Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy
Reklama
Reklama
Do Sejmu trafi dziś petycja w tej sprawie

Leki przeciwbólowe od 18. roku życia? - Witamina FM

Niedawno podjęto decyzję, że w Lublinie od nowego roku wejdzie nocna prohibicja, temat ten z resztą cyklicznie powraca w Chełmie czy w naszej okolicy, gdzie takie ograniczenie obowiązuje w okolicach Jeziora Białego. My jednak dzisiaj nie o zakazach związanych z alkoholem.
Leki przeciwbólowe od 18. roku życia? - Witamina FM

Autor: jcomp

Źródło: Magnific

POSŁUCHAJ:


Dzisiaj ponownie przenosimy się do Warszawy - bo pod obrady sejmowej Komisji do Spraw Petycji trafi pismo dotyczące ograniczenia sprzedaży leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych dla osób nieletnich. Zdaniem autorki, brak takiego nadzoru sprzyja nadużyciom - żeby nie szukać daleko, taki argument pojawił się przy dyskusji dotyczącej utworu Taco Hemingwaya pt. “Zakochałem się pod apteką”, który zdaniem niektórych komentujących miał skłaniać młodych słuchaczy do zażywania Solpadeiny, leku wymienionego w tekście. Jednak wzmianka została usunięta na podstawie decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego, który stwierdził, że raper dopuścił się reklamy środku.

Wróćmy jednak do petycji - bo sprawa nie jest nowa. Już w 2022 roku posłowie w interpelacjach do Ministerstwa Zdrowia pytali się o potencjalne restrykcje, właśnie w obawie przed dalszym wzrostem przedawkowań - resort odpowiedział, że wyeliminowanie zjawiska jest niemożliwe, a same leki odpowiednio stosowane są bezpieczne. Parlamentarzystom wtórował raport Najwyższej Izby Kontroli z 2024 w którym zauważono, że przeciwbólowe leki bez recepty są eksponowane w sklepach obok słodyczy czy innych produktów spożywczych. Ministerstwo Zdrowia poinformowało wtedy, że rozpoczyna prace analizujące możliwe wprowadzenie zmian w prawie farmaceutycznym, lecz od tamtego czasu nie pojawiły się nowe informacje. Autorka najnowszej petycji, pracująca jako pedagog szkolna, wnosi o wdrożenie obowiązku okazania dowodu przy zakupie, ograniczenie ilości środków możliwych do zakupienia jednorazowo i wycofanie takich leków ze sklepów spożywczych, aby były one obecne tylko w aptekach. Zauważa także, że to zjawisko stwarza zagrożenie większej obecności zachowań autoagresywnych, a w skrajnych przypadkach nawet do prób samobójczych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklamabaner reklamowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: SpinofoniaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy i polecamy radio! SpinofoniaData dodania komentarza: 27.04.2026, 14:08Źródło komentarza: Wieczorna ROCKosfera #414 - przegląd nowinek i odkryć muzycznychAutor komentarza: HubertTreść komentarza: Super,dziekuje. Pozdrawiam Hubert W.Data dodania komentarza: 26.04.2026, 14:35Źródło komentarza: Natura kwitnie! - 25.04.2026 - PozytywkaAutor komentarza: KrychaTreść komentarza: Spokojnie, jeszcze trochę i będzie zmiana władzy w Chełmie! Nowa ekipa posprząta po Jakubie Banaszku!Data dodania komentarza: 16.04.2026, 07:44Źródło komentarza: Wiadomości lokalne. Miasto zapewnia o normach, mieszkańcy zgłaszają zastrzeżenia – ul. Grunwaldzka w ChełmieAutor komentarza: JanTreść komentarza: Miasto nie mówi że plany są sprzed 25 lat. Mały szczegół zwęzić ulice wywalić chodniki jak na Marszałkowskiej w Warszawie ciekawe kto za to zapłacData dodania komentarza: 13.04.2026, 18:28Źródło komentarza: Wiadomości lokalne. Miasto zapewnia o normach, mieszkańcy zgłaszają zastrzeżenia – ul. Grunwaldzka w ChełmieAutor komentarza: krystynaTreść komentarza: Bardzo ciekawy i pasjonujący wywiad, Pani Elżbieta wypowiada się z ogromną pasją, widać że wie co z czym się je i posiada wiedzę na ten temat. Materiał niezwykle przyjemny w odbiorze oraz przydatny, dziękujęData dodania komentarza: 10.04.2026, 22:30Źródło komentarza: Audioportret - Elżbieta Rybak i zaproszenie na jej RODOS ;-)
Reklama
test