze na oficjalne stanowisko suwerena na szwajcarskim uchodzctwie. Ten głos będzie decydujący.
anonim
anonim 12.07.2019, 14:38
Tak w skrócie w streszczeniu 3km drogi idzie pod młotek sądowy.

Pozostałe