Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski zakończone

  • 10.09.2018, 08:10 (aktualizacja 10.09.2018, 08:38)
  • DSO
Samolotowe Nawigacyjne Mistrzostwa Polski zakończone
Od poniedziałku 3 września niebo nad Chełmem było areną zmagań najlepszych z najlepszych. Na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie piloci zmierzyli się w 61. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski Seniorów i 47. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostwach Polski Juniorów. Organizatorem była PWSZ w Chełmie, przy współudziale Aeroklubu Polskiego i Komisji Samolotowej AP.

Pierwszy dzień rywalizacji przebiegał pod znakiem lądowań precyzyjnych. Piloci mieli do wykonania cztery różne rodzaje lądowań:  tzw. normalne,  bez mocy silnika,  bez mocy silnika i bez klap oraz znad przeszkody. Lądowania wykonywane były na pasie startowym o szerokości 12 m i długości 70 m. Warto dodać, że  rozpiętość skrzydeł samolotu to ponad 9 m, a prędkość podejścia wynosi ok. 60 węzłów. To pokazuje jaką precyzją i spokojem musieli wykazać się uczestnicy zawodów.

Trzy kolejne dni to rywalizacja w konkurencjach nawigacyjnych.   Zadaniem pilotów było przelecenie ściśle wyznaczonej trasy , odnalezienie wyłożonych w terenie znaków, oraz utrzymanie stałej prędkości lotu. Kontrola czasu nad punktami dokonywana jest przez sędziów z dokładnością do 2-ch sekund. 

Zadaniem pilotów było przelecenie ściśle wyznaczonej trasy, na podstawie znaków, które należało odnaleźć i na tej podstawie odbyć lot.  W drugiej kolejności oceniane było latanie ze ściśle określoną prędkością przez punkty trasy z dokładnością do jednej sekundy. 

- Mistrzostwa dostarczyły wszystkim bardzo wielu emocji. Rywalizacja była zacięta, a poziom wyrównany, ponieważ w zawodach udział wzięli najlepsi z najlepszych. Dzięki temu, przez kilka dni mogliśmy oglądać podniebne wyczyny pilotów wysokiej klasy - powiedział profesor nadzw. dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Zawody odbyły się w ramach cyklu przygotowań Reprezentacji Polski do 24. Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym oraz kwalifikacją pilotów do Samolotowej Kadry Narodowej Seniorów i Juniorów AP na rok 2019.

Organizacja mistrzostw nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego Ministerstwa Sportu i Turystyki, które sukcesywnie angażuje się w działania związane z propagowaniem i rozwijaniem kultury lotniczej. Sponsorem zawodów została też największa polska czarterowa linia lotnicza - Enter Air, która już po raz kolejny wsparła też finansowo drużynę PWSZ w Chełmie. 

Wyniki 61. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostw Polski Seniorów i 47. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostw Polski Juniorów.

Wyniki 61. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostw Polski Seniorów:
1. Wieczorek Krzysztof (Kr)
2. Skrętowicz Krzysztof (Cz)
3. Skalik Marcin (Cz)

14. Badera Jakub (PWSZ Chełm)
15. Napierkowski Daniel (PWSZ Chełm)
17. Kobuz Jan (PWSZ Chełm)

Wyniki 47. Samolotowych Nawigacyjnych Mistrzostw Polski Juniorów:
1. Skalik Joanna (A.Częstochowski)
2. Napierkowski Daniel ( PWSZ Chełm)
3. Badera Jakub (PWSZ Chełm)
4. Kobuz Jan (PWSZ Chełm)
5. Kozik Paweł (PWSZ Chełm)
6. Gąsior Patryk (PWSZ Chełm)
7. Książkiewicz Kuba (PWSZ Chełm)
10.  Kowalczuk Tomasz (PWSZ Chełm)
11. Pędzik Patryk (PWSZ Chełm)
 

Zachęcamy do obejrzenia wyników rywalizacji na stronie www.pwszchelm.edu.pl
 

dso_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (6)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe