Lubelskie: 170 mln zł na innowacje dla firm w Polsce Wschodniej

  • 29.03.2019, 07:55
  • informacja prasowa
Lubelskie: 170 mln zł na innowacje dla firm w Polsce Wschodniej
170 mln zł z Programu Polska Wschodnia czeka na małe i średnie firmy, które chcą wykorzystać wyniki prac B+R i wprowadzić innowacje, a tym samym podnieść swoją konkurencyjność. 100 mln zł z tej puli to środki przeznaczone na wsparcie projektów realizowanych w miastach średnich Polski Wschodniej. Właśnie ogłoszono konkurs dotacji – wnioski można będzie składać w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości już za miesiąc.

To już kolejny konkurs z pulą dedykowaną innowacyjnym projektom w średnich miastach w Programie Polska Wschodnia. 

- Realizowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju „Pakiet dla średnich miast” aktywnie wspiera przedsiębiorców w mniejszych miastach. Tworzenie warunków dla rozwoju inwestycji prywatnych to jeden z filarów Pakietu, dlatego nie ustajemy w działaniach i po raz kolejny zapraszamy firmy do sięgnięcia po wsparcie z Funduszy Europejskich – powiedział Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

- Innowacje są ważnym motorem rozwoju gospodarczego. Wiążą się z tworzeniem nowych miejsc pracy, przynoszą wpływy lokalnym samorządom, a innowacyjne produkty stają się doskonałym materiałem eksportowym. Innowacje w średnich miastach Polski Wschodniej to szansa na rozwój nie tylko dla firm i miast, ale także makroregionu i kraju  – dodał wiceminister.

I. Łatwiej o dotację

O dotację będzie łatwiej. W nowym konkursie zmieniają się nie tylko kryteria przyznawania dofinansowania, ale też wysokość możliwej do pozyskania przez firmę pojedynczej dotacji.
W nadchodzącym konkursie zmienią się między innymi:

  • wartość maksymalnej, możliwej do pozyskania kwoty wsparcia. 

Teraz przedsiębiorca będzie mógł otrzymać nawet 20 mln zł dotacji (wcześniej było to 7 mln zł). To szansa dla firm na realizację większych lub bardziej skomplikowanych inwestycji, które wymagają większych nakładów finansowych.

  • zakres wsparcia

Firma będzie mogła pozyskać dotację nie tylko – jak dotychczas – na stworzenie innowacji produktowej – ale również na opracowanie innowacyjnego procesu technologicznego. Większy zakres wsparcia to szansa na rozwój dla większej liczby firm.

  • poziom innowacji

Produkt lub proces technologiczny, których dotyczy wsparcie, muszą być innowacyjne. To warunek otrzymania dofinansowania. Zmienia się jednak poziom innowacyjności. Od teraz wystarczy, aby innowacja była na poziomie regionalnym (nie jak dotychczas – krajowym) ale pod warunkiem, że produkt lub proces technologiczny powstaną w wyniku wdrożenia prac B+R. Łatwiej będzie również o innowację na poziomie krajowym, ponieważ w tym przypadku powstanie produktu lub procesu nie będzie musiało wiązać się z wdrożeniem wyników prac B+R, choć będzie można otrzymać za to dodatkowe punkty.

II. Nabór wniosków

Nabór wniosków w konkursie rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 14 czerwca. Wnioski przyjmować będzie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

III. Firmy ze średnich miast sięgają po Fundusze Europejskie

Wdrażanie innowacji przez MŚP to jedno z najpopularniejszych działań Programu Polska Wschodnia, dlatego budżet na nabory został kolejny raz zwiększony.

Środki na wprowadzenie, na bazie prac B+R, innowacji produktowych w makroregionie pozyskało do tej pory 97 firm, a łączna wartość pozyskanego przez nie dofinansowania wyniosła niemal 450  mln zł (z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). 

Ogłoszony właśnie konkurs jest już trzecim z kolei z dedykowanym budżetem w ramach „Pakietu dla miast średnich”. Do tej pory, w ramach dwóch wcześniejszych konkursów, do firm realizujących inwestycje w mniejszych ośrodkach (miastach średnich i gminach z nimi sąsiadujących) trafiło ok. 75 mln zł. 

informacja prasowa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe