Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Skuteczne metody leczenia żylaków. Co wybrać?

Żylaki to problem wielu osób – nie tylko kobiet, ale też mężczyzn. Nowoczesna medycyna daje nam szereg możliwość ich usunięcia. Na jaką metodę warto się zdecydować?
  • 21.05.2018 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Skuteczne metody leczenia żylaków. Co wybrać?

Powstawanie żylaków jest następstwem przewlekłej niewydolności żylnej, czyli schorzenia, które powstaje wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia pracy zastawek żylnych w kończynach dolnych. W rezultacie następuje cofanie się krwi w żyłach, co z kolei prowadzi do uczucia ciężkości nóg, pulsowania, obrzęków, drętwienia. Jeśli w porę nie zostanie wdrożona terapia, mogą także pojawić się żylaki – wrzecionowate lub workowate żyły o sinoniebieskim zabarwieniu.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, żylaki to głównie problem kobiet, ale również chorują mężczyźni. Warto wskazać, że przewlekła niewydolność żylna jest chorobą, która występuje także rodzinnie – jeśli pojawiła się u rodziców albo dziadków, istnieje ryzyko, że pojawi się też u dzieci i wnuków. Na powstanie żylaków wpływa też szereg innych czynników, które prezentujemy poniżej.

Powstawaniu żylaków sprzyjają:

  • nadwaga i otyłość
  • długotrwała praca lub przebywanie w pozycji stojącej albo siedzącej
  • zaburzenia hormonalne i stosowanie leków hormonalnych
  • uprawianie sportów siłowych i innych przeciążających sportów
  • częste zaparcia
  • przebywanie w wysokich temperaturach, także ciepłe kąpiele, sauna
  • u kobiet – ciąża i poród
  • noszenie obuwia na wysokim obcasie
  • palenie papierosów

Pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej to głównie uczucie ciężkości nóg, ich obrzęki, pulsowanie w nogach, drętwienie, a także pojawienie się pajączków – popękanych naczynek. Rozpoczęcie terapii na tym etapie pozwala na zapobiegnięcie pojawieniu się żylaków. W przeciwnym przypadku, gdy są one już widoczne, stosuje się inne metody leczenia.

Metody leczenia żylaków można podzielić na:

  • zachowawcze – polega na ułatwieniu odpływu krwi z kończyny, stosowane również w ramach profilaktyki u osób, które mają podwyższone ryzyko pojawienia się żylaków
  • farmakologiczne – na bazie specjalnych leków wspomagających pracę zastawek żylnych i krążenie krwi w nogach
  • zabiegowe – leczenie operacyjne inwazyjne albo z użyciem nieinwazyjnych zabiegów

W ramach leczenia zachowawczego poleca się przede wszystkim zmianę trybu życia – więcej ruchu i ćwiczeń wtedy, gdy trzeba dłużej stać lub siedzieć. Stosuje się też kompresoterapię, czyli specjalne wyroby uciskowe – rajstopy, pończochy, podkolanówki, które wspierają prawidłowy przepływ krwi.

Leczenie farmakologiczne to stosowanie leków dostępnych bez recepty i na receptę, które pozwalają na poprawę przepływu krwi w kończynach dolnych. Może polegać też na stosowaniu miejscowych kremów, balsamów i maści, na przykład z wyciągiem z kasztanowca. Leki nie są jednak w stanie całkowicie usunąć żylaków.

Małoinwazyjne metody leczenia żylaków

Najlepsze efekty przy widocznych już żylakach daje stosowanie metod zabiegowych. Aktualnie nie trzeb jednak poddawać się inwazyjnym i ryzykownym operacjom, ponieważ do wyboru są też małoinwazyjne, miejscowe zabiegi.

Bardzo dobre efekty w leczeniu żylaków można uzyskać między innymi poprzez zastosowanie zabiegu klejenia żylaków metodami VenaSeal i VenaBlock oraz zabiegu wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS.

Zabieg klejenia żylaków metodami VenaSeal i VenaBlock polega na wprowadzeniu do żylaka specjalnego kleju, który powoduje jego zamknięcie i zanik. To szybki zabieg prowadzony w trybie ambulatoryjnym. Więcej na jego temat można poczytać tutaj.

Zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS polecany jest przy różnych żylakach, także tych większych, krętych czy nawrotowych, gdzie nie ma możliwości stosowania leczenia laserowego. Polega na wykorzystaniu pary wodnej wprowadzonej do żylaka specjalnym aplikatorem – powoduje ona uszkodzenie ścian żyły i jej zanik.

Zabieg prowadzi między innymi Centrum Medyczne Plus Med – więcej informacji mona uzyskać pod adresem: https://plusmed.info.pl/zabieg-wewnatrzzylnej-ablacji-para-wodna-skleroterapia-parowa-svs/

--- Artykuł sponsorowany ---


test