Chełm: Pacjent z koronawirusem w stanie ciężkim przewieziony do Puław. 33 osoby na kwarantannie [AKTUALIZACJA]

  • 19.03.2020, 13:09 (aktualizacja 20.03.2020, 14:11)
  • DSO
Chełm: Pacjent z koronawirusem w stanie ciężkim przewieziony do Puław. 33 osoby na kwarantannie [AKTUALIZACJA]
Do jednoimiennego szpitala zakaźnego w Puławach trafił pacjent w stanie ciężkim z powiatu chełmskiego, u którego potwierdzono koronawirusa. To ksiądz z parafii w Białopolu. 19 osób, które miały z nim bezpośredni kontakt zostały skierowane na kwarantannę - to personel szpitala i pacjenci.

Mężczyzna przebywał od poniedziałku na oddziale pulmonologii w Chełmie. W chełmskim szpitalu, jak i parafii z której pochodził, wszczęto procedury mające na celu wytypowanie kręgu osób, które miały kontakt z zakażonym.

Jak poinformował Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa chełmskiego szpitala Lech Litwin - pacjent nie miał typowych objawów koronawirusa, dlatego trafił na oddział w związku z chorobą, na którą się skarżył. W środę, po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa zdecydowano aby przewieźć pacjenta do szpitala zakaźnego w Puławach. 

Poniżej pismo Dyrektora ds. Lecznictwa, oraz Pani Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Chełmie:

Informujemy, że w dniu wczorajszym u pacjenta przebywającego od 16.03.2020 na Oddziale Pulmonologii test potwierdził zakażenie wirusem COVID-19.  

Wdrożono typową, przewidzianą procedurę postępowania. Pacjent został odesłany do dalszego leczenia do Szpitala w Puławach, przekształconego w Szpital Zakaźny dla naszego regionu.

Wdrożono typową procedurę kwarantannową dotyczącą zarówno pacjentów i personelu Oddziału Pulmonologii, Oddziału SOR i innych Oddziałów. Zastosowano dezynfekcję pomieszczeń związanych z pobytem pacjenta lub z pobytem pacjentów z bezpośredniego kontaktów z osobą zakażoną.

Po zastosowaniu tej procedury na chwilę obecną w warunkach kwarantanny domowej i szpitalnej przebywa 20 pracowników oraz 13 pacjentów w Oddziałach szpitalnych. Oddziały w których zastosowano kwarantannę funkcjonują w trybie nadzoru epidemiologicznego.

Na chwilę obecną nie ma innych dodatnich wyników oraz wzrostu przyjęć na Oddziale Zakaźnym z podejrzeniem COVID- 19.

Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna prowadzi dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia bezpośrednich kontaktów z osobą u której wykryto zakażenie wirusem COVID-19.

Dziękujemy personelowi Szpitala i pacjentom, za prawidłowe i profesjonalne postępowanie w warunkach zaostrzonego rygoru epidemiologicznego. 

Dyrektor ds. Lecznictwa SPWSzS w Chełmie, Lech Litwin

Dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie, Elżbieta Kuryk

 

Wójt gminy Białopole Henryk Maruszewski poinformował, że kapłan odprawił dwa pogrzeby.

Musimy teraz sprawdzić, kto mógł ulec zakażeniu - dodaje.

To pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w powiecie chełmskim. Prezydent Chełma Jakub Banaszek apeluje do mieszkańców, by pozostali w domach. 

Na Lubelszczyźnie koronawirusa potwierdzono u 25 osób, w całym kraju 325. Specjaliści przypominają, by często myć ręce i unikać miejsc publicznych. 

Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lublinie przebadała ostatniej doby - na obecność koronawirusa - 155 próbek. W całym kraju specjaliści przeprowadzili prawie 11 tysięcy 200 testów. 

Tylko w Chełmie i powiecie chełmskim w domach izolowanych jest ponad 50 osób. Na lubelszczyźnie - ponad 1100. W skali kraju - to prawie 50 tysięcy. Wszyscy albo mieli kontakt z tymi, u których stwierdzono koronawirusa, albo wrócili z kraju, w którym są ogniska choroby.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że obecnie w kraju - w ciągu doby - bada się pod kątem koronawirusa - ok. 1200-1500 próbek. 
 

