POSŁUCHAJ:
W lutym przedstawiałem wam założenia Centralnej e-rejestracji, która od początku roku ruszyła w sferze mammografii, testów na HPV i pierwszej wizyty u kardiologa. Dzięki temu systemowi cały proces rejestracji miał zostać ułatwiony - a to dzięki jednolitemu systemowi. Wedle założeń, do krajowego systemu miały trafiać wszelkie dane od lecznic na umowach z Narodowym Funduszem Zdrowia na wspomniane wcześniej usługi. Od czasu, kiedy ostatnio mówiłem o Centralnej e-rejestracji w regionie, była ona dostępna tylko w dwóch placówkach, ale aktualnie jest ich więcej. Są dwa miejsca w Chełmie, gdzie można się zapisać przez e-rejestrację na Mammografię, natomiast w przypadku kardiologii jest 7 placówek w całym regionie, a na testy HPV jest dostępna e-rejestracja w 10 miejscach. Dokładną mapę znajdziecie na pacjent.gov.pl/e-rejestracja
Natomiast w najbliższym czasie nastąpią dość istotne zmiany. Do końca maja świadczeniodawcy musieli przesłać do centrali harmonogram wizyt, wolne terminy i miejsca udzielania świadczeń. Jeżeli te warunki nie zostały spełnione, NFZ może wstrzymać płatności za te świadczenia za czerwiec, natomiast Fundusz od lipca tego roku ma finansować te świadczenia, tylko jeżeli zostały uwzględnione w Centralnej e-rejestracji. Jednak wedle danych Centrum e-Zdrowia, znaczna większość placówek świadczących wymienione usługi wypełniła te wymogi. Na początku czerwca jeszcze 11% placówek prowadzących testy na HPV były poza systemem, w kwestii reszty mowa o 4% poza Centralną e-rejestracją. Natomiast w systemie umówiono 560 tysięcy wizyt i jest to stan na 10 czerwca tego roku. Jak utrzymuje strona Centrum e-Zdrowia, system rozwija się zgodnie z ich założeniami, a to nie koniec, bo już od sierpnia mają wejść nowe usługi, takie jak: chirurgia naczyniowa, świadczenia w zakresie chorób zakaźnych, wątroby, płuc i chorób układu odpornościowego, endokrynologia, nefrologia oraz neonatologia. Jednak co muszę podkreślić, nie znalazłem informacji na temat ewentualnych obostrzeń w finansowaniu nowo-włączonych usług. Pozostaje mi mieć nadzieję, że naszym placówkom, które zmagają się ze swoimi problemami, choćby w kwestii brakujących finansów, uda się wdrożyć do tego systemu, tym bardziej, że wszystkie świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej mają być obowiązkowo obsługiwane przez e-rejestrację od 2030 roku. Ale jeszcze wspomnę o jednej nowości, przydatnej zwłaszcza dla pacjentów wykluczonych cyfrowo - od października ma ruszyć asystent głosowy oparty o AI, który ma pomóc z umawianiem wizyt.


Napisz komentarz
Komentarze