Chełm: Radni przegłosowali. Opłaty za pochówek na cmentarzu komunalnym idą w górę

  • 09.05.2019, 14:17 (aktualizacja 09.05.2019, 14:47)
  • DSO
Chełm: Radni przegłosowali. Opłaty za pochówek na cmentarzu komunalnym idą w górę
Trwa sesja rady Miasta Chełm, podczas której miejscy radni głosowali nad zmianą stawek opłat za korzystanie z cmentarza komunalnego. Ceny pójdą w górę i zostaną ujednolicone.

Droższe o 20% będą nisze w miejskim kolumbarium. Z kolei wszystkie groby będą objęte ujednoliconymi cenami, obowiązującymi do tej pory w cenniku jako groby "przy alejce".

Mówi Radosław Wróblewski z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Podwyżki wynikają z rosnących kosztów administrowania cmentarzem.

Jak czytamy w wyjaśnieniu do uchwały:

W dniu 12 marca 2019 r. Pan Marcin Czarnecki - Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Chełmie złożył wniosek o zmianę uchwały w sprawie ustalenia stawek opłat za korzystanie z cmentarza komunalnego w Chełmie. Z wniosku wynika, że zamierzeniem Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Chełmie jako Administratora cmentarza komunalnego w Chełmie jest ujednolicenie cennika sprzedaży grobów (komorowych i murowanych prefabrykowanych).

Spółka planuje zaprzestania sprzedaży grobów określanych w cenniku jako groby przy alei jak i wewnątrz sektora. Sprzedawane groby będą miały ujednoliconą cenę bez względu na ich położenie w sektorze. Propozycja Spółki obejmuje przyjęcie dla grobów cen wyższych, uprzednio stosowanych przy sprzedaży grobów „przy alejce”. Spółka wyjaśnia, że obowiązujący cennik sprzedaży grobów obowiązuje od listopada 2012 roku, czyli ponad 6 lat.

Cena grobu obejmuje koszty samej budowy, a także koszty wykonania najprostszej infrastruktury jak alejki, w miarę możliwości odwodnienie terenu, usługi geodezyjne, budowa ogrodzenia. Prace te są wykonywane przez przedsiębiorców pracujących na zlecenie Spółki, których ceny usług na przestrzeni 6 lat wzrosły.

Samo administrowanie cmentarzem jest kosztowne. Teren cmentarza jest stale powiększany, co powodować będzie większe koszty jego administrowania. Z tytułu samego utrzymania cmentarza Spółka w roku 2018 poniosła stratę w wysokości 32 tys. zł. W planie przychodów i kosztów administrowania cmentarzem na rok 2019 zakłada się niewielki zysk wynoszący 5 tys. zł.

Aby utrzymać cmentarz w dobrym i akceptowalnym dla mieszkańców stanie, uwzględniając estetykę obiektu, wyposażenie w ciągi pieszo-jezdne, niezbędne jest stałe ponoszenie nakładów, co Spółka może czynić jedynie w oparciu o pobierane opłaty i ustalone ceny. Projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia stawek opłat za korzystanie z cmentarza komunalnego w Chełmie został pozytywnie zaopiniowany uchwałą Nr X/2019 Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Chełm w dniu 11 kwietnia 2019 r.

Projekt uchwały w tej sprawie pozytywnie zaopiniowała Komisja Porządku Publicznego i Inwentaryzacji Mienia Komunalnego oraz Budżetu i Rozwoju Gospodarczego chełmskiego ratusza, a radni przyjęli większością głosów przyjęli uchwałę. Za było 11 radnych, 2 głosowało przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu.  

Nisza w kolumbarium będzie teraz kosztować 3240 zł brutto. Poprzednio było to 2700 zł brutto.

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
chełmianin
chełmianin 25.05.2019, 12:49
Radni muszą zarobic na diety! WSTYD!!!!!
Maria
Maria 10.05.2019, 11:07
Proszę budować kolumbarium, jak bloki 3 piętrowe do tego przystawka się drabina na dwóch kółkach. I wdedy można postawić znicz, kwiaty. Wykorzystujemy ziemię. Bo dość powiększania miasta cmentarzy. To jest rozwiązanie na całym świecie np. We Włoszech
lucjan
lucjan 10.05.2019, 08:44
o ile pamietam zasilek pogrzebowy mocno ogolocil Tusk wraz z PO, natomiast koszty funcjonowania /obslugi cmentarza wzrosly i nie byly zmienianie od 2012. Dziwne ze nie ma glosu odnosnie kamieniarzy i zakladow pogrzebowych ktore systematycznie podnosza ceny
Hieny cmentarne
Hieny cmentarne 09.05.2019, 19:18
Za nowej władzy w Chełmie nie tylko życie staje się droższe, ale i śmierć.
Hieny cmentarne
Hieny cmentarne 09.05.2019, 18:43
Za nowej władzy w Chełmie nie tylko życie staje się droższe, ale i śmierć.
ja
ja 10.05.2019, 09:22
a ty pracujesz za darmo?

Pozostałe