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Arek
Arek 21.03.2020, 13:32
Personel szpitala powinien dyrektor zabezpieczyć przy przyjęciach nowych pacjentów przed zakażeniem Covit 19 bo przecież pacjenci ukrywają swój stan lub nie wiedzą na co są choży,
Jerzy
Jerzy 20.03.2020, 18:36
Lekarze pracujący w Pogotowiu Ratunkowym częściej mogą się spotkać z nosicielem wirusa. Istnieje ryzyko ,że pracując w pogotowiu i w przychodni mogą wirusa przenieść na pacjentów.
Barbara
Barbara 20.03.2020, 17:36
Ale szpital nie dba o lekarzy innych oddziałów, brakuje masek, fartuchów, okularów
Wini
Wini 20.03.2020, 15:47
50 tysięcy osób izolowanych, którzy nie są poddawani testom. Nigdy nie będziemy wiedzieli ile tak naprawdę mamy zakażonych w kraju przy takich statystykach?
 Chełmianin N
Chełmianin N 20.03.2020, 12:45
Pismo z dnia 15 lipca 2011 roku Nr DRWRU - 571 -513/10 -(05) /11/ JI cytuję: "są określenia nieadekwatne jak również i z niewiedzy stosujących takie określenia" podpisał: Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski...Umiesz czytać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Wikipedyści!! My wiemy do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego ,a szczególnie mediów by tego nie robiły...J.David 2011/CET// Umiesz czytać!!
gość77
gość77 20.03.2020, 11:09
Nie ma informacji o księdzu gdzie on się zainfekował ?
eksperZinternetu
eksperZinternetu 20.03.2020, 11:44
Jest, odprawiał pogrzeb na który córka zmarłej przyleciała z włoch.
Jacek
Jacek 19.03.2020, 23:35
Ciekawe ilu wiernym podał do ust komunikant na mszy pogrzebowej w Białopolu i Strzelcach i kto to jest?
malaMi
malaMi 19.03.2020, 21:55
W ogóle uważam że radio czy prasa jak podają takie wiadomości, to powinny monitorować dany temat i informować na bieżąco społeczeństwo. Także uzyskać jak najwięcej informacji od szefostwa szpitala, ludzie mają prawo wiedziec, co się dzieje w ich mieście i dlaczego dzieje się źle jak w tym przypadku, gdzie procedury zupełnie nie zadziałały! Prezydent niech dalej na fejsiku zachęca do mycia rąk i niewychodzenia z domu oraz przegląda monitoring miejski, czy przypadkiem za dużo mieszkańcow nie porusza się po mieście.
Anonim
Anonim 19.03.2020, 21:35
Nie ma bo nie chą robić testów mimo typowych objawów i mimo wykonaniu testu na grypę z wynikiem ujemnym! Dlaczego? Dlatego że nie posiadamy wiedzy o kotkacie z osobą chorą a jak widać pewnie ten kontakt był... Ale tylko takie osoby są kwalifikowane do tego testu.
Chełmianin N
Chełmianin N 19.03.2020, 21:25
Nie nazywaj mojej Ziemi Chełmskiej LUBELSZCZYZNĄ!! Nigdy i przenigdy w historii Polski taka kraina nie istniała! To ziemia lubelska, a nie całe województwo lubelskie..Dr Katarzyna Kłosińska.Pismo AP/ 712- 1102/05/ Jmo z dnia 31.08.2005 roku.Zatem używanie nazwy Ziemia Lubelska - Lubelszczyzna/ czy innych/ na określenia województwa lubelskiego jest nieuprawnione..Dorota Żebrowska..
Napoleon Bonaparte
Napoleon Bonaparte 20.03.2020, 10:28
Nie przesadzajmy. Nadpoprawność jest równie szkodliwa, lub nieraz nawet bardziej jak niechlujstwo. Równie dobrze można by powyciągać z zamierzchłej przeszłości kilka różnych nazw, łącznie z Rusią Czerwoną, czy Województwem Ruskim za czasów Jagiellonów na czele (nie mylić z Rosją moskiewską). Choć Chełmszczyzna zawsze była jakby sobie odrębną.
Miejsce nasze znajduje się na pograniczu wielkich kultur - zachodu i wschodu, i z konsekwencjami tego trzeba się pogodzić. Historia nam urządziła niezły miszung i z czy z tego powodu należy w obecnym czasie izolować się od Lubelszczyzny? No chyba że jest się rewizjonistą ukraińskim, to wtedy jest inna para kaloszy. Najstarsze latopisy ruskie powiadają, jak to oni - Rusini najeżdżali Lachów żyjących na tych naszych terenach i masowo tą ludność uprowadzali w głąb swych terenów, więc kto to wie, komu jest teraz bliżej do kogo jak chodzi o pochodzenie? Hehe.
