Minister Ardanowski - "Płotu na granicy nie będzie"

  • 24.07.2018, 07:52
  • DSO
Minister Ardanowski - "Płotu na granicy nie będzie"
Wczoraj w Chełmie przebywał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Jan Krzysztof Ardanowski. Głównym tematem poruszanym podczas konferencji była plan dla wsi. Minister odniósł się także do tematu wirusa ASF, który jest problemem wielu hodowców trzody chlewnej w naszym regionie.

Na wczorajszym spotkaniu potwierdził informację, że rząd wycofuje się z pomysłu budowy płotu dookoła naszej granicy.

loadingŁaduję odtwarzacz...

mówił Jan Krzysztof Ardanowski - minister rolnictwa i rozwoju wsi.

W tym roku w naszym regionie znaleziono już 366 padłych dzików, od których lekarze weterynarii pobrali próby do badań na obecność ASF - w przypadku 151 zwierząt - wynik był dodatki. Ostatniego padłego dzika, zarażonego wirusem znaleziono w Maziarni Strzeleckiej w gminie Białopole.

Minister odwiedził także Krasnystaw. Podczas uroczystości otwarcia magazynu do przechowywania cukru w Cukrowni Krasnystaw powiedział:

– Chcemy z „resztek”, które zostały z majątku Skarbu Państwa po złodziejskiej prywatyzacji na początku okresu transformacji utworzyć jeden organizm Narodowy Holding Spożywczy. Chodzi o to, żeby firmy, które są w stanie funkcjonować na rynku, połączyć w pewnej organizacji, która będzie realizowała cele ważne dla państwa, dla Polski i dla polskiego rolnictwa 

Minister Ardanowski podkreślił, że Krajowa Spółka Cukrowa będzie jednym z elementów Narodowego Holdingu Spożywczego,  a w oparciu o skonsolidowane w holdingu podmioty będzie można rozwinąć w Polsce przetwórstwo rolno-spożywcze z udziałem państwa i z udziałem rolników. Pozwoli to również na kapitałowe wprowadzenie rolników do firm przetwórczych. Kluczowe znaczenie w tworzeniu holdingu będzie miał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W skład holdingu, wejdzie także około 40 gospodarstw Skarbu Państwa, które znajdują się w nadzorze Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. 

Minister zaznaczył, że Holding będzie również wyjściem do Krajowej Spółki Cukrowej przy szukaniu nowych pomysłów na biznes i dodał, że  KSC do tej pory  miała dobre wyniki, ale sytuacja na rynku cukru się pogarsza, m.in. dlatego, że rośnie na świecie „presja” cukru trzcinowego, którego koszty produkcji są niższe niż cukru buraczanego.

Otwarty w poniedziałek nowoczesny magazyn do przechowywania cukru w Cukrowni Krasnystaw ma 5700 m kw. powierzchni, jest przeznaczony do przechowywania ok. 10 tys. ton cukru. Wyposażony jest w instalację osuszania powietrza, wentylacji, a także ogrzewania, co ma zapewnić odpowiednie warunki dla przechowywania cukru. Budowa magazynu trwała dwa lata. Koszt inwestycji wyniósł ponad  11 mln zł.

 

dso_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe