Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Baptyści chcą upamiętnić chełmskie getto w 75. rocznicę jego likwidacji przez hitlerowców.

Kościół Chrześcijan Baptystów w Chełmie chce upamiętnić mieszkańców tutejszego getta z czasów II wojny światowej. W przyszłym roku będzie ku temu dobra okazja - minie dokładnie 75 lat od likwidacji chełmskiego getta przez hitlerowców.
Baptyści chcą upamiętnić chełmskie getto w 75. rocznicę jego likwidacji przez hitlerowców.

Autor: fot/ teatrnn

Pastor Henryk Skrzypkowski chce, żeby w miejscu dawnego getta - u zbiegu dzisiejszej Pocztowej i Sybiraków - stanęła tablica lub obelisk. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na kwiecień przyszłego roku. Będzie to 75. rocznica likwidacji chełmskiego getta.

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Jak czytamy na stronie Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN, "Światła w Ciemności - Sprawiedliwi wśród Narodów Świata" -  "(...) 7 października 1939 r. do Chełma wkroczyli Niemcy. Powołany został „Judenrat", jako jedno z ogniw niemieckiego systemu rządzenia. 25 października przybyły oddziały SS z komendantem Hagerem na czele. Od początku wojny Niemcy przeprowadzili na terenie miasta szereg masowych prześladowań Żydów. Aresztowano ich, zamykano w więzieniach, wysyłano do obozów koncentracyjnych czy rozstrzeliwano na ulicach. Jedną z większych masowych egzekucji było zastrzelenie blisko 2000 Żydów w znamiennym „marszu śmierci" z Chełma do Hrubieszowa. Zdewastowano miejską synagogę oraz kirkut, brukując macewami ulice i place w mieście (m. in., co było powszechnym procederem, teren wokół siedziby Gestapo). W październiku 1940 r. hitlerowcy przystąpili do tworzenia getta. Wyznaczono na nie niewielką dzielnicę, zabudowaną małymi domami. Żydom polecono przenieść się tam do końca marca 1941 r. Musieli oni przestrzegać licznych restrykcji i nakazów, takich jak noszenie opaski z gwiazdą Dawida, czy poruszanie się po mieście jedynie do godziny 7 wieczorem. (...)

Dzielnica żydowska początkowo nie była zamknięta i nie miała ściśle określonych granic. W dniach 21 - 23 maja 1942 r. hitlerowcy wywieźli z getta w Chełmie około 4300 osób do obozu zagłady w Sobiborze, a w lipcu na początku sierpnia i w październiku tegoż roku około 3600 osób. (...) Część chełmskich Żydów usiłowała przekroczyć Bug i przedostać się poza granicę Generalnej Guberni. Likwidacja chełmskiego getta, przy której pomagały komanda SS z Lublina, nastąpiła w dniach 20 - 30 października 1942 r. (...)

Z Żydów pozostałych w chełmskim getcie pewną liczbę wywieziono w pierwszym kwartale 1943 r. do Sobiboru, innych rozstrzelano na miejscu. Z całej chełmskiej społeczności żydowskiej okupację przetrwali nieliczni, niektórzy z nich ocaleli dzięki ofiarnej pomocy Polaków z Chełma i najbliższych okolic.

Z dawnych obiektów gminnych chełmskiej społeczności żydowskiej zachowały się synagoga, wzniesiona w 1914 r., zdewastowana w czasie okupacji i odbudowana w latach osiemdziesiątych minionego wieku oraz cmentarz, pochodzący z XVI stulecia, gdzie do czasów obecnych zachowało się około stu nagrobków."


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaRezonans Chełm
Reklama
News will be here
Reklamabadania Luxmed
KOMENTARZE
Autor komentarza: MonikaTreść komentarza: Olimibox to oszuści, towar chińszczyzna, telefonów nie odbierają, komentarze na FB usuwają i blokują ludzi. Jak można reklamować oszustwoData dodania komentarza: 02.04.2024, 19:08Źródło komentarza: "Zakup w ciemno" również w Chełmie. Licytujący rywalizowali w OlimiboxAutor komentarza: monaTreść komentarza: Zawodniczki z Gryfu brały udział w mistrzostwach Polski w Zapasach i mamy 3 srebrne medaleData dodania komentarza: 18.03.2024, 10:59Źródło komentarza: Lokalne wiadomości sportowe - godz. 10:30 (18 marca)Autor komentarza: mmTreść komentarza: z Cement Gryf także dziewczyny brału udział w mistrzostwach Polski w KIelcach , mamy 3 srebraData dodania komentarza: 18.03.2024, 10:40Źródło komentarza: Lokalne wiadomości sportowe - godz. 8:30 (18 marca)Autor komentarza: GustawTreść komentarza: Ciekawa pasja i ogromna determinacja. Obserwuję od jakiegoś czasu poczynania stowarzyszenia i jestem pełen podziwu. Ogromna wiedza i chęć dzielenia się nią z innymi. Powodzenia i czekam z niecierpliwością na kolejne niezwykłe odkrycia.Data dodania komentarza: 13.03.2024, 17:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Wojciech Werus, Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze WolicaAutor komentarza: NieznanaTreść komentarza: Dobry wieczór jestem mieszkanka miejscowości Koza-Gotówka i jestem ciekawa czemu nie ma żadnej informacji w sprawie busa finezja który od kilku dni nie jeździ przez naszą miejscowość co się stało firma finezja nie odbiera telefonów może państwu idą się ustalić co się stałoData dodania komentarza: 31.01.2024, 22:46Źródło komentarza: Chełm: Finezyjnym autobusem do Okszowa i Srebrzyszcza
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama
test