Tutejszy
Tutejszy 19.03.2020, 21:08
Jeżeli cytowane pismo jest oficjalnym, a chyba jest, to słabo z nami.
Nie ma czegoś takiego jak wirus COVID-19.Wirus to SARS CoV 2, a choroba przez niego wywołana to COVID-19. Szczegół, ale podpisani powinni to wiedzieć.
Tutejszy
Tutejszy 20.03.2020, 10:24
Przypadek, czy brak pmysłu na nicka?
Podpis
Podpis 19.03.2020, 20:53
Nie da się *** tego czytać. Reklama na reklamie i te brednie o nieistniejàcym wirusie.
Tomasz
Tomasz 19.03.2020, 20:19
A może radio by się wykazało i zbadało temat dogłębnie. Ciągle trąbicie o kwarantannie itp. Znam temat od podszewki ponieważ sam przebywalem na zakaźnym w Opolu na szczęście wynik testu ujemny. Ale było wiele zachodu żeby zrobić test. To wcale nie jest tak pięknie jak media pokazują. Dowiedzcie się jak wygląda kwarantanna. Moim zdaniem osoby odbywające kwarantanne powinny być odizolowane A na chwilę obecną w warunkach domowych nie ma takich możliwości. Czy ktoś zainteresował się tym personelem?? Po pierwsze służba zdrowia nie wyposażyła ich w maseczki ani ochronne kombinezony to jest skandal. Lepiej dac 2 bańki na TV. Skoro personel przebywa na kwarantannie to ma umrzeć z głodu? Bo kto i jak im poda jedzenie? To że państwo niby zamkneło granice to na pokaz. Tak naprawdę to stoją teraz tiry po 30 lub 50 godzin by wyrywkowo sprawdzić temperaturę i dac stos zbędnych papierów do wypełnienia A potem kazać jechać bo kierowca transportu nie podlega kwarantannie. Mi na granicy zmierzyli miałem 38 i powiedzieli że siedziałem w nagrzanym aucie (posiadam nagranie) i kazali jechać do domu. Moim zdaniem Polska nie jest przygotowana na epidemie. Wogle nikt nie dba o pracowników służby zdrowia. Ratownicy medyczni jeżdżą karetkami w rwacych flizelinowych fartuchach. Na oddziałach innych niż zakazny personel nie posiada maseczek i kombinezonow. Jeszcze trochę to nie będzie komu nas leczyć...
Gosc
Gosc 19.03.2020, 21:34
To nie dwie bańki to 2 miliardy
Ja
Ja 19.03.2020, 20:19
Dlaczego w Białopole nikt nie szuka kolejnego ogniska choroby . Przecież sami ludzie informują że na pogrzebie były osoby które powróciły z Włoch przywożąc wirusa
olmeqq127
olmeqq127 19.03.2020, 18:19
Ten szpital to żart, brak jakicholwiek procedur i środków ochrony. Co z kolejnym pacjentem z podejrzeniem koronawirusa?
anonim
anonim 19.03.2020, 17:50
a kto zraził tego kapłana?
Maniek
Maniek 19.03.2020, 17:29
prawdopodobnie zmarł
Adam
Adam 19.03.2020, 22:36
Kapłan jest w ciężkim stanie ale żyje
Gość
Gość 19.03.2020, 16:39
To jest skandal. Kto diagnozował tego pacjenta? Kto za to zapłaci?
rozgoryczona
rozgoryczona 19.03.2020, 17:45
Nikt nie zapłaci pewnie, w szpitalu, na sorze panuje bałagan. Personel pracuje tam chyba za kare, nowa dyrektor nie potrafi tego ogarnąć. Nie place są tu problemem, a ludzie. Dopóki podejście do pacjentów jest takie jak prezentuje personel i szefostwo tej placówki nic się nie zmieni
Mieszkaniec
Mieszkaniec 19.03.2020, 14:29
Tylko zastanawia mnie jedno jak można sugerować się tym co powie pacjent. To tak samo każdy może zajść do lekarze i powiedzieć " p.doktorze nic mi nie jest tylko mam zapalenie płuc proszę mnie na to leczyc" normalnie na obecną chwilę jest to jeden wielki cyrk. I dzięki temu cyrkowi mamy kwarantane w szpitalu wręcz super
Zenek
Zenek 19.03.2020, 14:09
GDZIE JEST BANASZEK? TO ON ODPOWIADA ZA MIASTO I MIESZKAŃCÓW. ZAMKNĄŁ SIĘ W DOMU ZE STRACHU? GÓWNIARSKA ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
???
??? 19.03.2020, 14:36
Co do czego? Zalosny zawistny czlowieku
Asiula