Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Prawie 22 tysiące ton śmieci wyrzucili chełmianie w 2016 roku

Poznaliśmy coroczną analizę stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie miasta.
Prawie 22 tysiące ton śmieci wyrzucili chełmianie w 2016 roku

Autor: stock

W ubiegłym roku w Chełmie zebrano w sumie prawie 22 tysiące ton odpadów, które wytworzyło ponad 62,5 tysiąca osób mieszkających w mieście. Chociaż - według tzw. deklaracji śmieciowych - było to niespełna 50 tysięcy mieszkańców.

Prawie 3,5 tysiąca chełmian w 2016 roku dostarczyło posegregowane odpady do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów, co dało w sumie prawie 2,5 tysiąca tony - o ponad 630 ton więcej niż w 2015 roku.
To wszystko generuje oczywiście koszty - miasto wydało na odbiór, transport i unieszkodliwianie śmieci w sumie ponad 10 milionów złotych. Kolejne 600 tysięcy to koszty osobowe Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi, 60 tysięcy - koszty Biura Informatyki, koszty Wydziału Organizacyjnego – ponad 36 tysięcy, koszty Wydziału Ochrony Środowiska - 10 tysięcy złotych,  koszty komornicze i przelewów – prawie 5 tysięcy. To wszystko znacznie przewyższyło dochody z tytułu odbioru odpadów, które wyniosły ponad 9,5 miliona złotych. Miasto musiało zatem dopłacić prawie 1,25 mln złotych.

To ma wpływ na plany MPGK w tym roku.

Według corocznego raportu na ten temat, najpilniejszy jest zakup specjalistycznego samochodu z tylnym załadunkiem i dodatkowym uszczelnieniem - przydatnego szczególnie przy odbiorze popiołu i odpadów biodegradowalnych. Koszt takiego pojazdu to prawie milion złotych.
MPGK, wspólnie z podobnymi zakładami z województwa,  walczy także o zewnętrzne dofinansowanie, które miałoby pójść na wykonanie budynku socjalno-administracyjnego, placu kompostowego i magazynowego na odpady zielone, drogi wewnętrznej, oraz wiaty do magazynowania surowców i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W planie jest też doposażenie w urządzenia i maszyny - np. samochód do transportu kontenerów, ładowarkę teleskopową, zamiatarkę ciągnikową czy odśnieżarkę gąsienicową.
Jest też szansa na środki z programu współpracy transgranicznej - w Chełmie zaplanowano z tego tytułu budowę nowej niecki wysypiska odpadów azbestowych w Srebrzyszczu - o objętości prawie 13 tysięcy metrów sześciennych - wraz z nowym ponad 200-metrowym ogrodzeniem. Wartość międzynarodowego projektu oszacowano na prawie 6,5 miliona złotych.
 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test