Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama

Przybędzie 27 kilometrów ścieżek rowerowych

27 kilometrów nowych ścieżek rowerowych ma wkrótce powstać w Chełmie i pod miastem.
Przybędzie 27 kilometrów ścieżek rowerowych

Autor: stock

O potrzebie budowania kolejnych dróg dla jednośladów przekonuje choćby liczba kolarzy, których można zobaczyć codziennie na terenie miasta. Im cieplej, tym więcej chełmian przesiada się na rowery. Gdzie możemy się spodziewać kolejnych ścieżek? Mówi prezydent Chełma - Agata Fisz.

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Obecnie, ścieżki rowerowe na terenie miasta mają łącznie około 20 kilometrów długości. Pierwsza taka droga powstała wzdłuż alei 3-ego maja, miała zaledwie kilometr długości. Prawdziwe 'ożywienie' w tym temacie było widać po wybudowaniu bulwaru wzdłuż Uherki.
Pierwsze odcinki nowych ścieżek rowerowych powstaną już w tym roku, w ramach mającej rozpocząć się w najbliższych tygodniach, przebudowy ulicy Zielnej i skrzyżowania z ulicą Obłońską. W efekcie powstanie rondo, które zgodnie z projektem, okalać ma ścieżka rowerowa. Będzie to pierwszy etap modernizacji całej ulicy Kolejowej. Ścieżka rowerowa wzdłuż tej ulicy ma mieć około 2.5 kilometra długości.
Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż Rejowieckiej i pozostałych, miejskich fragmentów krajowej "12" - to zadanie na przyszły rok. Podobnie jak wzdłuż ulicy Lubelskiej - od aquaparku do ronda Dmowskiego.

Na terenie gmin Chełm i Kamień może powstać łącznie 11 kilometrów nowych ścieżek. Zgodnie z założeniami projektu współpracy między samorządami, drogi dla rowerzystów wybudowane mają zostać: od granic Chełma wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 844 w Strupinie Małym (około półtorej kilometra ) i dalej do Kamienia (około 4 km), w miejscowościach Horodyszcze-Kolonia, Parypse, Staw (około 3 km), Depułtycze Królewskie (ponad kilometr), Żółtańce-Kolonia (wzdłuż drogi powiatowej od ulicy Metalowej do skrzyżowania z ulicą gminną - to kilometr ścieżki) oraz w rejonie zalewu Żółtańce (około pół kilometra).

Mamy też już pierwsze komentarze samych rowerzystów, żywo zainteresowanych nowymi ścieżkami. Kolarze mają nadzieje, że ścieżki będą budowane NIE z kostki brukowej - a z asfaltu. Kostka po pewnym czasie się rozpada, a asfalt - jest po prostu bezpieczniejszy. Przy okazji zwracają uwagę na takie projektowanie ścieżek rowerowych, aby inwestycje uwzględniały niskie krawężniki, odpowiednie oznakowanie dróg i bezpieczne wyjazdy z posesji. Nasi rozmówcy apelują także do zarządców ścieżek, aby te już istniejące odcinki - oczyścić z kamieni i śmieci.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

rowerzysta-po-40 04.05.2017 13:47
Tylko proszę żeby po tych ścieżkach- nowych i starych- nie chodzili piesi, zwłaszcza mamusie- kwoki ze swoimi dziećmi, ktore łażą jak popadnie, a na zwroconą uwagę skaczæ do oczu, ze ścieżka jest dla wszystkich! Nie! Mówią o tym znaki drogowe, gdzie jest Straż Miejska? Przyjedzie razem z karetką pogotowia, jak rowerzysta potrąci pieszego..?!?!?

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test