440 krzewów dla uczczenia pamięci pomordowanych w 1940 roku

  • 24.10.2017, 11:01
  • DSO
440 krzewów dla uczczenia pamięci pomordowanych w 1940 roku Wojewódzki Komunalny Szpital Psychiatryczny w Chełmie/ Narodowe Archiwum Cyfrowe
Chełmski ratusz zadba o symboliczne upamiętnienie ofiar mordu ze stycznia 1940 roku. Niemieccy żołnierze rozstrzelali wtedy 440 pacjentów szpitala psychiatrycznego. Do dziś, leżą oni pochowani w zbiorowej mogile, na tyłach współczesnego szpitala. Właśnie tam, miasto chce zasadzić teraz 440 symbolicznych berberysów.

Nowe rośliny jeszcze w tym roku zasadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Mówi Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk, dyrektor wydziału Kultury, Sportu i Turystyki w chełmskim ratuszu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Chełmie był pierwszą polską placówką, która znalazła się na hitlerowskiej liście szpitali przeznaczonych do likwidacji w ramach akcji o kryptonimie T4. 12 stycznia 1940 r. wkroczył do niego oddział SS. Nakazano personelowi w ciągu 10 minut opuścić szpital, pozostawiając jedynie 10 pielęgniarzy, których zmuszono do wyprowadzania chorych. Wtedy rozpoczęła się masakra. Pacjenci byli rozstrzeliwani przez Niemców przy wejściach do budynków szpitalnych, a ci, którzy się opierali, wyrzucani przez okna. Rannych dobijano na podwórzu szpitalnym. Zamordowano wtedy około 300 mężczyzn, 124 kobiety i 17 dzieci.

Kopiec znajduje się na tyłach chełmskiego szpitala

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

 

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe