Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama reklama FFCL
Reklama

W Wierzbicy stanie krzyż epidemiczny. "Karawaka" ma strzec mieszkańców przed zarazą

W najbliższy poniedziałek w Wierzbicy zostanie odsłonięty sześciometrowy krzyż epidemiczny. Zgodnie z tradycją ma chronić miejscową ludność przed zarazą.
W Wierzbicy stanie krzyż epidemiczny. "Karawaka" ma strzec mieszkańców przed zarazą

Autor: zdjęcie ilustracyjne krzyża epidemicznego

Krzyż będzie stał na największym skrzyżowaniu dróg przy urzędzie gminy. Jak mówi wójt gminy Wierzbica Bożena Deniszczuk – krzyż będzie miał dwa prawie równe i równoległe ramiona by nie był utożsamiany z krzyżem prawosławnym. Z przodu będzie na nim napis 'Od moru, ognia i wojny zachowaj nas Panie” -  z tyłu symbole modlitwy. 

Wierzbicki krzyż epidemiczny został wykonany przez lokalnego stolarza i opatrzony napisami przez Stanisława Dobrowolskiego miejscowego artystę rzeźbiarza i malarza.

Krzyż morowy, krzyż św. Zachariasza, czy karawaka używany był w Kościele katolickim, jako ochrona przed zarazą, morowym powietrzem czy epidemiami. Nazwa związana jest z miejscowością Caravaca de la Cruz w hiszpańskiej Murcji. Miasto słynie z relikwii, którą są drzazgi z krzyża ukrzyżowania. Przechowywane one były w relikwiarzu mającym kształt krzyża patriarchalnego, czyli mającego dwie poprzeczne belki. Wyższa, krótsza belka symbolizuje deskę z literami INRI (Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum) umieszczoną na krzyżu nad głową Jezusa. To właśnie ten relikwiarz jest pierwowzorem dla krzyża zwanego karawaką.


Karawaka ma formę krzyża o dwóch belkach poziomych (tzw. krzyża patriarchalnego), z których górna jest zwykle krótsza od dolnej. Na jego powierzchni często umieszczone są krzyżyki (siedem) i litery (zwykle osiemnaście), będące skrótami modlitw i wezwań. Najpopularniejszy krzyż związany jest z hiszpańskim miastem Caravaca, w którym znajdował się otaczany kultem pektorał z relikwiami Krzyża Świętego. Relikwia przybyła do Hiszpanii w 1229 r. podczas VI wyprawy krzyżowej. Chroniła ona miasto przed wszelkim klęskami. Repliki krzyża wykonywano z różnych metali, w tym szlachetnych, a także z drewna. Ubożsi zadowalali się karawakami odbitymi na papierze. Te niewielkich rozmiarów, przybierające niekiedy formę medalika przedmioty noszono przy sobie, na przykład zawieszając na szyi. Duże krzyże stawiano na skraju wiosek czy miast, by strzegły ich mieszkańców przed chorobami i nieszczęśliwymi wypadkami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

gość 23.05.2020 16:14
Węgierski parlament przyjął we wtorek ustawę, która zakazuje zmiany płci biologicznej w dokumentach osobistych, co znaczy, że osoby które zmieniły płeć operacyjnie nie będą mogły tego zarejestrować w aktach urzędu stanu cywilnego. Intencją ustawy, która była przygotowana już od dłuższego czasu, jak mówią węgierscy urzędnicy, była potrzeba zapobieżenia niepewności prawnej. W dokumentach tożsamości w rubryce „płeć” pojawi się teraz informacja „płeć nadana przy urodzeniu“.

jedynka 23.05.2020 16:12
Himalaje hipokryzji! Trzaskowski zatrudnia twórcę "Soku z Buraka" i jednocześnie mówi: "Koniec z sianiem nienawiści"

miki 23.05.2020 19:28
don fekalio wygląda na mocno pobudzonego - pewnie nitras poczęstował

MAria 23.05.2020 16:11
Rafał Trzaskowski objawił się jako nowe wcielenie Heleny Mniszkówny, autorki „Trędowatej”. I daje radę jako twórca kiczu

Pierre Dolnięty 21.05.2020 19:15
Jakby co to służę pani Wójt telefonem do rozchwytywanego Szamana. Ponoć jest bardzo skuteczny. Ja pier...niczę, na prawdę mamy XXI wiek?

... 20.05.2020 12:47
Jesteśmy bezpieczni ????????? żadne wirusy nam nie straszne. Najwyżej zginiemy z głodu, biedy lub dziurawych dróg.

Obywatel 17.05.2020 14:43
Pani Wojt LUBI być w centrum UWAGI!!! Gazetki, radyjka, fb. Układy, układziki... Rzygać się chce na ten fałsz i obłudę! Są ważniejsze problemy w gminie a nie krzyż na pokaz... Będą brawa i rozgłos.... Żenada

andy 17.05.2020 12:12
a plakaty laleczki chucky i tęczowego władzia na każdym płocie

zwykły mieszkaniec 17.05.2020 10:40
Gmina ściągnęła z mieszkańców do opłat na szamba ekologiczne , szamb nie ma i prawdopodobnie nie będzie , kasy mieszkańcom nie zwrócono , a stawia się krzyże epidemiczne ,czy realizacja przydomowych szamb w jakiś sposób nie zapobiegłaby epidemii- niech władze Gminy rozpatrzą ten problem.

bolo 17.05.2020 10:24
widać gmina bogata nie ma na co wydać kasy

Jurek 17.05.2020 14:44
Sponsoruje zapewne mąż bo gmina biedna....

hahahahaha 15.05.2020 13:18
proponuję 4 sztuki na cztery strony świata

gość 15.05.2020 13:40
Mamy niby XXI wiek, a mam wrażenie, jakby jednej X nie było

Reklama
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
Reklama
Reklama
Reklama
test