Gubernator wołyński i wojewoda lubelski rozmawiali o sąsiedzkiej współpracy

  • 27.12.2017, 10:20
  • DSO
Gubernator wołyński i wojewoda lubelski rozmawiali o sąsiedzkiej współpracy fot/lubelski urząd wojewódzki
Sytuacja na przejściach granicznych oraz współpraca z wykorzystaniem możliwości polsko-ukraińskiej izby gospodarczej to główne tematy rozmowy wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka z przewodniczącym Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej Wolodymyrem Gunczykiem, konsulem generalnym Ukrainy w Lublinie Wasylem Pawlukiem oraz konsulem Ukrainy w Lublinie Switlaną Horbowską, która miała miejsce w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

Po zakończeniu roboczego spotkania wojewoda Czarnek powiedział: – Obwód wołyński to nasz sąsiad. Spotkanie rozpoczęliśmy i zakończyliśmy od zdania: granica nie jest obciążeniem, granica jest atutem, który do tej pory nie jest wykorzystywany, tak jak powinien być wykorzystany. Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby zamienić granicę w atut prorozwojowy. Wokół tej granicy może być stworzona infrastruktura drogowa i nie tylko, zresztą już się tworzy, która doprowadzi w konsekwencji do rozwoju naszych stref przygranicznych.
 
– Jest bardzo ciekawa inicjatywy pana wojewody wołyńskiego, podchwycona przez nas od razu, żeby powstała grupa robocza, inicjatywna, która będzie się zajmowała przede wszystkim wspólnymi projektami dotyczącymi przejść granicznych, ale także dotyczącymi rozwoju stref przygranicznych, w tym rozwoju turystyki i infrastruktury turystycznej po stronie ukraińskiej, na pięknych terenach nad jeziorami – poinformował wojewoda lubelski. – Pan wojewoda proponuje, aby to polscy inwestorzy zainwestowali w infrastrukturę turystyczną tam, a pan wojewoda z kolei gwarantuje wszelkie możliwe udogodnienia i ułatwienia dla polskich przedsiębiorców w związku z inwestycjami na Ukrainie. Dlatego na wiosnę tym się będzie zajmowała ta nasza grupa robocza, dojdzie do konferencji tam na miejscu z udziałem polskich i ukraińskich przedsiębiorców, w tym potencjalnych inwestorów polskich, po to ażeby pokazać możliwości inwestycyjne i rozwojowe strony ukraińskiej. Ta turystyka z kolei, kiedy już będzie rozwinięta po stronie ukraińskiej, będzie mogła być motorem napędowym rozwoju po stronie polskiej. Są to bardzo ciekawe projekty, które będziemy wspierać i realizować – konkludował przedstawiciel polskiego rządu.
 
Wojewoda odniósł się także do drugiego ważnego punktu agendy spotkania.– Rozmawialiśmy o wszystkich problemach, które są związane z przejściami granicznymi, o problemach dotyczących modernizacji tych przejść, ewentualnej budowie nowego przejścia granicznego, przy czym zastrzegałem panu wojewodzie, że władze polskie stoją na stanowisku, że w pierwszej kolejności musimy rozbudować te przejścia graniczne, które już funkcjonują. Wymagają one pilnej modernizacji i taka modernizacja następuje. W Zosinie już w przyszłym roku za kwotę 7 mln zł, jak również w Dorohusku, gdzie w przyszłym roku będzie zrobiona dokumentacja projektowa tego przejścia i do 2020 roku planujemy zakończenie generalnej modernizacji tego bardzo ważnego przejścia granicznego. Rozmawialiśmy również o problemach po stronie ukraińskiej: o drogach dojazdowych do przejść granicznych, jak również o przepisach prawa dotyczących tzw. „pięciodniówek”, czyli samochodów ukraińskich na tablicach rejestracyjnych polskich, które muszą raz na pięć dni przekraczać przejście graniczne zgodnie z przepisami, a które korkują nasze przejścia graniczne – relacjonował wojewoda Czarnek.
 
– Jest pewne, że takie spotkania z wojewodą wołyńskim muszą być kontynuowane i wydaje się,  że doprowadzą tylko do dobrych rezultatów zarówno dla Polaków, jaki i Ukraińców – podkreślił na zakończenie wojewoda lubelski.

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe