Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Szanuj swoje prawa! Zobacz, co kiedy pracodawca nie postępuje zgodnie z Kodeksem Pracy

Każdy pracownik przed rozpoczęciem pracy posiada obowiązek odbycia szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Panuje powszechna opinia, że jest to jedno z najnudniejszych szkoleń na jakim mieliśmy okazję uczestniczyć. Poruszana jest tam jednak bardzo ważna kwestia, a mianowicie nie tylko jakie obowiązki ale również jakie prawa posiada pracownik. Zdarzają się sytuacje kiedy pracodawca dopuszcza się złamania obowiązujących praw? Co zrobić w takiej sytuacji? Czytaj dalej i poznaj odpowiedź.
Szanuj swoje prawa! Zobacz, co kiedy pracodawca nie postępuje zgodnie z Kodeksem Pracy

 

Poznaj 3 najczęstsze przyczyny, kiedy pracodawca nie przestrzega Twoich praw

 

Jako pracownik masz obowiązek wykonywania zadań zleconych przez pracodawcę. Ale musisz mieć świadomość, że Twój pracodawca również ma wobec Ciebie pewne zobowiązania. To właśnie po jego stronie leży zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Duże znaczenie ma to szczególnie w zakładach produkcyjnych, gdzie pracodawca lub współpracująca z nim służba BHP musi wykonywać cykliczne przeglądy maszyn, a także dostarczać niezbędne środki ochrony indywidualnej. Do łamania praw pracowniczych bardzo często dochodzi w związku z czasem pracy. Pracodawcy nie przestrzegają ściśle ustalonego czasu wymagając od pracowników pracy w godzinach nadliczbowych. Do tego jeszcze dochodzi do braku wypłaty wyższego wynagrodzenia za dodatkowy czas. Łamanie praw pracowniczych bardzo często dotyczy również udzielania zgody urlop wypoczynkowy. Zgodnie z kodeksem pracy, pracownik musi odpoczywać przez co najmniej 14 dni kalendarzowych bez przerwy!

 

Rozmowa, inspekcja pracy, sąd, czyli kiedy pracodawca musi ponieść konsekwencje

 

Wielu pracowników nie do końca wie, jak postąpić, kiedy są łamane ich prawa. Najczęstszym powodem jest obawa przed utratą pracy. Jest to błędne myślenie! Pracodawca, jako osoba, która Cię zatrudnia ma obowiązek przestrzegać Twoich praw, tak samo jak Ty przestrzegasz ich wobec niego! Najdelikatniejszą formą na załatwienie sprawy jest rozmowa. Kiedy nie przyniesie ona oczekiwanych rezultatów nie pozostaje nic innego jak zgłoszenie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy oraz sądu. Kluczowym działaniem jest gromadzeniem dosłownie wszystkich materiałów dowodowych potwierdzających naruszenie Twoich praw pracowniczych przez pracodawcę. Musisz wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami Twój zwierzchnik może ponieść karę grzywny wynoszącą nawet 30 tysięcy złotych! Jeśli nie wiesz, jakie odpowiednie kroki podjąć, zajrzyj na stronę i-kancelaria.pl! Doświadczeni prawnicy z kancelarii Ptak & Wspólnicy podejmą skuteczną walkę o Twoje prawa. Nie pozostawaj bierny i powierz swoja sprawę profesjonalistom!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama
test