Wtorek, 26.03.2019

"Polska jako naród zasłużyła na drzewo 'Sprawiedliwy wśród Narodów Świata' " - powiedział Premier podczas wizyty w Chełmie

  • 12.02.2018, 10:00
  • DSO
"Polska jako naród zasłużyła na drzewo 'Sprawiedliwy wśród Narodów Świata' " - powiedział Premier podczas wizyty w Chełmie fot/premier.gov.pl
Podczas wizyty w województwie lubelskim, Premier Mateusz Morawiecki gościł w Chełmskiej Bibliotece Publicznej oraz złożył wieniec pod tablicą upamiętniającą Szmula Zygielbojma. Następnie udał się do Włodawy na przysięgę 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Premier Mateusz Morawiecki przyjechał wczoraj do Chełma. Swoją wizytę rozpoczął przy ulicy Mickiewicza, gdzie przy jednej z kamienic, znajduje się tablica poświęcona Szmulowi Zygielbojmowi, który w proteście przeciwko obojętności świata na Holocaust, popełnił w 1943 roku samobójstwo.Po złożeniu kwiatów w miejscu pamięci, premier pojawił się w bibliotece przy ulicy Partyzantów, gdzie wygłosił wykład o, napiętych ostatnio, relacjach polsko-żydowskich:

"Dzisiaj musimy walczyć o odkłamywanie oczywistych faktów i krzywdzących zwrotów. Wybijając się na podmiotowość traktujemy walkę o prawdę historyczną jako priorytet. Tłumaczmy wszyscy razem jaka była rzeczywistość. Szanujemy wolność słowa, ale  będziemy też zwalczyć z zakłamywaniem historii"


loadingŁaduję odtwarzacz...

Morawiecki nawiązał też do drzewek, fundowanych przez izraelski instytut Yad Vashem. Wręczane są osobom, które w czasie II wojny światowej, pomagały ukrywać się Żydom. Szef polskiego rządu powiedział, że Polska - jako naród - zasłużyła na drzewo 'Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, ponieważ to u nas były największe represje za pomoc Żydom, ale to u nas pomagało Żydom najwięcej osób.W czasie wczorajszej wizyty w Chełmie, premier Morawiecki mówił także o inwestycjach w naszym regionie.  Razem z chełmską posłanką i wicemarszałek sejmu, Beatą Mazurek, prezentował plany rządu wobec Chełma i okolic:

loadingŁaduję odtwarzacz...


Przedstawiciele rządu przyjechali jednak do naszego regionu głównie w celu wzięcia udziału w przysiędze wojskowej, którą we Włodawie składali żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Premier Mateusz Morawiecki mówił m. in. o kontynuowaniu tradycji wojskowych:

loadingŁaduję odtwarzacz...


Przemówienie do 'terytorialsów' wygłosił także szef Ministerstwa Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Przysięgę we Włodawie złożyło 90-ciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

 

dso_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe