Nietypowy mieszkaniec sobiborskich lasów. W środku dnia leśnicy spotkali Rysia

  • 12.03.2018, 11:42 (aktualizacja 12.03.2018, 11:59)
  • DSO
Nietypowy mieszkaniec sobiborskich lasów. W środku dnia leśnicy spotkali… foto/ Lasy Państwowe
Ryś nowym mieszkańcem lasów sobiborskich. Strażnicy leśni zaobserwowali to rzadkie zwierzę na terenie Leśnictwa Podlaski. Ryś przechadzał się w środku dnia przy ruchliwej drodze.

Do Nadleśnictwa Sobibór już od dłuższego czasu docierały informacje o zadomowieniu się rysia na ich terenie. Możliwość zobaczenia tego pięknego kota wydawała się jednak nikła. Choć ryś, przy spotkaniu z człowiekiem nie ucieka, potrafi tak szybko ukryć się, że niemalże znika z pola widzenia. Obecnie u tych zwierząt trwa okres godowy zwany marcowaniem. Czy napotkany drapieżnik znajdzie tu swoją partnerkę i rysie zadomowią się w sobiborskich lasach na stałe, dowiemy się za jakieś dwa - trzy miesiące. Wtedy bowiem mogą pojawić się małe kocięta.

Przypomnijmy że, poza kotem domowym, ryś i żbik są jedynymi występującymi w Polsce przedstawicielami kotowatych. Na terenie Polski żyje ich około 300. Te drapieżne ssaki są objęte ochroną.

 

dso_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (1)


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tim
Tim 10.11.2019, 09:49
A ja wczoraj podglądem zbika a tydzień temu jenota w Okunince
Strażnik
Strażnik 12.03.2018, 19:49
Autorowi tego tekstu zwracam uwage, ze rysie sa w tych lasach od dawna, nie jest to nowe zwierzę na tym terenie. Poznaję, ze informację wzięli Państwo od swojej konkurencji, bo pisali o tym wcześniej. Warto wcześniej zweryfikować u strażników leśnych poprawność informacji, czego konkurencja również nie zrobiła.
dso
dso 13.03.2018, 05:34
Drogi Panie, nie 'bierzemy' od nikogo informacji, my je tworzymy. Ta akurat powstała na podstawie informacji, która została zamieszczona na stronie Lasów Państwowych, proszę: http://www.sobibor.lublin.lasy…

Pozostałe