Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama

Po "Bezpiecznych Wakacjach" czas na "Bezpieczną Drogę do Szkoły"

Spadek liczby utonięć oraz ofiar śmiertelnych wypadków drogowych tak w porównaniu z rokiem ubiegłym można podsumować tegoroczne wakacje w województwie lubelskim. Wczoraj policjanci zakończyli działania w ramach akcji 'Bezpieczne wakacje”, i rozpoczynają nowe - 'Bezpieczna droga do szkoły”.
Po "Bezpiecznych Wakacjach" czas na "Bezpieczną Drogę do Szkoły"

Autor: wikipedia.org

W okresie dwóch minionych miesięcy odnotowano 279 wypadków w wyniku których 29 osób zostało zabitych, a 348 doznało obrażeń. W analogicznym okresie roku 2016 doszło do 35 wypadków mniej.  W lipcu i sierpniu 2017 dzieci do 14 roku życia spowodowały 13 wypadków. W zdarzeniach drogowych z ich udziałem zginęło jedno dziecko, a 31 zostało rannych. Przeprowadzono także prawie 500 kontroli autokarów. Stan techniczny autokarów, świadomość kierowców, właścicieli firm i przewoźników z roku na rok się poprawiają.

W pierwszych dniach wakacji policjanci razem z przedstawicielami WOPR kontrolowali też kąpieliska. W okresie wakacyjnym w wodach na terenie naszego województwa utonęło 7 osób, dla porównania w ubiegłym roku utonęło ich 9. Najmłodsza ofiara to 3 letnie dziecko, które utonęło w oczku wodnym.   Od lat główne przyczyny tych tragicznych w skutkach zdarzeń nad wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności oraz niestety także alkohol.  W przypadku utonięć nieletnich to brak należytej ostrożności ze strony osób dorosłych.  Dzięki interwencjom także policjantów pełniących służbę nad wodą do wielu tragicznych w skutkach zdarzeń  na szczęście nie doszło.

Policjanci zakończyli działania w ramach akcji 'Bezpieczne Wakacje', ale przed nimi nowe zadania. Tym razem wraz z nauczycielami i rodzicami zadbają o bezpieczną drogę dziecka do szkoły.  Stałym elementem działań jest zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych).

Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.

W ramach programu 'Bezpieczna Droga do Szkoły” prowadzone będą wzmożone kontrole w rejonie: szkół i placówek opiekuńczo - wychowawczych, parkingów przyległych, dróg dojazdowych i przejść dla pieszych, którymi poruszają się dzieci i młodzież szkolna 'Bezpieczna droga do szkoły” to nie jedyny program kierowany do dzieci. To także akcja 'Wolność” dotycząca przeciwdziałania zjawisku uzależnień zarówno od narkotyków jak i dopalaczy, to także działania ”Puste ławki stop”, które głównie ukierunkowane są na zapobieganie demoralizacji i popełnianiu czynów karalnych przez osoby nieletnie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test