Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Wernisaż wystawy obrazów Zenona Waśniewskiego w muzeum

11 grudnia 2019 (środa) o godz. 12:00 w budynku muzeum przy ul. Lubelskiej 56 A odbędzie się wernisaż wystawy "Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie"
Wernisaż wystawy obrazów Zenona Waśniewskiego w muzeum

Niedawno Muzeum Ziemi Chełmskiej wzbogaciło się o 48 obrazów Zenona Waśniewskiego - artysty związanego z Chełmem. Wszystkie pochodzą ze zbiorów prywatnych. Projekt wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - kwotą ponad 70 tysięcy złotych. Obecnie Muzeum posiada 135 dzieł tego artysty, które tworzone były w różnych technikach, m.in.: olejnej, pastelu, tempery, akwareli, rysunku ołówkiem oraz linorytu. Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo Zenon Waśniewski (1891–1945) – zakup do kolekcji muzeum w Chełmie.

 

Zenon Waśniewski (1891–1945)
Poeta związany z Chełmem. Współzałożyciel "Kameny". Urodzony 11 grudnia 1891 r. w Tarnowie. Zmarł w obozie zagłady w Bergen-Belsen w 1945 r. W latach 1919–1921 pracował jako nauczyciel w Radzyniu Podlaskim, a następnie w 1921 r. przeniósł się do Chełma.

Okres chełmski to czas jego największej aktywności w dziedzinie malarstwa i poezji, ale także zaangażowania w życie kulturalne, społeczne i polityczne. Wówczas wystawiał swoje najpiękniejsze dzieła – pejzaże, portrety, martwe natury i inne kompozycje w technice akwareli, tempery, pastelu, oleju, rysunku, linorytu. Malownicze położenie Chełma i zabytki architektury XVIII–XIX wieku, nastrojowe zaułki, aleje parkowe oraz piękno krajobrazów okolicy były inspiracją do pracy twórczej, licznych pejzaży i widoków architektonicznych. W lokalnym środowisku artystycznym zetknął się z działającymi artystami malarzami, absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: Władysławem Ukleją (1900-1978), Witoldem Olpińskim (1897-1969) – wraz z którymi uczestniczył w wystawach w Chełmie, Lublinie i Warszawie – a także z Mieczysławem Gańko (1910-1991), absolwentem warszawskiej ASP. Współpracował i przyjaźnił się z poetą Kazimierzem A. Jaworskim.

Od 1933 r. wydawał "Kamenę" wspólnymi siłami z Kazimierzem Andrzejem Jaworskim. Waśniewski zdobił również pismo linorytami. Pismo o profilu literacko-artystycznym pełniło ważną rolę w życiu literackim Lubelszczyzny.
 
W "Kamenie" publikowali mi.in.: Józef Czechowicz, Józef Łobodowski, Leo Lipski, Witold Kasperski, Wacław Iwaniuk, Anna Kamieńska. Na łamach "Kameny" publikował też Bruno Schulz (Druga jesień,1934, nr 3; Wiosna, 1935, nr 10). Środowisko skupione wokół pisma opisał m.in. w swojej książce Jaworski, zwany przez przyjaciół "Kajem", w zbiorze W kręgu "Kameny". Zamieszczono tu także tłumaczenia poetów. Oddzielnie poświęcano dużo miejsca sprawom ukraińskim.
 
W "Kamenie" Waśniewski publikował głównie recenzje książek, które ukazywały się wówczas na rynku wydawniczym. Zamieszczał też swoje tłumaczenia poetów niemieckich. Tłumaczył mi.in.: Alfreda Henschka, Georga Heima, Conrada Ferdinanda Meyera, Gustawa Falkego, Hansa Carossy.

Zenon Waśniewski należy do grona najważniejszych artystów malarzy i poetów działających w Chełmie w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
test