Chełm: Są już pierwsi chętni na e-dowód

  • 05.03.2019, 12:51 (aktualizacja 05.03.2019, 13:13)
  • DSO
Chełm: Są już pierwsi chętni na e-dowód
33 wnioski o wydanie elektronicznego dowodu osobistego wpłynęły wczoraj do Urzędu Stanu Cywilnego w Chełmie. Od 4 marca, w całej Polsce, można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego.

W całej Polsce, w ciagu pierwszego dnia składania wniosków, ponad 20 tysięcy Polaków poprosiło o nowy e-dowód osobisty. Prawdopodobnie połowa z nich złożyła wniosek, choć wcale nie musiała.

Czym różni się e-dowód od 'starego' dokumentu? Wyjaśnia Grzegorz Woliński, z-ca kierownika Urzędu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

E-dowód to o tyle ciekawa innowacja, że jest on nie tylko dokumentem tożsamości, ale także narzędziem służącym do identyfikacji elektronicznej. Pozwala szybko i wygodnie dokonywać uwierzytelniania w usługach cyfrowych, elektronicznie podpisywać dokumenty czy też meldować się w określonym miejscu i czasie. 

Co umożliwia e-dowód?

Służyć ma do elektronicznej komunikacji z administracją publiczną. Pozwala m.in.:

  • zalogować się do portali administracji publicznej, na przykład ePUAP;
  • elektronicznie podpisać dokumenty podpisem osobistym;
  • elektronicznie podpisać się w usługach online administracji publicznej;
  • korzystać z automatycznych bramek granicznych na przykład na lotniskach;

Minister cyfryzacji Marek Zagórski powiedział, że e-dowód ma w przyszłości dawać również możliwość potwierdzenia swojej obecności w placówkach służby zdrowia.

Na nowy dokument będzie trzeba czekać najdłużej miesiąc. Wnioski o wydanie e-dowodu mogą składać przede wszystkim osoby, których dokumenty straciły ważność. 

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe