Przysięga wojskowa i święto lubelskiej brygady

  • 28.05.2018, 10:13
  • DSO
Przysięga wojskowa i święto lubelskiej brygady
W niedzielę 27 maja br., na placu Zamkowym w Lublinie odbyła się uroczysta przysięga żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. To wyjątkowa uroczystość, połączona ze świętem lubelskiej brygady. Tuż po ceremonii, na Błoniach odbył się piknik rodzinny

Na placu Zamkowym zgromadziło się ponad 600 żołnierzy 2 LBOT, a 72 z nich złożyło przysięgę na sztandar. Uroczystość licznie zgromadziła rodziny żołnierzy, przedstawicieli samorządu lokalnego, kombatantów, a także mieszkańców Lublina. Nowo zaprzysiężeni żołnierze już niebawem rozpoczną służbę w batalionach w Lublinie i Chełmie. 

Obecny na przysiędze dowódca WOT gen. Wiesław Kukuła, odczytał list ministra ON Mariusza Błaszczaka. W liście tym czytamy: Podejmując dojrzałą decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, staliście się częścią formacji wojskowej, nadającej szczególny – lokalny wymiar służby dla bezpieczeństwa kraju. Wierni złożonej przysiędze, świadomi przyjętych obowiązków, doskonale znający najbliższe środowisko, stanowicie istotne wzmocnienie siły obronnej naszej kraju.

Dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz w swoim przemówieniu do żołnierzy powiedział: Patrząc na Was ubranych w mundur polskiej armii, gotowych by podjąć obowiązek, który niosą za sobą słowa przysięgi, mamy powody do dumy. Pamiętajcie, że nosząc mundur z biało-czerwoną flagą będziecie godnie reprezentować wartości oraz ideały o które walczyły kolejne pokolenia Polaków. Nawiązując do święta lubelskiej brygady, płk Nastarowicz przypomniał bohaterstwo patrona lubelskiej brygady - mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i jego oddziałów, które 24 maja 1944 roku stoczyły największą bitwę partyzancką na Lubelszczyźnie, która rozegrała się pod Krężnica Okrągłą.

Dowódca lubelskiej brygady podziękował również wszystkim żołnierzom, za wspaniałą postawę i liczne stawienie się na zbiórce krwi, podczas akcji „Krwioobieg Terytorialsa”. 
  
Przypomnijmy, przysięga w Lublinie była już dziesiątą w historii lubelskiej brygady. Jest ona wyjątkowa ze względu na obchodzone równocześnie święto brygady, a także roczne podsumowanie działalności. Minął bowiem rok, kiedy pierwsi żołnierze złożyli przysięgę w 2 LBOT. Od tego czasu brygada dynamicznie powiększa swe szeregi i z sukcesem buduje relacje z lokalną społecznością, angażując się w różne akcje i przedsięwzięcia w naszym regionie. 

Po przysiędze na Błoniach odbył się piknik rodzinny, który licznie zgromadził mieszkańców Lublina. Terytorialsi przygotowali szereg atrakcji - można było obejrzeć pojazdy i sprzęt, jaki posiada brygada, postrzelać na strzelnicy pneumatycznej, powspinać się na ściance. Były różne pokazy, warsztaty i konkursy. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci. 

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Wojska Obrony Terytorialnej w województwie lubelskim liczą już ponad 2400 żołnierzy i cały czas trwa nabór.

Obecnie ukompletowanie 2 LBOT jest na poziomie prawie 60% w stosunku do etatu. W poszczególnych korpusach kształtuje się na poziomie: 64% oficerowie; 58% podoficerowie; 79% szeregowi zawodowi; 56% żołnierze TSW. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. 

2 LBOT przejęła i z honorem kultywuje tradycje 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, 8 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, 9 Pułku Piechoty Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Okręgu WiN – Lublin. Swoje święto brygada obchodzi 24 maja, na pamiątkę bitwy pod Krężnicą Okrągłą, która jest największą bitwę partyzancką, która rozegrała się na Lubelszczyznie.
 

dso_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (7)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe