Pierwszeństwo pieszych w praktyce - czy nowe przepisy odnoszą skutek?

  • 22.11.2021, 09:20 (aktualizacja 22.11.2021, 11:05)
  • oprac. MP
Pierwszeństwo pieszych w praktyce - czy nowe przepisy odnoszą skutek?
Ustępowanie pierwszeństwa pieszym przed przejściem to od kilku miesięcy obowiązek kierowców. Choć początkowo wielu zmotoryzowanych miało obawy, że przechodnie nie zaczną w ten sposób prowokować groźnych sytuacji, to okazało się, że sami zaczęli uważniej patrzeć na pasy oraz rozglądać się w ich pobliżu. Krótko mówiąc, przepisy odnoszą pozytywny skutek.

Od 1 czerwca każdy kierowca, który zbliża się do przejścia dla pieszych musi ustąpić pierwszeństwa osobie chcącej wejść na "zebrę". Powodem zmiany przepisów było to, że w Polsce od lat do wielu zdarzeń z udziałem przechodniów dochodziło najczęściej właśnie na oznakowanym przejściu - zarówno przez zbyt późne wyhamowanie, jak i przez wyprzedzanie przez inny pojazd.

Niebawem minie pół roku, odkąd nowe prawo weszło w życia i jak się okazuje, już można mówić, że odnosi sukces. A właściwie, zaczął odnosić już podczas zapowiedzi rządu, że przepisy zostaną zaostrzone. Od stycznia do października br. polscy kierowcy spowodowali o 20% mniej wypadków niż w analogicznym okresie w 2020 r. i aż o ponad 30% mniej niż w roku 2019.

- Liczba wypadków spowodowanych przez kierowców, w których poszkodowani zostali piesi w 2019 r. wyniosła 2077. Rok później było to 1791, a obecnie 1439. Podane liczby odnoszą się do tylko 10 miesięcy. Różnica jest także w kwestii ofiar śmiertelnych. W 2019 r. było ich 139, następnie 130, a obecnie 81 - informuje policja. - Liczba rannych w wypadkach spowodowanych przez kierowców nieustępujących pierwszeństwa na pasach też spadła. Od stycznia do października tego roku spadła o 19% w porównaniu z tym okresem roku 2020 i o 30% przyrównując do takiego okresu w roku bez zaburzonej mobilności, czyli 2019. Ta zaburzona mobilność to efekt pandemii, kiedy generalnie, w 2020, spadło natężenie ruchu na drogach.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
andy
andy 22.11.2021, 21:18
strefa przed przejściem ma być widoczna a wielu przypadkach tak nie jest. Konieczne też jest doświetlenie przejść z obu stron. Przy "kamenie" po 16 to trzeba jechać 20km/h żeby w nic nie trafić.

Pozostałe