Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy
Reklama

Chełm: MPEC otrzyma wsparcie na kogenerację

41 projektów otrzyma blisko 304 mln zł wsparcia na rozwój wysokosprawnej kogeneracji, czyli jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość wszystkich inwestycji to 816 mln zł.
Chełm: MPEC otrzyma wsparcie na kogenerację

Głównym celem projektu jest uruchomienie instalacji produkującej energię elektryczną i cieplną w technologii wysokosprawnej kogeneracji z odnawialnych źródeł energii. 

Jednym z beneficjentów wsparcia jest MPEC w Chełmie, o czym mówi Artur Jedruszczuk prezes miejskiej spółki:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Projekt zakłada  zainstalowanie urządzeń o mocy elektrycznej 1,0 MWe i cieplnej 4,15 Mwth. Efektem ekologicznym będzie szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenie zużycia energii pierwotnej. Dofinansowanie tego przedsięwzięcia umożliwia I oś priorytetowa POIiŚ 2014-2020 Zmniejszenie emisyjności gospodarki, działanie 1.6 Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe, poddziałanie 1.6.1. Źródła wysokosprawnej Kogeneracji. Umowy zostały zawarte w IV kwartale 2019 r.

 

Fundusz wyjaśnił, że efektem inwestycji będzie zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o prawie 3 mln GJ/rok oraz szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych o ponad 740 tys. ton równoważnika CO2. W komunikacie poinformowano, że wsparcie otrzymają projekty wykorzystujące odnawialne źródła energii (OZE) oraz gaz ziemny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklamabaner Monter
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: zatroskanyTreść komentarza: Kiedy doczekamy się ogłoszenia wyników ?Data dodania komentarza: 24.03.2026, 13:42Źródło komentarza: Samorządowe 5 minut - gmina Chełm i konsultacje w sprawie zmiany nazwy samorząduAutor komentarza: mieszkanka osiedlaTreść komentarza: Za mało smrodu z oczyszczalni ścieków to trzeba dołożyć składowisko.Data dodania komentarza: 14.02.2026, 15:08Źródło komentarza: Wiadomości lokalne. Chełm: mieszkańcy chcą szczegółowych informacji o planowanym składowiskuAutor komentarza: GregTreść komentarza: Tak samo na Wołyńskiej ten sam proceder. Nie dość że z rana trzeba się stawić i czekać w kolejce aby się zarejestrować bo nikt nie odbiera telefonów. Niestety ale to chyba norma w tym Chełmie.Data dodania komentarza: 26.01.2026, 12:09Źródło komentarza: Sprawa recept w chełmskiej przychodni. Rzecznik wszczyna postępowanieAutor komentarza: jamlenkaTreść komentarza: A konieczność wstawania o nieludzkiej porze i wystawania pod drzwiami przychodni, gdy jest się chorym, w chłodzie i mrozie, żeby się zarejestrować na dany dzień, nie narusza zbiorowych praw pacjenta? Czemu to jest wciąż przez wszystkich akceptowany standard w publicznych przychodniach?Data dodania komentarza: 23.01.2026, 20:02Źródło komentarza: Sprawa recept w chełmskiej przychodni. Rzecznik wszczyna postępowanieAutor komentarza: IwonaTreść komentarza: A gdzie był Pan Prezydent do tej pory?Data dodania komentarza: 17.01.2026, 21:26Źródło komentarza: Trzy dni interwencji, jeden cel: ratować zwierzęta. Kulisy naszej akcji w chełmskim schronisku
Reklama
test