Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Wypadek przy pracy, a odmowa odszkodowania – zobacz, jakie kroki musisz podjąć

Wypadki przy pracy najczęściej występują w zakładach produkcyjnych. Obecność wielu maszyn oraz podejmowanie prac szczególnie niebezpiecznych wpływa na częstość występowania tego typu zjawisk. Przyczyny mogą być rozmaite. Zaczynając od złego samopoczucia pracownika, jak i na złym przeszkoleniu kończąc. Zdarzają się sytuację kiedy wadliwe działanie maszyny może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych osoby obsługującej. Praktycznie każdy wypadek przy pracy wiąże z czasową niezdolnością do pracy. Oczywiste jest również to, że osoba poszkodowana chce uzyskać odszkodowanie. Co w przypadku kiedy ZUS odmówił udzielenia odszkodowania? Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Wypadek przy pracy, a odmowa odszkodowania – zobacz, jakie kroki musisz podjąć

Wypadek przy pracy – sprawdź, czym jest w świetle prawa

 

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych za wypadek przy pracy uznaje się zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, związane z pracą:

 

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzec pracodawcy, nawet bez polecenia,

  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy, a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

 

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale żeby zaistniałe zdarzenie zostało uznane za wypadek muszą zostać spełnione wszystkie cztery wyżej wymienione warunki! Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do uzyskania odszkodowania.

 

ZUS nie przyznał Ci odszkodowania? Podejmij odpowiednie działania

 

Są trzy najpopularniejsze powody, dla których Zakład Ubezpieczeń Społecznych może odmówić przyznania odszkodowania. Dzieje się tak w przypadku:

 

  • nieprzedstawienia protokołu powypadkowego lub karty wypadku,

  • nieuznanie w protokole powypadkowym lub karcie wypadku zdarzenia za wypadek przy pracy,

  • kiedy dokumenty powypadkowe zawierają stwierdzenia bezpodstawne.

     

Warto również mieć na uwadze, że odszkodowanie nie przysługuje pracownikom będącym pod wpływem alkoholu lub narkotyków w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Nie bez znaczenia pozostaje również z czyjej winy doszło do wypadku. Jak postąpić w sytuacji kiedy zdarzenie spełniło wszystkie warunki definicji i kiedy wina nie leży po Twojej stronie, a ZUS i tak odmówił przyznania odszkodowania? Tutaj jedynym skutecznym rozwiązaniem pozostaje odwołanie się do decyzji, czyli rozpoczęcie postępowania sądowego. Musisz pamiętać, że na złożenie odwołania masz miesiąc od decyzji wydanej przez ZUS. W celu uzyskania niezbędnych informacji z zakresu dochodzenia odszkodowań zajrzyj na stronę www.aif.com.pl. Kancelaria AIF posiada wieloletnie doświadczenie w uzyskiwaniu wysokich świadczeń pieniężnych. Dodatkowo masz możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji! Pamiętaj, że nie musisz zgadzać się z decyzją ZUS. Masz prawo uzyskać pieniądze za odniesione szkody!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
Reklama
Reklama
Reklama
test