Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Rynek pracy w Lublinie. Gdzie szukać sobie zajęcia?

Rynek pracy w Lublinie daje duże możliwości. Lepiej poradzą sobie na nim jednak przedstawiciele niektórych profesji. Dobra znajomość tutejszych warunków sprawia, że szanse na powodzenie się zwiększają. Co warto wiedzieć o rynku pracy w stolicy województwa lubelskiego?
  • 11.10.2022 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Rynek pracy w Lublinie. Gdzie szukać sobie zajęcia?

Jak zabrać się za zarabianie pieniędzy w Lublinie? Podstawą powinno być znalezienie sobie dobrego stanowiska pracy. W mieście nad Bystrzycą istnieją na to z pewnością szanse, ale trzeba szukać w odpowiedniej branży. Nie bez znaczenia będzie też wybór odpowiedniego miejsca poszukiwań, którym najczęściej bywa portal z ofertami pracy. Co jeszcze warto wiedzieć o rynku pracy w Lublinie?

Dynamizm stolicy województwa lubelskiego

Co trzeba wiedzieć o rynku pracy w Lublinie? Przede wszystkim warto znać kilka podstawowych faktów o samym mieście położonym nad Bystrzycą. Mieszka tu obecnie ponad 340 tys. osób. Jest to największy ośrodek miejski i gospodarczy województwa lubelskiego i ważny punkt na mapie połączeń transportu osobowego i towarowego. Postrzega się go jako bramę do rynków zbytu Europy Wschodniej. Działają tu licznie centra finansowe dla biznesu, rozwijają start-upy, swoją działalność prowadzą liczne uczelnie wyższe.

Jak pracuje się w Lublinie? Najważniejsi pracodawcy i poszukiwane zawody

Jak kształtuje się rynek pracy w Lublinie? W mieście działa aż 50 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Wśród nich 15 to firmy bardzo duże, które zatrudniają przynajmniej 1000 osób. Istnieją też 42 zakłady dające pracę przynajmniej 250 osobom. Przede wszystkim ważna jest jednak struktura zatrudnienia. Do 5 najważniejszych sektorów rynku pracy funkcjonujących w mieście należą:

  1. handel i naprawa pojazdów samochodowych – 18,8% zatrudnionych;
  2. działalność profesjonalna, naukowa, techniczna – 13,7%;
  3. budownictwo – 10,1%;
  4. opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 9,8%;
  5. usługi (np. w zakresie naprawy) – 6,8%.

 

Do perspektywicznych zawodów należą choćby kierowca ciężarówki, lekarz, ratownik medyczny, pielęgniarka, elektryk, elektromechanik, elektromonter, pracownik robót ziemnych, magazynier i monter instalacji budowlanych. 

Gdzie szukać pracy w Lublinie?

Jak wykorzystać rynek pracy w Lublinie? Poszukiwanie odpowiedniego miejsca może odbywać się różnymi drogami. Można choćby skorzystać z pośrednictwa pracy lub biura karier przy uczelni. W niektórych zawodach pomocny będzie także Biuletyn Informacji Publicznej. W rzeczywistości coraz większa liczba osób decyduje się na nowocześniejsze rozwiązania.

 

Jednym z nich będzie skorzystanie z portalu oferującego usługę pośrednictwa pracy. To nowoczesna platforma dla kontaktu pomiędzy pracodawcami a potencjalnymi pracownikami. Tysiące ofert pracy znajdują się dosłownie na kilka kliknięć. Dodatkowo umieszczone tutaj zasoby są w przejrzysty sposób podzielone na kategorie. Można więc łatwo zawęzić poszukiwania do tych stanowisk, które spełniają określone parametry. Dodatkowo kontakt z osobą zamieszczającą ogłoszenie jest tu szybki i bezpośredni. Dzięki temu można w pełni wykorzystać zalety rynku pracy w Lublinie


 

--- Artykuł sponsorowany ---


test