Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama
Reklama

Paul McCartney - wszystko co chciałbyś wiedzieć o legendzie

To właśnie jego utwór „Yesterday” cieszy się mianem najczęściej coverowanej piosenki na całym świecie. Paul McCartney, jeden z czterech członków najważniejszej dla muzyki rockowej grupy The Beatles, wraca do Polski już w 3 grudnia. Jego charyzma i muzyczny geniusz zapewniły mu miejsce w sercach milionów osób. Co warto wiedzieć o jego życiu i osiągnięciach?
  • 17.09.2018 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Paul McCartney - wszystko co chciałbyś wiedzieć o legendzie

Muzykalna młodość i początki The Beatles

Paul McCartney urodził się 18 czerwca 1942 w Liverpoolu. Już od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie muzyką. Mimo swojej leworęczności sprawnie nauczył się grać na gitarze i pianinie. W wieku piętnastu lat poznał Johna Lennona występującego wówczas w założonym w 1957 roku zespole muzycznym The Quarrymen i szybko dołączył do grupy wraz z Georgem Harrisonem. Zespół zaczął występować pod nazwą The Beatles od 1960 roku. Początkowo wraz z grupą działał perkusista Pete Best, który został w 1962 zastąpiony przez Ringo Starra.

Beatlemania

Mimo początkowych trudności, wraz z kolejnymi koncertami zespół The Beatles stawał się coraz popularniejszy. Powszechne stało się zjawisko tzw. Beatlemani, czyli powszechnej, entuzjastycznej histerii fanów zespołu. W 1963 roku debiutancki album „Please Please Me” niemal natychmiast dostał się na sam szczyt listy przebojów w Wielkiej Brytanii, a następnie utrzymał swoją pozycję przez rekordowe trzydzieści tygodni. Co więcej, po tym czasie został on zastąpiony drugim albumem Beatlesów „With The Beatles”. W ciągu kolejnych lat zespół ewoluował­­-piosenki stawały się coraz bardziej poważne i ambitne. Śmierć głównego menagera zespołu oraz rodzące się kolejne konflikty między artystami doprowadziły ostatecznie do rozpadu grupy zwieńczonego ogłoszeniem odejścia Paula McCartneya w 1970 roku. Mimo rozpadu legendarnego zespołu kultowe piosenki takie jak „She loves you”, „A Day In The Life” czy „Strawberry Fields Forever” są do dziś chętnie słuchane zarówno przez młodszych jak, i starszych.

Kariera solowa

„Chcę być gwiazdą; sam czy razem z nimi – to bez znaczenia.” Słowa te w najbardziej trafny sposób opisują nastawienie McCartneya do sytuacji, w jakiej pozostał po rozpadzie legendarnego The Beatles. Nie marnując czasu w 1970 roku wydał, swoją pierwszą solową płytę zatytułowaną swoim nazwiskiem. Co więcej, założył również wraz ze swoją żoną Lindą zespół Wings, który jeszcze przez niemal dekadę osiągał sukcesy na skalę światową. McCartney chętnie występował również z wieloma popularnymi muzykami między innymi z Michaelem Jacksonem czy Steviem Wonderem.

Śmierć Johna Lennona w 1980 mocno wstrząsnęła muzykiem. Zdecydował się przestać koncertować, co doprowadziło do rozwiązania Wings. Wraz z pozostałymi ex-członkami The Beatles, McCartney skupił się na nagraniu wspólnej piosenki  „All Those Years Ago”. Następnie dedykując swoje dzieło zmarłemu przyjacielowi, samodzielnie napisał utwór „Here Today”.

Paul McCartney oprócz muzyki przez całe życie był otwarty również na inne formy sztuki. Już od 1980 chętnie malował obrazy, które następnie zostały zebrane na wystawie w 1999 roku. Ponadto dwa lata później został wydany zbiór jego poezji zatytułowany „Blackbird Singing”, a w 2005 napisał on książkę dla dzieci pod tytułem „High In The Clouds: An Urban Furry Tail”. Mimo upływu lat McCartney pozostaje żywiołowym i pozytywnie nastawionym do świata człowiekiem, który wciąż chce od życia więcej.

Paul McCartney w Polsce

Paul McCartney jak sam przyznaje, czuje sentyment do naszego kraju. W rodzinnym mieście Liverpoole, w czasach jego młodości mieszkało wiele polskich rodzin, z którymi młody muzyk zwykł się zaprzyjaźniać. W związku z tym chętnie decyduje się na przyjazdy do Polski, doceniając naszą entuzjastyczną publiczność. Były członek the Beatles odwiedzi nasz kraj ponownie już 3 grudnia 2018 na krakowskiej Tour Arenie. Bilety są dostępne na https://www.alebilet.pl/bilety/paul_mccartney.

Jest to obowiązkowa impreza dla wszystkich miłośników geniuszu muzycznego McCartneya, zwolenników The Beatles, a także dla wszystkich ceniących muzykę na najwyższym poziomie.

--- Artykuł sponsorowany ---


Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Córcia ze złotą rybkąTreść komentarza: Cieszę się, że mogę być częścią tej pasji. Cała rodzina jest dumna z takiego talentu. 💖Data dodania komentarza: 7.08.2025, 11:50Źródło komentarza: Nasze Małe Wyspy 6.08.2025 - na wyspę fotograficzną Radka Masłowskiego zaprasza Anna BobruśAutor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)
Reklama
test