Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Porozmawiajmy po naszemu - spotkanie autorskie

"Porozmawiajmy po naszemu" - spotkanie z autorami książki "Pieśni, wierzenia, przysłowia w mowie miejscowej chachłackiej wsi Dołhobrody nad Bugiem...": prof. Stanisławem Bajem i członkami zespołu "Jutrzenka" z Dołhobrodów.
Porozmawiajmy po naszemu - spotkanie autorskie

W programie przewidziano krótkie wprowadzenie przedstawiające specyfikę mowy chachłackiej, prezentację wybranych przysłów, wierzeń oraz nazw przedmiotów, występ zespołu Jutrzenka z Dołhobrodów, który poprowadzi również warsztaty śpiewu po chachłacku, dodatkowo przewidziany jest quiz "Czy dogadasz się po chachłacku” oraz pyszny tradycyjny poczęstunek.

Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Bug, który łączy. Tradycje regionu nadbużańskiego”. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Budynek Muzeum przy ulicy Lubelskiej 56 A
WSTĘP BEZPŁATNY !!!

Wydawnictwo ma formę słownika, będącego fonetycznym zapisem mowy istniejącej tylko w przekazie ustnym. Powstało głównie w oparciu o pieśni, które były istotnym elementem duchowości i kultury dawnej wsi, a także przysłowia, powiedzenia czy zwroty na różne okazje. Spotkanie pozwoli przyjrzeć się walorom języka chachłackiego, jego znaczeniom, bogactwu, wyjątkowości jako zjawisku mowy przekazywanej ustnie z pokolenia na pokolenie. Wprowadzeniem do tematu będzie wykład dr Mirosławy Kaweckiej z Instytutu Neofilologii Państwowej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Następnie redaktor książki prof. S. Baj opowie o procesie powstawania publikacji. Integralną częścią spotkania będzie występ zespołu "Jutrzenka", który wykona w oryginale pieśni po chachłacku oraz poprowadzi warsztaty śpiewania pieśni w tym języku. Zespół Jutrzenka jest jedną z najbardziej utytułowanych wiejskich grup śpiewaczych i teatralnych, zdobył m. in. Nagrodę im. Oskara Kolberga (2005), liczne nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. W 2013 roku odznaczony został odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Jego repertuar oparty jest na tradycyjnych pieśniach zachowanych w pamięci najstarszych członków społeczności dołhobrodzkiej, odtworzonych przez członkinie zespołu i stanowi świadectwo specyfiki kulturowej polsko wschodniosłowiańskiego pogranicza.
Na koniec spotkania przewidziany jest quiz o mowie chachłackiej. Uzupełnieniem spotkania będzie prezentacja multimedialna wybranych przysłów, wierzeń oraz nazw przedmiotów i narzędzi używanych w gospodarstwach chłopskich w Dołhobrodach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
test