Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama Unipol reklama

„Dziel się Uśmiechem”. Ruszają bezpłatne przeglądy stomatologiczne w szkołach podstawowych

Aż 76% dzieci w naszym kraju ma próchnicę i na każde dziecko przypadają średnio 3 chore zęby – wynika z danych zebranych przez IPSOS podczas czwartej edycji programu „Dziel się uśmiechem”. Polska jest jednym z krajów europejskich o najwyższym poziomie próchnicy wśród dzieci. Stan higieny jamy ustnej najmłodszych Polaków jest bardzo zły i pogarsza się wraz z wiekiem.
„Dziel się Uśmiechem”. Ruszają bezpłatne przeglądy stomatologiczne w szkołach podstawowych

Autor: materiały prasowe

W województwie lubelskim przeglądy dentystyczne odbędą się w następujących terminach:
- 24-25 października: Szkoła Podstawowa nr 3 we Włodawie (ul. Zbigniewa Sierpińskiego 4, Włodawa)
- 26-27 października: Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Siedliszczu (ul. Aleksandra Bałasza 1, Siedliszcze)

 

Jak podkreślają eksperci, fatalny stan higieny jamy ustnej wśród najmłodszych jest wyjątkowo alarmujący, gdyż prowadzi do ciężkich chorób, przez co może rzutować na całe dorosłe życie. Chore zęby to nie tylko problem stomatologiczny i estetyczny – lekarze wiążą je z m.in.: chorobami serca, rakiem trzustki czy chorobami układu oddechowego.  

- Niewiele osób zdaje sobie sprawę z wpływu higieny jamy ustnej na zdrowie całego organizmu. Przykładowo, ryzyko wystąpienia chorób serca u osób, które borykają się z chorobami przyzębia jest aż do 70% wyższe. Wykształcenie prawidłowych nawyków higieny jamy ustnej już w dzieciństwie to podstawa do zdrowia w przyszłości – komentuje prof. dr hab. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Prewencja - podstawa walki z próchnicą

Zgodnie z raportem IPSOS 20% dzieci szczotkuje zęby tylko raz dziennie, tymczasem mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie przez minimum 2 minuty to absolutna podstawa, aby uniknąć próchnicy – apelują stomatolodzy.

- Jedną z głównych przyczyn próchnicy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej brak, co prowadzi do namnażania się w zalegającej płytce nazębnej drobnoustrojów atakujących zęby i dziąsła. Tymczasem właściwa higiena jamy ustnej jest prostsza niż mogłoby się wydawać i można ująć ją w czterech słowach: szczotkuj, czyść, żuj, kontroluj. Badania pokazują, że dzieci używające dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej, takich jak płyny do płukania, nici dentystyczne i bezcukrowe gumy do żucia rzadziej borykają się z próchnicą. – mówi dr Anna Jurczak, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Jak  tłumaczy lek. stomatolog Anna Klukowska, Dyrektor Medyczny Stomatologii w Grupie LUX MED: - Bardzo ważną rolę w kształtowaniu prawidłowych nawyków wśród dzieci pełnią ich rodzice. To właśnie oni powinni pilnować, aby dzieci myły zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a w miarę możliwości po każdym posiłku i robiły to dokładnie. Należy także pamiętać o regularnej wymianie szczoteczki i systematycznych wizytach w gabinecie dentystycznym. Dzięki nim możemy wykryć ewentualne zmiany próchnicowe w fazie początkowej i zapobiec ich dalszemu rozwojowi bez ingerencji wiertła. 

Edukacja od małego

- Zdajemy sobie sprawę, jak ważną rolę odrywa edukacja zdrowotna w wieku wczesnoszkolnym, dlatego, w tym roku po raz piąty wspólnie z naszymi partnerami ruszamy z akcją Dziel się Uśmiechem, w ramach której odbywają się bezpłatne przeglądy stomatologiczne oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci szkół podstawowych. – mówi Katarzyna Stępińska, Kierownik Działu Programowego Biura Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Program Dziel się Uśmiechem realizowany jest od 2013 roku (wcześniej pod nazwą „Chroń Dziecięce Uśmiechy”) w ramach współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża oraz firmy Wrigley Poland, która przeznacza na realizację przeglądów 1% ze sprzedaży gum we wrześniu i październiku. Partnerami akcji są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz Grupa LUX MED.

- W ciągu ostatnich lat udało nam się dotrzeć z akcją do dzieci w całej Polsce. Do tej pory z bezpłatnych przeglądów skorzystało 35 tysięcy uczniów w wieku 5-13 lat, a 350 tys. wzięło udział w zajęciach edukacyjnych w ramach Klubu Wiewiórka PCK prowadzonych przez specjalnie przeszkolonych wolontariuszy PCK. W tym roku, przy wsparciu naszych partnerów planujemy przeprowadzić przeglądy i zajęcia dla kolejnych 110 tys. dzieci. ­dodaje Katarzyna Stępińska.

Pierwsze przeglądy w ramach akcji „Dziel się Uśmiechem” ruszą 18 września br. i obejmą dzieci w wybranych szkołach podstawowych z 5 województw: wielkopolskiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, lubelskiego. Następnie rozpoczną się zajęcia edukacyjne w wybranych szkołach podstawowych na terenie całej Polski, podczas których najmłodsi dowiedzą się, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Zajęcia będą trwały do końca roku szkolnego 2017/2018.

Więcej informacji o programie „Dziel się Uśmiechem” można znaleźć na stronach: www.pck.pl/dzielsieusmiechem oraz www.mojorbit.pl/dziel-sie-usmiechem


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test