Chełm: Do ZUS-u spływają wnioski o tzw. 'matczyną' emeryturę

 • 28.02.2019, 08:27
 • DSO
Chełm: Do ZUS-u spływają wnioski o tzw. 'matczyną' emeryturę
W marcu wchodzą w życie program emerytalny 'Mama 4 plus'. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Biłgoraju, któremu podlega także chełmska delegatura, wpłynęło już kilkadziesiąt wniosków o przyznanie świadczenia.

Mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim: 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające od marca będzie przysługiwało matce, która ukończyła 60 lat i wychowała co najmniej czworo dzieci. Ale też ojcu, który ukończył 65 lat i wychował co najmniej czworo dzieci, bo ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała. Na pieniądze może liczyć rodzic, który nie ma dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.
 

Jak to działa?

 • 1 marca wchodzi w życie program "Mama 4 plus". W jego ramach matki, które urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci, zyskają prawo do minimalnej emerytury .
   
 • O świadczenie mogą się ubiegać matki po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat. W razie śmierci matki lub porzucenia przez nią dzieci świadczenie po osiągnięciu 65 lat przysługuje także ojcom.
   
 • Osoby ubiegające się o przyznanie matczynej emerytury będą wypełniały udostępniony przez ZUS wniosek oraz oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej. Decyzję o przyznaniu świadczenia poprzedzi ustalenie sytuacji dochodowej wnioskodawcy i sprawdzenie, czy rzeczywiście wychowywał on przynajmniej czworo dzieci.
   
 • Świadczenie przysługuje w takiej wysokości, aby łącznie z pobieraną emeryturą nie przekroczyło jej kwoty minimalnej - 1100 zł brutto. Gdy osoba nie ma prawa do emerytury, świadczenie wyniesie właśnie 1100 zł.
   
 • Prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego zyskają także osoby sprawujące opiekę nad dziećmi w ramach rodzinnej pieczy zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej. Osoby takie muszą dołączyć do wniosku orzeczenie sądu o powierzeniu im sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem.

   

Zgodnie z szacunkami ZUS około 92 tys. osób już na starcie spełnia warunki do przyznania świadczenia. Są to mamy, a w niektórych przypadkach także ojcowie, którzy wychowali co najmniej czworo dzieci, osiągnęli wiek emerytalny i mają emeryturę niższą niż minimalna, albo też nie mają prawa do emerytury i dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

Świadczenie nie będzie przysługiwać osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub ograniczył jej władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, oraz w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowania małoletnich dzieci, np. ze względu na odbywanie kary pozbawienia wolności.

W budżecie państwa w 2019 r. na program "Mama 4 plus" zagwarantowano około 801,3 mln zł.

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mieszkanka od zawsze
mieszkanka od zawsze 01.03.2019, 14:41
rozdawnictwo, panstwo opiekuncze naciagactwo wyzysk pracujacych przez nieudacznikow czy nie jest wam wstyd wyciagac reke po podatki tych ktorzy na wasze niby emerytury pracuja

Pozostałe