Dziki pod ostrzałem. Służby weterynaryjne walczą z wirusem ASF

  • 08.01.2019, 07:49
  • DSO
Dziki pod ostrzałem. Służby weterynaryjne walczą z wirusem ASF
W naszym regionie cały czas trwa sanitarny odstrzał dzików

Służby weterynaryjne w naszym regionie cały czas walczą z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. Bo choć wirus powoli odpuszcza - jeśli chodzi o trzodę chlewną, to do Inspekcji Weterynaryjnej cały czas zgłaszane są kolejne przypadki padłych dzików - zarażonych wirusem.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mówiła Agnieszka Lis, Powiatowy lekarz Weterynarii w Chełmie.

Ostatnie - czyli 33. - ognisko ASF u świń potwierdzono we wrześniu ubiegłego roku. Od tamtej pory weterynarze nie odnotowali przypadków wirusa u trzody chlewnej. 

Przypominamy, że w ramach walki z wirusem - w całym kraju - także w naszym regionie - trwa sanitarny odstrzał dzików. Na 455 padłych dzików, które znaleziono w naszym regionie, aż 303 były chore.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Tylko w ubiegłym roku wirusa ASF potwierdzono u 183 dzików. Inspektorzy weterynarii spodziewają się kolejnych przypadków i ognisk wirusa. Ale jak mówią - na pewno będzie ich mniej niż w roku ubiegłym, m.in. dlatego, że świadomość rolników - jeśli chodzi o ASF - jest dużo większa.

Na 33 ogniska w gospodarstwach na terenie powiatu chełmskiego, 22 rolników, którzy stracili swoje hodowle, dostało odszkodowania. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Właściciele pozostałych 11 gospodarstw nie dostali odszkodowań, bo nie spełniali wymogów dotyczących. min. bio-asekuracji bądź identyfikacji rejestracji zwierząt.

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Malaka
Malaka 08.01.2019, 22:12
Gdzie tu walka weterynarzy? Kto dokonuje tego odstrzału? Weterynarz? Kpina

Pozostałe