Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

XIX FESTIWAL KOLĘD I SZCZODRYWEK NAD BUGIEM – WŁODAWA 2020

„Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem” jest od wielu lat ważnym wydarzeniem kulturalnym organizowanym przez Starostwo Powiatowe we Włodawie i Włodawski Dom Kultury, a w bieżącym roku także przez Włodawskie Stowarzyszenie Kulturalne działające przy Młodzieżowym Domu Kultury we Włodawie. Ukazuje on specyficzny, pograniczny repertuar pieśni oraz obyczajów bożonarodzeniowych wschodnich regionów Polski oraz sąsiadujących z nimi regionów Ukrainy i Białorusi.
XIX FESTIWAL KOLĘD I SZCZODRYWEK NAD BUGIEM – WŁODAWA 2020

Głównym celem festiwalu jest pielęgnowanie wielokulturowości Polesia z jego wyjątkowym językiem, obyczajami i obrzędowością związanymi z obchodami świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Każdy z uczestników wykonuje jedną kolędę w języku polskim, a drugą w ukraińskim lub białoruskim. Impreza ma zasięg międzynarodowy i od lat przyciąga liczne zespoły z przygranicznych obszarów Białorusi i Ukrainy.  

Do tegorocznej XIX edycji festiwalu zakwalifikowanych zostało 28 zespołów, z których 11 przybędzie z Ukrainy, 2 z Białorusi, a pozostałe z całego województwa lubelskiego i innych rejonów Polski. Patronat honorowy nad tegorocznym festiwalem objął Jarosław Stawiarski - Marszałek Województwa  Lubelskiego. 

Serdecznie zapraszamy 25 stycznia 2020 r., rozpoczęcie konkursu festiwalowego o godz. 10.00 - Włodawski Dom Kultury, al. J. Piłsudskiego 10. O godzinie 13.30 wystąpią ubiegłoroczni laureaci festiwalu – zespół dziecięcy  „Verveczka” z Centrum Kultury „Krasne” w Łucku na Ukrainie oraz zespół dziecięcy „Mała Tęcza” z Olbrachtowa. Uroczystość wręczenia nagród i zakończenia festiwalu rozpocznie o godz. 15.00.

Informacja o ubiegłorocznych  laureatach:

Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Verveczka” powstał w 2013 r. i działa przy Centrum Kultury „Krasne”  w Łucku na Ukrainie, a jego dyrektorem artystycznym jest  Ałła Oleksandrivna Opeida, zasłużona artystka Ukrainy. Celem zespołu jest promowanie pieśni ludowych Wołynia oraz zachowanie miejscowego folkloru i tradycji. Uczestnicy występują w tradycyjnych strojach, zgodnych z cechami etnograficznymi regionu. Zespół osiągał liczne sukcesy na konkursach i festiwalach lokalnych, regionalnych, krajowych i międzynarodowych (m.in. w Polsce, Bułgarii, Niemczech, Austrii, Włoszech i Francji). Zespół „Mała Tęcza” przyjedzie na włodawski festiwal aż z Olbrachtowa w województwie lubuskim, czyli z drugiego końca Polski. Powstał w 2003 roku, z inicjatywy Henryki Starosty, która do dziś nim kieruje. „Mała Tęcza” śpiewa głównie pieśni ludowe ale także utwory religijne i piosenki lwowskie.  Zespół dwukrotnie uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Polanicy Zdroju, był laureatem wyróżnionym w XXVII Festiwalu Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie. Wrócił także z wyróżnieniem z Festiwalu Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim, z Pucharem Lubuskiego Kuratora Oświaty za występ na Spotkaniach Wykonawców Piosenki Kresowej im. Piotra Frankowa (tzw. „Kresovianach”) w Gorzowie Wielkopolskim, z wieloma nagrodami z Ogólnopolskiego Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej  „Wielkie Bałakanie” w Żarach, z najwyższym wyróżnieniem z Przeglądu Zespołów Ludowych w Gościeszowicach. Został również wyróżniony w XVIII Festiwalu Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem Włodawa 2019. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
Reklama
Reklama
Reklama
test