Nie chcą pomocy Rosji przy budowie muzeum w Sobiborze

  • 04.08.2017, 07:59
  • DSO
Nie chcą pomocy Rosji przy budowie muzeum w Sobiborze sobibór muzeum
Kolejny zgrzyt na linii Polska-Rosja, tym razem - poszło o Sobibór. Strona polska nie dopuściła Rosji do udziału w międzynarodowym projekcie budowy muzeum w Sobiborze.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych tak komentuje sprawę: 'Warszawa otwarcie demonstruje swoją rusofobiczną postawę i stara się narzucić własną wersję historii. Uważamy, że ta decyzja jest niemoralna z punktu widzenia prawdy historycznej. Udział Rosji w projekcie Muzeum Sobiboru jest absolutnie uzasadniony' - to cytaty z oświadczenia rosyjskiego MSZ.

Rosja zwraca uwagę na postać Aleksandra Peczerskiego, jednego z organizatorów powstania w sobiborskim miejscu kaźni oraz pozostałych czerwonoarmistów, którzy jako jeńcy wojenni trafili do Sobiboru.

Projekt modernizacji miejsca pamięci jest realizowany przez międzynarodowy zespół, w skład którego wchodzą Polacy, Izraelczycy, Holendrzy i Słowacy. Rosjanie byli gotowi wesprzeć projekt, także finansowo - deklarowali wyłożenie na ten cel pół miliona dolarów, czyli około miliard, 800 tysięcy zł.

Za budowę muzeum odpowiada Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie. Jej prezes - Dariusz Pawłoś - zapewnia, że "bez względu na polityczne decyzje, fundacja nadal będzie współpracować z rosyjskimi środowiskami naukowymi, zainteresowanymi dziejami sobiborskiego obozu i jego jeńców. Także z tamtejszymi organizacjami, które do Sobiboru przysyłały już swoich wolontariuszy."

 

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe