Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama

Obchody 26. rocznicy powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej [FOTORELACJA]

19 maja br., w Chełmie odbyły się obchody 26. rocznicy powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Miejscem uroczystości po Mszy Świętej w Parafii Wojskowo – Cywilnej pw. św. Kazimierza, była komenda NOSG.
Obchody 26. rocznicy powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej [FOTORELACJA]

Autor: nosg

W obchodach Święta Straży Granicznej uczestniczył Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Wojciech Skowronek oraz obok towarzyszącej mu kadry kierowniczej: zaproszeni parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, szkolnictwa, a także służb mundurowych.

Uroczystości były okazją do wyróżnień odznaczeniami państwowymi i resortowymi oraz mianowań na wyższe stopnie służbowe. Medalem za zasługi dla Straży Granicznej odznaczonych zostało 27 osób, Medalem za długoletnią służbę – 16 osób, Odznaką Straży Granicznej – 12 osób. Odznaczenia otrzymali również zaproszeni goście. 

W Nadbużańskim Oddziale SG na wyższy stopień służbowy awansowało łącznie:
- 25 funkcjonariuszy w korpusie oficerów,
- 102 funkcjonariuszy w korpusie chorążych,
- 107 funkcjonariuszy w korpusie podoficerów.

Uroczystości zakończył pokaz sprzętu wyposażenia NOSG oraz piknik rodzinny dla funkcjonariuszy i pracowników Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
 

16 maja 1991 roku, na mocy ustawy o Straży Granicznej uchwalonej przez Sejm 12 października 1990 roku, w miejsce rozformowanych Wojsk Ochrony Pograniczna powstała Straż Graniczna. Straż Graniczna z formacji o charakterze wojskowym przekształciła się w formację o charakterze policyjnym. Na przestrzeni lat jej profil działania, zadania, strukturę organizacyjną i uprawnienia dostosowywano do zmieniających się wymogów i potrzeb, wynikających z uwarunkowań o charakterze strategicznym, odnoszących się do polityki państwa. W szczególności proces ten związany był z włączeniem Polski do Unii Europejskiej, a następnie do strefy Schengen. Dziś Straż Graniczna jest profesjonalną formacją graniczno-migracyjną. Do podstawowych zadań formacji należy m.in. ochrona granicy państwowej, organizowanie i dokonywanie kontroli ruchu granicznego oraz rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw oraz wykroczeń.

W ramach Nadbużańskiego Oddziału SG funkcjonuje 20 Placówek Straży Granicznej oraz Ośrodek Strzeżony. Służbę pełni tu ok. 3 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, którzy na co dzień zaangażowani są w ochronę granicy państwowej o długości 467 km. Funkcjonariusze SG strzegą części granicy z Republiką Białorusi i części granicy z Ukrainą.

W minionym roku funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG odprawili w przejściach granicznych ponad 5 mln środków transportu i blisko 15 mln osób co stanowi wzrost w stosunku do roku poprzedniego o prawie 7 procent. Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 366 pojazdów pochodzących z przestępstw o wartości ponad 16 mln zł, co stanowi wzrost w stosunku do roku poprzedniego o ponad 100 procent. Nadbużański Oddział SG w ubiegłym roku odnotował też ponad 120 procentowy wzrost ilości zatrzymanych towarów pochodzących z przestępstwa o wartości ponad 93 mln zł.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test