Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama

440 krzewów dla uczczenia pamięci pomordowanych w 1940 roku

Chełmski ratusz zadba o symboliczne upamiętnienie ofiar mordu ze stycznia 1940 roku. Niemieccy żołnierze rozstrzelali wtedy 440 pacjentów szpitala psychiatrycznego. Do dziś, leżą oni pochowani w zbiorowej mogile, na tyłach współczesnego szpitala. Właśnie tam, miasto chce zasadzić teraz 440 symbolicznych berberysów.
440 krzewów dla uczczenia pamięci pomordowanych w 1940 roku

Autor: Wojewódzki Komunalny Szpital Psychiatryczny w Chełmie/ Narodowe Archiwum Cyfrowe

Nowe rośliny jeszcze w tym roku zasadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Mówi Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk, dyrektor wydziału Kultury, Sportu i Turystyki w chełmskim ratuszu:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Chełmie był pierwszą polską placówką, która znalazła się na hitlerowskiej liście szpitali przeznaczonych do likwidacji w ramach akcji o kryptonimie T4. 12 stycznia 1940 r. wkroczył do niego oddział SS. Nakazano personelowi w ciągu 10 minut opuścić szpital, pozostawiając jedynie 10 pielęgniarzy, których zmuszono do wyprowadzania chorych. Wtedy rozpoczęła się masakra. Pacjenci byli rozstrzeliwani przez Niemców przy wejściach do budynków szpitalnych, a ci, którzy się opierali, wyrzucani przez okna. Rannych dobijano na podwórzu szpitalnym. Zamordowano wtedy około 300 mężczyzn, 124 kobiety i 17 dzieci.

Kopiec znajduje się na tyłach chełmskiego szpitala

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Spinofonia Treść komentarza: Bardzo dziękujemy i polecamy radio! Spinofonia Data dodania komentarza: 27.04.2026, 14:08 Źródło komentarza: Wieczorna ROCKosfera #414 - przegląd nowinek i odkryć muzycznych Autor komentarza: Hubert Treść komentarza: Super,dziekuje. Pozdrawiam Hubert W. Data dodania komentarza: 26.04.2026, 14:35 Źródło komentarza: Natura kwitnie! - 25.04.2026 - Pozytywka Autor komentarza: Krycha Treść komentarza: Spokojnie, jeszcze trochę i będzie zmiana władzy w Chełmie! Nowa ekipa posprząta po Jakubie Banaszku! Data dodania komentarza: 16.04.2026, 07:44 Źródło komentarza: Wiadomości lokalne. Miasto zapewnia o normach, mieszkańcy zgłaszają zastrzeżenia – ul. Grunwaldzka w Chełmie Autor komentarza: Jan Treść komentarza: Miasto nie mówi że plany są sprzed 25 lat. Mały szczegół zwęzić ulice wywalić chodniki jak na Marszałkowskiej w Warszawie ciekawe kto za to zapłac Data dodania komentarza: 13.04.2026, 18:28 Źródło komentarza: Wiadomości lokalne. Miasto zapewnia o normach, mieszkańcy zgłaszają zastrzeżenia – ul. Grunwaldzka w Chełmie Autor komentarza: krystyna Treść komentarza: Bardzo ciekawy i pasjonujący wywiad, Pani Elżbieta wypowiada się z ogromną pasją, widać że wie co z czym się je i posiada wiedzę na ten temat. Materiał niezwykle przyjemny w odbiorze oraz przydatny, dziękuję Data dodania komentarza: 10.04.2026, 22:30 Źródło komentarza: Audioportret - Elżbieta Rybak i zaproszenie na jej RODOS ;-)
Reklama
test