Rząd chce powołać "operatora narodowego". Czy to oznacza kontrolę nad Internetem i telefonią komórkową?

  • 03.12.2021, 10:21 (aktualizacja 03.12.2021, 11:35)
  • Źródło: Gazeta Wyborcza
Rząd chce powołać "operatora narodowego". Czy to oznacza kontrolę nad…
Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa - jak informuje "Gazeta Wyborcza", taką funkcję planuje powołać rząd. Miałoby to oznaczać, że wszystkie działające w Polsce sieci komórkowe musiałyby korzystać z jego pośrednictwa, aby móc świadczyć swoje usługi. Urząd Komunikacji Elektronicznej odpowiada jednak, że wiadomości te zawierają "wiele nieścisłości".

Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa, potocznie określany jako "operator narodowy", to element przygotowywanej przez rząd ustawy o cyberbezpieczeństwie i będzie on miał zarezerwowaną częstotliwość do korzystania z sieci 5G. Tym samym, według ustaleń "GW", polscy operatorzy, którzy będą chcieli świadczyć swoje usługi w tej technologii, będą musieli korzystać z jego pośrednictwa. OSBB będzie dodatkowo posiadał kontrolę nad danymi przesyłanymi za pośrednictwem sieci 5G. Ma on też przejąć częstotoliwości od sieci komórkowych, za co aktualnie odpowiada Urząd Komunikacji Elektronicznej. Czy to oznacza państwowy monopol, wzorem Rosji i krajów arabskich?

Na te informacje zareagował UKE, zaznaczając, że powyższe doniesienia zawierają "wiele nieścisłości". Wyjaśnia m.in. że operatorzy komórkowi otrzymają częstotliwość do świadczenia usług 5G w ramach "aukcji". Rzecznik UKE dodaje też w odpowiedzi dla "GW", że "Otoczenie regulacyjne dotyczące sieci telekomunikacyjnych jest bardzo skomplikowane, zapraszam do nas na spotkanie, zaproszę naszych ekspertów merytorycznych i po kolei wyjaśnimy wszystkie niejasności i niepewności".

 

Źródło: Gazeta Wyborcza

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
anonim
anonim 06.12.2021, 08:26
KOMUNA - powrót
andy
andy 06.12.2021, 16:20
teraz nadajniki są w prywatnych rękach i co lepiej ??? widać na przykładzie DVBT - dziwnym trafem mulitplex z tvp chodzi gorzej niż ten z tvn
andyandy
andyandy 08.12.2021, 13:13
A ty oglądasz TVN, nie wstydzisz się?
andy
andy 10.12.2021, 10:45
tam nie mam nic wartościowego do oglądania - reklamy przerywane filmami. Dawno wywaliłem to ... z listy programów

Pozostałe