Dni Kultury Chrześcijańskiej

  • 09.05.2016, 13:40
  • Przemysław Kargul
Dni Kultury Chrześcijańskiej Civitas Christiana
Człowiek i miłosierdzie Krzysztof Zanussi, Maciej Zakościelny, Cezary Pazura, Wiktor Zborowski, Krzysztof Warkuliński, Krzysztof Ziemiec to tylko niektórzy goście tegorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie. Impreza na stałe wpisała się już w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego miasta.

 Wielu mieszkańców nie wyobraża sobie maja bez niej właśnie. Bo dzięki temu już od kilkunastu lat mogą bezpłatnie uczestniczyć w spotkaniach, koncertach, wystawach, prezentacjach filmowych. Przez lata chełmskie Dni Kultury Chrześcijańskiej odwiedziło wielu znakomitych gości choćby Janina Ochojska, Krzysztof Kolberger, Anna Seniuk, Cezary Żak, Zbigniew Zamachowski, Jan Englert, Maja Komorowska, Artur Barciś, Olgierd Łukaszewicz. Byli też Ambasadorowie i znani dziennikarze, podróżnicy, publicyści, reżyserzy. - A początki były naprawdę skromne. W pierwszym roku Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej była to jedna wystawa, kilku gości m.in. Maja Komorowska i Krzysztof Zanussi oraz wspaniała grupa młodych wolontariuszy z chełmskich szkół którzy dzisiaj już pokończyli studia, wyjechali z Chełma i realizują swoje pasje w różnych zawodach - wspomina Tadeusz Boniecki wiceprzewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Chełmie. Wówczas wszystkich nas łączyło inne, bo bardziej wnikliwe spojrzenie na wnętrze człowieka. Jego duchowość i wrażliwość prowadząca do Boga. I to zostało przez lata. Zmieniali się ludzie pomagający przy organizacji tej imprezy, jej uczestnicy, ale pomoc człowiekowi szukającemu swojej drogi życiowej opartej na wierze, pozostała taka sama - wyjaśnia Boniecki. Kolejnym ważnym celem naszej imprezy jest niezmiennie integracja i łączenie wielu środowisk wokół kultury, ale takiej kultury która pobudza ducha do wzrastania, szukania wzorców, a nie działa destrukcyjnie i prowokująco - dodaje Boniecki. Rok Miłosierdzia w Chełmie Tegoroczne Dni Kultury Chrześcijańskiej będą miały szczególny wymiar. W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia Bożego ogłoszonym dla Kościoła przez papieża Franciszka, chcemy przybliżyć Orędzie przekazane św. Siostrze Faustynie przez Pana Jezusa. Goście Dni Kultury Chrześcijańskiej m.in. Cezary Pazura i Krzysztof Ziemiec będą czytali fragmenty Jej „Dzienniczka” w kościele Miłosierdzia Bożego w Chełmie. Natomiast w Chełmskiej Bibliotece Publicznej będzie wyświetlany film pt. „Faustyna” po którym odbędzie się spotkanie z reżyserem Jerzym Łukaszewiczem i aktorem Krzysztofem Wakulińskim odtwórcą roli bł. Ks. Michała Sopoćki. Jerzy Nowosielski i ikony brata Marcina Świądra OFMCap Dni Kultury Chrześcijańskiej to także wystawy. Prawie do końca maja w Muzeum Chełmskim im. W. Ambroziewicza, mamy okazję obejrzeć ikony napisane przez kapucyna br. Marcina Świądra OFMCap. Duchowny i zarazem artysta, pochodzi z Mielca. W 1995 roku został przyjęty do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie. Jest autorem ponad trzystu pięćdziesięciu ikon. W swojej pracy brat Marcin Świąder inspiruje się twórczością m.in. Jerzego Nowosielskiego, dlatego też ekspozycji towarzyszą oryginale ikony i obrazy samego… Mistrza Jerzego Nowosielskiego. - Mam nadzieję, że ta wystawa dotknie nas w jakiś sposób, żebyśmy poczuli się kochani przez Boga, żebyśmy mogli zobaczyć jak wiele dla nas czyni każdego dnia. Dla mnie ikona jest miejscem spotkania z Chrystusem - mówi brat Marcin Świąder.
Stawiamy tylko na dobre polskie kino Dni Kultury Chrześcijańskiej to również prezentacje twórczości znakomitych polskich aktorów i reżyserów. Bohaterem tegorocznej retrospektywy będzie wybitny aktor Wiktor Zborowski. Kilka filmów z jego znakomitymi rolami będzie można obejrzeć w Sali widowiskowej Chełmskiej Biblioteki Publicznej. Na zakończenie Prezentacji aktor spotka się z mieszkańcami naszego miasta. Peru tak dalekie a tak bliskie Od kilku lat w ramach tej imprezy przybliżamy również kultury państw które mają bogate tradycje chrześcijańskie. W tym roku będzie to kultura Peru. Państwo tak dalekie, bo na innym kontynencie a jednocześnie tak bliskie. Właśnie tam zostali zamordowani przez terrorystów dwaj polscy misjonarze Franciszkanie Ojcowie: Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek. Przegląd Odbędzie się w ZSE i III LO im. gen. Władysława Andersa w Chełmie. W programie spotkania, projekcje filmów dokumentalnych, konkursy, spotkania z podróżnikiem Michałem Gienieczko i archeolog Katarzyną Masin. Ciekawie zapowiada się tez przygotowana przez Ambasadę Peru w warszawie wystawa prac plastycznych wykonanych przez peruwiańskie dzieci. Oratorium Roberta Grudnia na 1050 Lecie Chrztu Polski Znaczącym wydarzeniem artystycznym DKCh będzie zapewne chełmska premiera Oratorium Roberta Grudnia muzyczne Oratorium Roberta Grudnia "Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!". Obok kompozytora Roberta Grudnia i innych  muzyków wystąpi także znany aktor Maciej Zakościelny. Chrzest to najważniejsze wydarzenie, rozpoczynające spisane dzieje Polski. 1050 rocznica wymaga szczególnej oprawy i dlatego postanowiłem uczcić ten jubileusz poprzez tak rozbudowaną formę muzyczno - wokalną - mówi kompozytor Robert Grudzień. Tytuł - zdaniem kompozytora - ma przypominać o tym, że chrześcijaństwo jest nierozerwalnie wpisane w dzieje Polski i nie sposób ich zrozumieć bez zauważenia głębokiej religijności kolejnych pokoleń naszych przodków. - Patrząc na duchowe bogactwo proponowanych imprez, trzeba obowiązkowo przyjść i uczestniczyć w DKCh, aby choć na chwilę zapomnieć o codziennych troskach i przeżyć niezwykłe chwile. Zachęcam aby skorzystać z imprez. Pokażmy że Chełm kulturą żyje na co dzień - zachęca Boniecki. Patronat nad tegoroczną edycją DKCh objęli: Metropolita Lubelski J.E. Ks. Arcybiskup Stanisław Budzik, prezydent miasta Chełm pani Agata Fisz, Ambasador Republiki Peru w Polsce Alberto Salas Barahona, Starosta Powiatu Chełmskiego pan Piotr Deniszczuk. Jako organizatorzy bardzo sobie cenimy niezwykle owocną współpracę z placówkami kultury, oświaty oraz instytucjami współorganizującymi naszą imprezę

Przemysław Kargul

Podziel się:

Oceń:

Załączone pliki do pobrania (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe