Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Advertisement
Reklama Alu point

Michał Śmielak - "Gleba" (recenzja)

26 czerwca miała premierę siódma książka Michała Śmielaka, autora pochodzącego z Sandomierza, która nosi tytuł "Gleba". To zarazem kontynuacja losów Igi Ziemnej.
Michał Śmielak - "Gleba" (recenzja)

Autor: Facebook Michał Śmielak

Michał Śmielak po raz kolejny zabiera w nas mroczną, choć również okraszoną nieco czarnym humorem podróż, w samo serce kryminalnych wydarzeń. Akcja "Gleby" osadzona jest w Stalowej Woli, gdzie główna bohaterka próbuje się odnaleźć na nowo po zdarzeniach, o których mogliśmy czytać w "Postrachu". Od samego początku czytelnik jest trzymany w napięciu, kolejne ofiary zagadkowego mordercy nasuwają pytanie "Kto nim jest?". Wspólnie z Igą Ziemną weryfikujemy następnych bohaterów, ale autor nie podaje łatwej odpowiedzi i robi to, do czego zdążył na przyzwyczaić. Trzyma w niepewności niemal do samego końca, a rozwiązanie zagadki śmierci bezdomnego i pozornie niewinnego dziennikarza kompletnie zbija nas z tropu.

"Gleba" to kontynuacja wątku rozpoczętego we wspomnianym "Postrachu", ale bez obaw można od niej zacząć przygodę z twórczością Michała Śmielaka. Oprócz świetnie przedstawionego wątku kryminalnego, mamy również mnóstwo smaczków. Głównej bohaterki nie da się nie lubić za cięty język, bezpośredniość i często bezczelność, które w niczym nie ujmują jej skuteczności. Do tego dochodzi wiele nawiązań do polskiej rzeczywistości, takich jak powierzchowna religijność, ślepe zapatrzenie w polityków, zależność na linii kler-policja-partia, stereotypowe postrzeganie bezdomności i bezkrytyczne wybielanie autorytetów. Dodatkowo, autor bezpośrednio ujawnia dystans do własnej twórczości, o czym sami się przekonacie docierając jeszcze w pierwszej połowie książki.

Swobodny język, łatwość przekazu, przyjemny odbiór i historia, przez której ciąg powtarzamy sobie "jeszcze jeden rozdział". To tylko krótka zachęta do sięgnięcia po "Glebę", która z pewnością zasila konto obowiązkowych lektur dla miłośników polskich kryminałów.

Z Michałem Śmielakiem rozmawialiśmy jeszcze przed premierą książki. Wywiadu można posłuchać TUTAJ.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
Reklama
Reklama
Reklama
test