Granit zamiast blachy. Miasto odnawia miejsca pamięci.

  • 27.11.2017, 11:16 (aktualizacja 27.11.2017, 11:26)
  • DSO
Granit zamiast blachy. Miasto odnawia miejsca pamięci.
Urząd Miasta w Chełmie wyremontował kolejne miejsce pamięci. Trzy nowe, granitowe płyty zawisły na murze przy kościele Miłosierdzia Bożego, przy ulicy Berezeckiego.

Zastąpiły blaszane tablice, na których znajdowały się imiona, nazwiska i data śmierci żołnierzy i cywilów. Zgodnie z inskrypcją -  zginęli w obronie ojczyzny we wrześniu 1939 roku. Te prace kosztowały ratusz prawie 6,5 tysiąca zł. Środki pochodziły w całości z budżetu miasta.

Według informacji jakimi dysponuje urząd miasta część szczątków została przeniesiona dawno temu na cmentarz w Strupinie Łanowym, ale w rejonie kościoła nadal znajdować się może wiele pochówków z tego okresu. Tablice z nazwiskami  dotyczą głównie żołnierzy, a większość umieszczonych na płytach dat śmierci przypada na wrzesień `39. Dotychczasowe tablice zostały mocno nadgryzione przez ząb czasu, przez co miasto zdecydowało o ich wymianie na znacznie trwalsze i nie wymagające tak częstych konserwacji płyty granitowe.

- Dziś często jedynym widocznym śladem po ludziach, którzy kiedyś oddali życie za ojczyznę są pomniki, tablice i miejsca pamięci. Musimy o nie dbać by podtrzymywać tę pamięć. Stąd już od pewnego czasu sukcesywnie prowadzimy prace remontowe w tego typu miejscach. Jest to swoisty hołd oddawany przez nasze pokolenie tym, którzy kiedyś walczyli i ginęli za naszą wolność – mówi Prezydent Chełma Agata Fisz.

W ostatnich latach miasto przeprowadziło już szereg podobnych prac. Odnowiony został m.in. pomnik Tadeusza Kościuszki, 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej stojący w Parku Miejskim, pomniki związane ze Stalagiem 319, którego ofiarami byli jeńcy wielu narodowości, w tym także żołnierze Armii Krajowej, mogiły żołnierzy polskich z okresu wojny polsko-bolszewickiej znajdujące się na cmentarzu przy ul. Lwowskiej, a w ostatnim czasie także pomnik ofiar mordu na pacjentach szpitala psychiatrycznego położony w okolicy tzw. starego szpitala. Najnowsze przedsięwzięcie związane z wymianą płyt ku czci poległych we wrześniu 1939 r. kosztowało około 6400 złotych, a środki pochodziły z budżetu miasta. Władze Chełma chcą kontynuować tego typu prace. Kolejnym miejscem pamięci, które wymaga remontu jest chociażby zbiorowa mogiła pomordowanych w 1944 roku znajdująca się na cmentarzu przy ul. Lwowskiej. O dofinansowanie tych prac urzędnicy starają się m.in. w Instytucie Pamięci Narodowej.

 

 

dso_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe