Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

„Masz Głos” w wyborach i na co dzień - rusza nabór do ogólnopolskiej akcji

Za dwa miesiące wybierzemy przedstawicieli do władz samorządowych. Od wyniku wyborów zależy, kto będzie odpowiadać za to, jak wygląda nasza lokalna rzeczywistość. Nowo wybrani samorządowcy będą dla nas również partnerami do dialogu i współpracy, gdy sami będziemy chcieli zmieniać swoje otoczenie. A to, że możemy je zmieniać, od kilkunastu lat udowadniają uczestnicy i uczestniczki akcji Masz Głos. Dziś ruszył nabór do kolejnej edycji akcji.
„Masz Głos” w wyborach i na co dzień - rusza nabór do ogólnopolskiej akcji

Samorząd to my wszyscy” – to motto działającej od 2002 roku akcji Masz Głos, w której wzięło udział już blisko dwa i pół tysiąca uczestników i uczestniczek z całej Polski. Podczas każdej edycji akcji kilkaset grup nieformalnych, organizacji pozarządowych oraz instytucji (szkół, bibliotek, domów kultury itp.) podejmuje inicjatywy, których celem jest ulepszenie ich najbliższego otoczenia, a także poprawa warunków życia lokalnej społeczności. Kluczową rolę w tych działaniach odgrywa dialog i współpraca z władzami samorządowymi.

W poprzedniej edycji akcji wzięło udział również kilkadziesiąt grup i organizacji z województwa lubelskiego. Pośród nich był m.in. Czesław Krzysztof Węgrzyniak, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Tłuściec, któremu wraz z sołtysem i Radą Sołecką wsi udało się przeprowadzić konkurs na projekt zagospodarowania ogródka jordanowskiego oraz włączanie młodzieży w procesy partycypacyjne w Tłuśćcu. Za to tez byli nominowani do tytułu Sumer Samorząd.

Ideą akcji Masz Głos jest wzmacnianie współpracy pomiędzy społecznością lokalną a władzami samorządowymi, więc ze względu na nadchodzące wybory ta edycja akcji będzie miała szczególny charakter. Od ich wyniku zależy bowiem nie tylko to, jaki będzie kierunek lokalnej polityki przez następnych pięć lat w danej gminie czy powiecie, ale także to, kto będzie w tym czasie partnerem dla oddolnych inicjatyw. W związku z tym, przez pierwsze tygodnie nowej edycji akcji będziemy zachęcać uczestników do przygotowywania swoich gmin na nadchodzące wybory – mówi Joanna Załuska, dyrektorka akcji z Fundacji im. Stefana Batorego.

Przygotowywanie gminy ma polegać przede wszystkim na uświadamianiu mieszkańców i mieszkanek o znaczeniu październikowych wyborów i zachęcaniu ich do pójścia do urn wyborczych. Poza tym chodzi również o sprawdzanie, czy lokalne instytucje wywiązują się ze swoich zobowiązań, a kandydaci i kandydatki przestrzegają prawa prowadząc kampanię. Ważne jest także pobudzanie lokalnej debaty publicznej – organizowanie dyskusji między osobami ubiegającymi się o sprawowanie mandatów radnych oraz wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast i pytanie ich o stanowiska w sprawach ważnych dla mieszkanek i mieszkańców.

Akcja Masz Głos organizowana jest przez Fundację im. Stefana Batorego, a za lokalne wsparcie w województwie lubelskim odpowiada Stowarzyszenie Homo Faber. We wszystkich działaniach – zarówno tych dotyczących wyborów, jak i innych – uczestnicy i uczestniczki mogą liczyć na pomoc doświadczonych koordynatorów i koordynatorek. Oprócz wsparcia ze strony ekspertek i ekspertów, udział w akcji Masz Głos daje także możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych szkoleniach, korzystania z szerokiej gamy materiałów edukacyjnych dotyczących lokalnej partycypacji obywatelskiej, a także otrzymania mikrograntu na działania. Uczestnictwo w akcji pozwala również na poznanie i wymianę doświadczeń z osobami działającymi lokalnie z innych części kraju. Ponadto, najbardziej skuteczni w realizacji swoich pomysłów mogą liczyć na zdobycie nagrody „Super Samorząd”, którą organizatorzy przyznają za wzorowe przykłady współdziałania pomiędzy społecznością lokalną a władzami samorządowymi.

Nabór do akcji Masz Głos trwa do 23 września. Udział w akcji jest bezpłatny. Aby dołączyć do akcji, należy zarejestrować się na stronie www.maszglos.pl. W czasie naboru można również wziąć w udział w otwartych szkoleniach poświęconych partycypacji obywatelskiej na poziomie lokalnym.

Szkolenie w województwie lubelskim odbędzie się 20 września w godz. 15-19 w Lublinie, w Biurze Partycypacji Społecznej UM Lublin, ul. Bernardyńska.

Na szkoleniu porozmawiamy o tym, jak projektować działania wokół społecznie ważnych tematów w waszej wsi, gminie, mieście.Zastanowimy się dlaczego wokół istotnych działań gromadzi się tak niewiele osób i postaramy się podpowiedzieć jak je poszerzyć. Podczas spotkania opowiemy także o Akcji, o wsparciu jakie oferujemy, i o tym jak się włączyć.


Kontakt:
Anna Dąbrowska
tel. 795 573 803
email: [email protected]

Organizatorką akcji Masz Głos jest Fundacja im. Stefana Batorego wraz z partnerami: Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Homo Faber oraz Stowarzyszeniem POLITES.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
Reklama
Reklama
Reklama
test